آژانس انرژی اتمی نقشی کلیدی در نظارت بر اجرای برجام دارد

تهران – ایرنا - «مایا کوتسیانچیچ» سخنگوی «فدریگا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه بر نقش «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» در نظارت بر برجام و راستی‌آزمایی اجرای آن از سوی ایران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کوتسیانچیچ در کنفرانسی خبری گفت که این آژانس «نقشی کلیدی در نظارت و راستی‌آزمایی اجرای برجام توسط ایران دارد.»
وی افزود: تعهد ما به توافق هسته‌ای به پایبندی کامل ایران به آن بستگی دارد.
کوتسیانچیچ در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ما از ایران می‌خواهیم همه فعالیت‌هایی را که با تعهداتش ناسازگار است، بازگرداند و از هر گونه اقدام بیشتر که حفظ و اجرای کامل توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند، خودداری کند.
وی همچنین خاطرنشان کرد که سازوکار مالی ویژه موسوم به «اینستکس» اجرای فرایند پرداخت‌ها را آغاز کرده است.
آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین علیه ملت ایران را برگرداند. این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبرو شد و سایر کشورهای امضاکننده برجام اعلام کردند که با پیش‌بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می‌کنند.
جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال صبر راهبردی و برآورده نشدن انتظاراتش، اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد که برخی از تعهدات خود را طبق برجام کاهش می‌دهد.
ایران تاکنون دو گام شامل بالا بردن درصد غنی سازی اورانیوم از ۳.۶ درصد و افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده را برداشته و گام سوم کاهش تعهدات اجرای برجام را نیز آغاز کرده است.

«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جزئیات نامه روز پنجشنبه «محمدجواد ظریف» به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را اعلام کرد.
سید عباس موسوی گفت: وزیر امور خارجه ایران امروز با ارسال نامه‌ای خطاب به موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا اعلام کرد به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی به اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران از امروز تمامی تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته ای را متوقف می کند.
موسوی افزود: در این نامه تاکید شده که این اقدام دقیقا در راستای حقوق ایران در برجام و به ویژه بر مبنای پاراگراف ۳۶ آن بوده و در پاسخ به نقض گسترده و مستمر برجام طی ۱۶ ماه گذشته صورت می‌گیرد. جزئیات فنی و عملیاتی توقف تعهدات ایران در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای متعاقبا به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد رسید.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، در پایان نامه وزیر امور خارجه ایران تاکید شده است که جمهوری اسلامی به منظور نشان دادن حسن نیت خود، آمادگی دارد به گفت وگو با طرف‌های باقی مانده در برجام در تمامی سطوح ادامه داده و در صورت عمل طرف های مقابل به کلیه تعهدات خود در برجام، مجددا به اجرای کامل برجام برگشت نماید.
سازمان انرژی اتمی اعلام کرده است که بهروز کمالوندی سخنگوی این سازمان روز شنبه ۱۶ شهریور در نشستی خبری جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی و اقدامات سازمان انرژی اتمی را تشریح می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =