۱۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۶
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83467650
۰ نفر

برچسب‌ها

پاکستان میزبان سومین دور مذاکرات سه جانبه افغانستان

اسلام آباد - ایرنا - دور سوم مذاکرات سه جانبه افغانستان، چین و پاکستان با حضور وزیران امور خارجه سه کشور قرار است امروز (شنبه) در شهر اسلام آباد آغاز به کار کند، ابتکاری که هدف اصلی هموار سازی مسیر مذاکره مستقیم طالبان با دولت کابل است.

دور جدید نشست سه جانبه افغانستان، چین و پاکستان در حالی برگزار می شود که حساسیت های منطقه ای در خصوص مذاکرات آمریکا با طالبان بیشتر شده و از سوی دیگر تشدید تنش ها میان هند و پاکستان، موجب طرح موضوعاتی مبنی بر احتمال تحت تاثیر قرار گرفتن تلاش های صلح در افغانستان شده است.

تشدید حملات طالبان در افغانستان و افزایش درگیری ها در این کشور باعث شده تا زلمای خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان که قرار بود قبل از نشست سه جانبه به پاکستان سفر کند، لغو شود.

رسانه های پاکستانی روز شنبه گزارش دادند: خلیلزاد قرار بود تا رهبران سیاسی و نظامی پاکستان را در جریان تازه ترین تحولات مذاکرات با طالبان در دوحه قرار دهد؛ اما سفر وی انجام نشد و باید دید که آیا ابتکار سه جانبه اسلام آباد، پکن و کابل روزنه ای جدید در راه دشوار صلح افغانستان ایجاد خواهد کرد.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز اعلام کرد: «وانگ یی» و «صلاح الدین ربانی» وزرای امور خارجه چین و افغانستان امروز وارد اسلام آباد می شوند و نشست سه جانبه به ریاست «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان برگزار خواهد شد.

پیش بینی می شود ھیات افغانستان طرف ھای پاکستانی و چینی را در جریان ملاحظات جدی کابل نسبت به مذاکرات فعلی میان واشنگتن و طالبان قرار دهد.  

پاکستان که طی ماه های اخیر نقش فعال تری را برای تسهیل مسیر مذاکرات صلح افغانستان ایفا می کند معتقد است که عدم ثبات در مرزهای شرقی ممکن است به تلاش های اسلام آباد برای کمک به پیشبرد صلح در افغانستان لطمه بزند.

نشست سه جانبه در سطح وزیران خارجه، سال ۲۰۱۷ میلادی زمانی که روابط پاکستان و افغانستان در پایین ترین سطح خود قرار داشت، با پیشنهاد و ابتکار عمل چین آغاز شد.

ماه دسامبر سال گذشته میلادی نیز «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان در دومین دور از این نشست به همتایان چینی و افغانستانی خود پیوست که در آن بار دیگر تعهد خود را نسبت به تقویت هر چه بیشتر روابط، افزایش ارتباطات تحت پروژه 'یک کمربند - یک جاده'، همکاری اقتصادی منطقه ای در افغانستان و دیگر پروژه های منطقه عنوان کردند.

این سه کشور در نشست قبلی همچنین توافق کردند تا علاوه بر تقویت همکاری های سه جانبه در راستای ایجاد ظرفیت های ضد تروریسم؛  با تامین مالی، آموزش و بکارگیری افراد در تروریسم نیز مقابله کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =