۱۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۸
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83467393
۱ نفر

برچسب‌ها

آمریکا تصمیم کاهش تعهدات ایران را حرکت در مسیر سلاح اتمی دانست

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا که به واسطه سیاست های جنگ طلبانه دولت ترامپ از برجام کنار رفتند، مدعی شد تصمیم جمهوری اسلامی ایران در کاهش محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه هسته‌ای، حرکت در مسیر سلاح اتمی است.

مایک پمپئو روز جمعه در گفت وگو با رادیو کی سی ام او(KCMO) به این سوال که رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار با رئیس جمهوری ایران درخواست داده است، اگر چنین اتفاقی بیفتد، گام بعدی چه خواهد بود؟ این پاسخ را مطرح کرد.

وی افزود: از ماه ها قبل تا کنون رئیس جمهوری ترامپ گفته است که او خوشحال خواهد شد دیداری بدون پیش شرط با مقامات ایران داشته باشد. اما نتیجه مورد انتظار ما از این گفت وگو مبهم نیست.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: آنها با کارزارهای ترور در سراسر جهان از طریق گروه های نیابتی خود در تماس هستند. آنها در سیستم های موشکی سرمایه گذاری می کنند که اجازه داشتن آن را ندارند. آنها در واقع دیروز اعلام کردند که قصد دارند تحقیق و توسعه بیشتر سیستم های سلاح اتمی خود را ادامه دهند.

پمپئو با بیان اینکه اینها پذیرفتنی نیست و آنها مصمم هستند که مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شوند، اظهار کرد زمانی وارد شدند که دولت پیشین صدها و صدها میلیون دلار به ایران داده بود که به واسطه آن آنچه که او رشد و پیشرفت این رژیم ترور خواند، تحقق یابد.

وی با بیان اینکه این اقدام دیوانه واری بود، اضافه کرد: ما از توافق خارج شدیم. ما از این توافق خارج شدیم چرا که می دانیم که این توافق ضمانتی برای ایران در پیمودن مسیر سلاح اتمی است و مصمم هستیم که اجازه ندهیم این اتفاق بیفتد.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد اطمینان دارد راهی برای آن خواهند یافت و اعتراف کرد: ما در حال حاضر جلوی ثروت ایران را گرفته ایم. شما می توانید تقلای حزب الله را برای یافتن منابع و پول ببینید. شبه نظامیان ایران در سراسر جهان تلاش می کنند تا بفهمند آیا سربازانشان تا هفته آینده حقوق دریافت می کنند.

پمپئو بدون اشاره به آثار سوء تروریسم اقتصادی کاخ سفید بر مردم ایران که در گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل متحد به صراحت درباره آن سخن گفته شده است، افزود: این چیز خوبی است. ما جلوی ثروت ایران را گرفته ایم و هرجایی که بخواهند آمریکایی ها را به خطر اندازند، ممانعت می کنیم.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای ایران که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد است و اعمال تروریسم اقتصادی بر مردم ایران، با توجه به ناتوانی اروپا در اجرای تعهدات خود، گام های کاهش تعهدات در برجام را آغاز کرد که تازه ترین اقدام، توقف محدودیت های مربوط به تحقیق و توسعه هسته ای است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۵ گزارش پیشین خود تاکید کرده است جمهوری اسلامی ایران به طور کامل به تمام تعهدات خود عمل کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =