آمریکا با ۹۸ راکتور هسته‌ای، مخالف هسته‌ای شدن ایران است

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حساب توئیتری خود نوشت: در حالی که آمریکا ۹۸ راکتور هسته‌ای دارد، اما پرچمدار مخالفت با هسته‌ای شدن ایران است که فقط یک راکتور دارد.

علیرضا رحیمی با انتشار رشته توئیتی به گزارش‌های آژانش بین المللی اتمی اشاره کرد و نوشت: آمریکا با نقض قطعنامه۲۲۳۱ درحالی پرچمدار مخالفت با هسته‌ای شدن ایران است که خود با داشتن ۹۸ راکتور هسته‌ای در صدر جدول جهان است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اروپا نیز باداشتن ۱۸۳ راکتور هسته‌ای نسبت به ایران با داشتن یک راکتور هسته‌ای با وجود برجام موضع سرسختانه در پیش گرفته است،  نوشت: طبق گزارش آژانس بین المللی اتمی،  آمریکا با ۹۸ رآکتور فعال هسته‌ای در صدر کشورهای جهان است. چین با۴۶، ژاپن با ۳۸، روسیه با ۳۶، کره جنوبی با ۲۴، هند با ۲۲ و ایران با یک رآکتور در رتبه های بعد قرار دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه چین ۱۱ و هند ۷ و کره جنوبی۵ راکتور در دست ساخت دارند،  اضافه کرده است: برابر گزارش آژانس بین المللی اتمی‌ کل راکتورهای فعال هسته‌ای در جهان ۴۵۰ عدد است که اروپا ۱۸۳ راکتور و خاورمیانه ۲۸ راکتور را به خود اختصاص داده‌اند. ‌۵۵ راکتور هسته ای نیز در حال ساخت است.

‌در یادداشت توئیتری رحیمی آمده است:‌ در ۲۰۱۸ تعداد ۹ راکتور به شبکه برق متصل شده‌اند. طبق گزارش آژانس بین‌المللی اتمی کل ظرفیت خالص تولید برق از راکتورهای هسته‌ای درجهان ۳۹۶ هزار و ۳۱۴ مگاوات است که از این میزان فرانسه با ۷۱.۷ درصد بیشترین تولید برق هسته‌ای را داشته و چین ۴۲، سوئد ۴۰، آمریکا ۱۹.۳، روسیه ۱۷.۹، انگلیس ۱۷.۷ و ایران ۲.۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =