دیپلمات ارشد فرانسوی: آمریکا عامل کاهش تعهدات برجامی ایران است

نیویورک- ایرنا- دیپلمات ارشد فرانسوی در پاسخ به جدیدترین اظهارات وزیر خارجه آمریکا علیه مواضع برجامی جمهوری اسلامی ایران، واشنگتن را عامل کاهش تعهدات ایران نسبت به توافق هسته ای دانست.

ژرار آرو سفیر اسبق فرانسه در سازمان ملل متحد روز جمعه با پیوست کردن پیام توئیتری مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که ایران را به نقض برجام متهم کرده است، این مطلب را نوشت.

وی افزود: اگر ایران به صورت تصاعدی در حال فاصله گرفتن از برجام است، به خاطر آن است که آمریکا این توافق را که آنها مذاکره کرده بودند، تقبیح و با وضع تحریم ها آن را نقض کرده است.

مایک پمپئو روز جمعه در یادداشت توئیتری خود نوشت ایران اعلام کرد تمام محدودیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای را نقض خواهد کرد. این واقعیت که ایران ظرفیت گسترده غنی سازی اورانیوم را حفظ می کند، ضعف اصلی توافق ایران را نشان می دهد.

وی مدعی شد اطمینان دارند انگلیس، فرانسه و آلمان  و در واقع آنچه که او همه ملل متمدن نامید، برای جلوگیری از آنچه اخاذی هسته‌ای ایران دانست، اقدامات قاطعی انجام خواهند داد.

تندروهای تازه وارد به کاخ سفید، اردیبهشت ماه سال گذشته در تصمیمی یکجانبه و خلاف مقررات بین المللی از توافق هسته ای ایران که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد بود خارج شدند و با اعمال تروریسم اقتصادی، به دنبال اخاذی از جمهوری اسلامی ایران برآمدند.

اما ایران و سایر طرف های برجام بر لزوم پایبندی به این توافق و حق ایران در انتفاع اقتصادی حاصل از برجام تاکید کرد که بر خلاف گذشت نزدیک به ۱۶ ماه و تایید ۱۵ باره آژانس بین المللی انرژی اتمی، اروپایی ها نتوانستند در برابر تروریسم اقتصادی آمریکا اقدام ملموسی انجام دهند.

این مساله باعث شد تا جمهوری اسلامی ایران به موجب ماده ۳۶ برجام، گام های کاهش تعهدات خود را برای الزام طرف های دیگر به اجرای تعهداتشان بردارد.

ایران در گام های اول و دوم عبور از غنی سازی زیر سطح ۳.۶درصد و سپس افزایش میزان اورانیوم غنی شده از رقم های مندرج در توافق هسته ای را برداشت و همواره تاکید کرده که این گام ها قابل برگشت است به شرطی که طرف های اروپاپی خواسته های ایران بویژه به گفته وزیر خارجه تضمین فروش نفت و بازگشت پول آن را برآورده سازند.
ایران تاکنون دو گام شامل بالا بردن درصد غنی‌سازی اورانیوم از ۳.۶ درصد و افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده را برداشته است.
رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین از اجرایی شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی این کشور از روز جمعه خبر داد. جزئیات گام سوم ایران روز شنبه در یک نشست خبری توسط «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام و تشریح می شود.
در این ارتباط، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه با ارسال نامه‌ای خطاب به «فدریکا موگرینی» هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران از امروز تمامی تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای را متوقف می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =