رئیس کمیته اسرای یمن: حمله هوایی سعودی ها به زندان ذمار عمدی بود

تهران – ایرنا - «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته ملی امور اسرای یمن گفت: ائتلاف سعودی پس از اینکه در انجام مبادله اسرا شکست خورد، آنها را به طور عمدی در شهر ذمار مورد هدف قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری المسیره یمن، المرتضی جمعه شب افزود: کمیته اسرا به دنبال انجام مبادله اسرا با نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی در تعز بود و قرار بود که پیش از عید قربان این مبادله انجام شود، اما به صورت ناگهانی شرط های جدیدی را عنوان کردند که منجر به توقف آن شد.

وی گفت: از میان اسرایی که قرار بود مبادله شوند ۲۵ اسیر پس از شکست این قرارداد به زندان ذمار منتقل شدند که هدف حملات هوایی سعودی ها قرار گرفتند.

رئیس کمیته ملی امور اسرای یمن تاکید کرد که ائتلاف سعودی از آغاز حمله به یمن ۴۵ زندان را در این کشور هدف قرار داده که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۸۰۰ نفر شده است.

المرتضی در پایان از ائتلاف سعودی خواست تا قرارداد مبادله اسرای دو طرف را اجرا کند.

پرونده مبادله اسرا یکی از موضوعات اساسی در موضوع گفت وگوهای یمنی - یمنی است که تلاش ها در این زمینه هر بار ناکام بوده و فقط در برخی موارد با میانجیگری های محلی مبادله اسرا به شکل جزئی صورت می گیرد.

طرف های یمنی در هفتمین دور از مذاکرات صلح یمن در استکهلم سوئد در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۰ آذر ۹۷) توافق کردند که با مبادله اسرای جنگی زمینه صلح را در کشور هموار کنند.

جنگنده های ائتلاف سعودی یکشنبه شب به زندان «المقصوف» واقع در استان ذمار حمله کردند که در این بمباران ۱۵۶ زندانی کشته شدند.

سازمان عفو بین‌الملل دوشنبه شب خواستار تحقیق مستقل در مورد حمله ائتلاف سعودی به زندان «المقصوف» در مرکز یمن شد؛ حادثه­ ای که بنا بر گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بیش از  ۱۰۰ کشته بر جای گذاشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =