۱۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۴
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83468036
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۶ هزار کشته و زخمی، نتیجه یک سال خشونت های مسلحانه در افغانستان

تهران - ایرنا - وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که از اول سپتامبر سال ۲۰۱۸ تا اول سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، در سه هزار و ۷۱۷ خشونت مسلحانه و جنگی در افغانستان، بیش از ۱۶ هزار غیرنظامی کشته و مجروح شده‌اند.

خبرگزاری صدای افغان روز شنبه به نقل از  «میرلیث مصطفی»،  رئیس حوادث غیرمترقبه وزارت بهداشت افغانستان، نوشت: «در پی این خشونت ها، سه هزار و ۱۱۰ تن کشته و ۱۳هزار و ۵۱۱ تن دیگر نیز زخمی شده اند.»
بر اساس آمار منتشر شده در برخی رسانه ها، ۱۴۱ زن و دو هزار ۹۶۹مرد در میان کشته شدگان بودند و آمار مجروحین نیز یک هزار و ۲۴۱ زن و ۱۲هزار و ۲۷۰مرد اعلام شده است.
مصطفی بر اساس اطلاعات این وزارتخانه اعلام کرد که بیشترین تلفات غیرنظامیان در درگیری‌های مستقیم میان نظامیان افغان و گروه‌های مخالف مسلح دولت اعلام شده است و پس از آن، انفجار مواد جاسازی شده، حملات انتحاری و حملات هوایی به ترتیب از عوامل اصلی کشته شدن غیرنظامیان طی یک سال گذشته در افغانستان اعلام شده است.
«نصرت رحیمی»، سخنگوی وزرات کشور افغانستان می گوید که گروه‌های تروریستی و طالبان، به صورت تعمدی غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.
وی افزود: «این در حالی است که که نیروهای امنیتی افغان هیچ‌ گاهی عمدا غیرنظامیان را هدف قرار نداده اند و در مواردی که این حملات به صدمه دیدن غیرنظامیان منجر شده است، عاملان به نهادهای قضایی معرفی شده اند.»
«شکرالله مشکور»، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت: «این کمیسیون از تلفات غیرنظامیان نگران است و حملات و عملیات‌هایی که سبب تلفات غیرنظامیان شود را تقبیح می‌کند.»
وی در ادامه گفت: «کمیسیون از حکومت و همچنین طالبان می خواهد تا در برنامه‌ها و عملیات‌های خود، نه تنها باعث بروز تلفات در میان غیرنظامین نشوند، بلکه محافظت از آنان را نیز از شرایط خود بدانند. حکومت افغانستان براساس اصول و حقوق بشردوستانه بین المللی موظف است که در تمام مسایل جنگی خود این قوانین، اصول و مقررات را رعایت کند.»
این در حالیست که اخیرا دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا (یوناما)، از افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.
رئیس یوناما هفته گذشته تاکید کرد که خشونت‌ها در افغانستان باید کاهش یابد و اقدامات فوری و ضروری برای دستیابی به آتش‌بس جهت پایان دادن به این خشونت‌ها در کشور، صورت گیرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =