اعلام آمادگی سازمان شانگهای برای کمک به تنش زدایی میان هند و پاکستان

اسلام آباد - ایرنا - دبیرکل سازمان همکاری شانگهای در واکنش به تشدید تنش ها در شبه قاره گفت که این سازمان آماده کمک به حل اختلافات میان هند و پاکستان است.

رسانه های پاکستانی روز جمعه به نقل از «ولادیمیر نوروف» گزارش دادند: سازمان شانگهای پیشنهاد کمک به حل مسائل میان اسلام آباد و دهلی نو را مطرح کرده است.

در این گزارش به نقل از دبیرکل سازمان شانگهای افزوده شد: هرچند مسائل هند و پاکستان مربوط به این دو کشور است اما اعضای شانگهای نمی توانند نسبت به اوضاع فعلی بی تفاوت باشند.

نوروف تاکید کرد: سازمان همکاری شانگهای برای حل مسالمت آمیز تنش ها به تلاش های خود ادامه خواهد داد. هند و پاکستان به عنوان اعضای اصلی این سازمان حامی اهداف مشترک شامل مبارزه قاطعانه علیه تروریسم و افراط گرایی هستند و به همین دلیل سازمان شانگهای جهت تقویت امنیت و توسعه در منطقه، آماده کمک به حل مسائل است.

همزمان با تشدید اوضاع کشمیر که باعث صف آرایی مجدد پاکستان و هند برای چندمین بار طی ماه های اخیر شده، بسیاری از کشورهای جهان ضمن هشدار جدی نسبت به بالا رفتن امکان رویارویی میان رقبای هسته ای در جنوب آسیا، بر ضرورت ازسرگیری مذاکرات میان اسلام آباد و دهلی نو تاکید دارند.

تشدید تنش ها دیپلماتیک میان پاکستان و هند بر سر کشمیر به ماه گذشته برمی گردد. دولت دهلی نو در آن روز از لغو اصل امتیازات ویژه کشمیر تحت کنترل هند که در قانون اساسی این کشور برای این منطقه در نظر گرفته شده بود، خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، منطقه جامو و کشمیر به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در مسایل داخلی از خودمختاری برخوردار بودند.

پاکستان و هند، کشمیر دارای اکثریت مسلمان ‌نشین را بخشی از قلمرو خودشان می‌ دانند. این دو کشور در گذشته دو بار بر سر کشمیر با یکدیگر جنگ کردند.

پس از لغو اختیارات ویژه منطقه کشمیر از سوی هند، پاکستان مبادلات تجاری و فرهنگی با هند را قطع، سفیر هند را اخراج کرد و سطح تعاملات دیپلماتیک میان دو کشور را کاهش داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =