مراسم عزای حسینی باید بی پیرایه، سنتی و خالص باشد

قم - ایرنا- دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با تاکید بر اینکه عزاداری امام حسین (ع) باید بی پیرایه، به شکل سنتی و خالص برگزار شود، گفت: قیام امام حسین (ع) چنان جاذبه‌های قوی و منطق غنی دارد که برای جذب مردم به هیات های عزاداری، تحت هیچ شرایطی نیاز به بدعت و خرافات و کارهای غیرعقلانی نیست.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: هیات های عزاداری باید برنامه های خود را با انگیزه الهی برگزار کنند و از وارد شدن به مسابقه های غیردینی و غیرالهی پرهیز نمایند، کار باید برای خداوند و در راستای ترویج عاشورای حسینی باشد.
امام جمعه قم  ادامه داد: همانگونه حرکت امام حسین (ع) و قیام و مبارزه آن حضرت  یک حرکت الهی و تنها برای رضایت خداوند متعال بود و رمز ماندگاری و جاودانگی آن نیز همین سبقه الهی بودن آن است، باید تلاش همه دست اندرکاران عزاداری اعم از سخنرانان، مداحان و هیات های مذهبی نیز در راستای اهداف آن حضرت و رضای خداوند باشد.
وی  با اشاره به اینکه در شرایط کنونی باید عزاداری بدون بدعت، خرافات و پیرایه باشد، گفت: امام حسین (ع) نیاز ندارد که ما بدعت ها و خرافاتی را وارد عزادای کنیم تا بخواهیم به وسیله آن مردم را به سمت عزاداری فراخوان و دعوت نماییم.
وی ادامه داد: جاذبه ها و مغناطیس حضرت سید الشهدا (ع) چنان زیاد است که همه دل ها را به سوی خود جذب می کند و قرآن کریم می فرماید "کسانی که اهل ایمان وعمل صالح هستند در دل های مردم جای دارند".
عضو مجلس خبرگان رهبری یادآورشد: حضرت امام راحل و رهبر معظم انقلاب بر برگزاری عزاداری بی پیرایه، سنتی و عاری از خرافات و بدعت تاکید دارند و باید مراقب باشیم دشمنان مسیر عزاداری های ما را به انحراف نکشانند.
آیت الله حسینی بوشهری گفت: با توجه به عشق و ارادات مردم به عزای حسینی، دشمنان دنبال این هستند که با نفوذ خود، از طرق مختلف مسائلی را در مورد عزاداری مطرح و یا چیزهایی را وارد آن کنند که با اهداف امام حسین (ع) سازگاری ندارد.
وی اظهار داشت: باید مراقب باشیم دشمن با نفوذ خود، در فرهنگ عاشورا بدعت گذاری نکند، آنها دنبال این هستند تا از راههای مختلف در این عرصه ورود کنند، بنابراین مداحان با آهنگ گرم و مضامین بلند خود، شور حسینی ایجاد کنند و سخنرانان از این فرصت طلایی برای بیان معارف دین و تبیین قیام امام حسین (ع) استفاده نمایند.
امام جمعه قم با بیان اینکه همه کارها باید خالصانه و برای رضای خدا باشد، از هیات های عزاداری خواست،  همه فعالیت های آنها همراه با اخلاص و تقوا باشد.
آیت الله حسینی بوشهری گفت: آنچه برای همیشه در تاریخ ماندگار خواهد ماند کار برای خداوند و تقرب با درگاه خداوند است و باید فعالیت ها و اقدامات ما در مسیر رضای الهی و همراه با اخلاص باشد.

۷۴۰۳/ ۶۱۳۳/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =