۱۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۸:۵۸
کد خبرنگار: 786
کد خبر: 83467436
۰ نفر

برچسب‌ها

مهمترین سرخط های خبری جزیره کیش در هفته ای که گذشت

کیش - ایرنا- آتش سوزی یک شناور باری، ساخت جزیره مصنوعی، آغاز محرم و سوگواره های عاشورایی، اجرای طرح توسعه شبکه تصفیه فاضلاب و برگزاری هفته اول رقابتهای لیگ دسته سوم فوتبال مهمترین سرخط های خبری جزیره کیش در هفته گذشته بود.

*** جزیره کیش همزمان با آغاز ماه محرم سیمایی دیگر بخود گرفت، میادین و معابر درسوگ سرور و سالار شهیدان سیاه پوش و تکیه ها و کانونهای عزاداری درجای جای این جزیره برپا شد.
روزگاری نه چندان دور جزیره کیش جمعیتی محدود داشت، اما اکنون شاهد تنوع کمنظیر اقوام مختلف از سرتاسر ایران زمین است که با برپایی آیین های عزاداری مجموعه ای از آداب و رسوم سوگواری سالار شهیدان را به نمایش گذاشته اند.
  این تنوع کم نظیر فرصتی است برای گردشگران تا با مجموعه ای از آداب و رسوم عزاداری اقوام مختلف ایرانی و ساکنان جزیره کیش آشنا و این آیین های سنتی و اصیل را از نزدیک مشاهده کنند.


***آتش سوزی یک شناور باری** 

حادثه آتش سوزی یک شناور باری در بندر تجاری کیش از جمله اخباری بود که در صدر رسانه های محلی و ملی بازتابی گسترده داشت. 

  نیروی آتش نشان و امدادی این آتش را مهار و شناور را به محلی دورتر از اسکله هدایت و از سرایت آتش به سایر شناورها و بندرگاه جلوگیری کردند با اینحال در جریان حادثه مذکور، شناور و محموله آن که گفته می شود پوشاک و البسه بوده درآتش سوخت و به زیر آب فرورفت. 

 این حادثه تلفات جانی نداشت و در خصوص میزان خسارت وارده و جزئیات آن تاکنون خبری منتشر نشده است.  از طرفی امام جمعه کیش در خطبه های نماز جمعه خواستار افزایش ایمنی و تجهیز بنادر کیش به امکانات پیشرفته پیشگیری و مقابله با این اینگونه حوادث سابقه دار شد.

 شهریور ماه پارسال نیز حادثه ای مشابه در اسکله صیادی کیش رخداد که در جریان آن ۵ لنج صیادی در آتش سوخت و علاوه برخسارات مالی ۵ آتش نشان نیز مصدوم شدند.

*** ساخت جزیره مصنوعی در کیش** 

  لایروبی اسکله ۳۵ هزارتنی بندر تجاری کیش و تبدیل املاح و مصالح حاصل از این طرح به جزیره مصنوعی در محلی به فاصله ۸۰۰ متری سواحل این جزیره از جمله اخباری بود که بصورت کلی و بدون توضیحات منتشر شد و با واکنشهای متفاوتی در خصوص اجرای این طرح روبه رو شد.

  به همین جهت معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش بلافاصله در گفتگو با ایرنا، جزئیات این طرح را تشریح و تصریح کرد:  ایجاد جزیره مصنوعی در کیش تابعی از طرح بزرگ لایروبی و راه اندازی اسکله ۳۵ تنی بندر تجاری کیش برای پهلوگرفتن کشتی های بزرگ است که در اجرای آن سه میلیون و۵۰۰ هزارمتر مکعب مصالح باید جابجا و به مکانی دیگر منتقل شود.

 "مصطفی خانزادی"  افزود: این طرح یکی از بزرگترین طرحهای عمرانی و اقتصادی کیش است و لازمه بهره برداری از این پروژه زیرساختی، لایروبی بندر و اسکله تجاری است، لاجرم مصالح حاصله از لایروبی در نقطه ای از دریا به فاصله ۸۰۰ متری از ساحل دپو و زمینی استحصال میشود که این عرصه با توجه جایگاه کیش به عنوان قطب گردشگری مورد  استفاده بهینه قرار خواهد گرفت. 

طرح زیست محیطی توسعه شبکه تصفیه فاضلاب کیش بامشارکت بخش خصوصی اجرا می شود

***  تفاهمنامه اجرایی طرح زیست محیطی توسعه تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره به ظرفیت ده هزار متر مکعب در شبانه روز  با حضور مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش و سرمایه گذار بخش خصوصی، از طریق قرارداد BOT امضا شد. 

BOT از ترکیب حروف اول سه واژه‌ی Build به‌معنای ساختن، Operate به‌معنای بهره‌برداری و Transfer به‌معنای واگذاری تشکیل شده است. بنابراین، قراردادهای BOT را در فارسی می‌توان معادل قراردادهای «ساخت، بهره‌برداری و واگذاری» قلمداد کرد. درواقع، BOT سه قرارداد در یک قرارداد است.

مهندس علی مقدس زاده رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، با بیان این که توسعه تصفیه خانه های کیش در زمره برنامه های اجرایی این شرکت و منطبق با طرح جامع جزیره است، افزود: با اجرای این طرح علاوه بر تامین نیاز آبی فضای سبز، آب تولیدی توسط آب شیرین کن های جزیره بازچرخانی شده و در مصرف انرژی و کاهش هزینه و جلوگیری از آسیب به محیط زیست نقشی مهم دارد. 

*** نخستین دور رقابتهای لیگ والیبال ساحلی خلیج فارس با حضور ۵ تیم باشگاهی در جزیره کیش آغاز شد.

در این مسابقات که مرحله رفت آن تا ۲۹ شهریور ادامه خواهد داشت، تیم باشگاهی الساروج،کیان چاپ،اندیشمندان پارس، سام سرویس و اسپورتیف در زمین والیبال ساحلی مجموعه پلاژ آقایان کیش رقابت می کنند.

مرحله برگشت این مسابقات نیز از  ۱۲ مهر تا ۳ آبان نیز در همین مکان ادامه دارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =