۱۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۸
کد خبرنگار: 923
کد خبر: 83467244
۰ نفر

برچسب‌ها

سخنگوی وزارت خارجه درگذشت رابرت موگابه را تسلیت گفت

تهران - ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت رابرت موگابه رئیس جمهوری سابق زیمبابوه را به ملت و دولت زیمبابوه و خانواده وی تسلیت گفت.

به گزارش اداره کل دیپلماسی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سیدعباس موسوی با اشاره به نقش بی‌بدیل موگابه به عنوان یک قهرمان ملی در مبارزات استقلال‌طلبانه و رهایی بخش کشورش از استعمار افزود: موگابه پس از استقلال زیمبابوه نیز قویاً در دفاع از حاکمیت ملی این کشور در برابر مداخلات بیگانگان ایستاد و روابطی نزدیک و دوستانه با جمهوری اسلامی ایران داشت.

«رابرت موگابه» رییس جمهوری پیشین زیمبابوه امروز (جمعه) در سن ۹۵ سالگی درگذشت. وی در ۲۱ فوریه ۱۹۲۴ در خانواده ای کاتولیک در «کوتاما میشن» در شمال غربی هراره متولد شد.

موگابه در سن ۱۰ سالگی پس از آنکه پدر نجارش خانواده را رها کرد، روی تحصیلات خود تمرکز کرد و در سن ۱۷ سالگی به عنوان معلم شایسته مدرسه شناخته شد.
این سیاست‌مدار زیمبابوه‌ای که از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۷ رئیس جمهوری این کشور و پیش از آن یعنی در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۷ به عنوان نخست ‌وزیر زیمبابوه بر سر کار بود، از نظر ایدئولوژیک یک ملی‌گرای سوسیالیست آفریقایی به شمار می‌رفت که از سال ۱۹۷۵ اتحادیه ملی آفریقایی ملی زیمبابوه – جبهه میهنی (زانو-پی‌اف) را رهبری کرد.
موگابه در سن ۹۳ سالگی و در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ توسط ارتش دستگیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و سرانجام پس از ۳۷ سال حکومت بر زیمبابوه، در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ (۳۰ آبان ۱۳۹۶) از ریاست جمهوری استعفا کرد.

اخبار مرتبط

  • رابرت موگابه درگذشت

    رابرت موگابه درگذشت

    تهران – ایرنا – رادیو "جاکاراندا" آفریقای جنوبی روز جمعه از درگذشت «رابرت موگابه» رییس جمهوری…

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =