۱۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۷
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83467219
۰ نفر

برچسب‌ها

درخواست آلمان از ایران در مورد برجام

تهران-ایرنا- آلمان روز جمعه از ایران خواست تا در تصمیمات اخیر تهران در قبال تعهداتش تحت برجام تجدیدنظر کند.

به گزارش رسانه های غربی، پس از اعلام ایران برای برداشتن گام سوم در کاهش تعهداتش در قبال برجام،  سخنگوی وزارت خارجه آلمان امروز (جمعه) در کنفرانس خبری عنوان کرد، برای ایران هنوز زیاد دیر نیست تا مسیرش را در مورد اجرای تعهداتش هسته ای تغییر دهد.

این مقام آلمانی افزود: ما از ایران می خواهیم تا شرایط را بیش از این متنشج نکند. برای ایران هنوز زیاد دیر نشده که مسیر فعلی ( کاهش تعهدات تحت توافق هسته ای) را کنار بگذارد.

آلمان در حالی این درخواست را از ایران کرده که به همراه سایر کشورهای اروپایی  ۱۱ تعهدی را که پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کردند، تاکنون عملی نکرده اند.

آمریکا اردیبهشت ‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین علیه ملت ایران را برگرداند. این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبرو شد و سایر کشورهای امضاکننده برجام اعلام کردند که با پیش‌بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال صبر راهبردی و برآورده نشدن انتظاراتش، اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد که برخی از تعهدات خود را طبق برجام کاهش می‌دهد.

ایران تاکنون دو گام شامل بالا بردن درصد غنی سازی اورانیوم از ۳.۶ درصد و افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده را برداشته است.

رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه شب در پایان جلسه سران قوا که به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد، تاکید کرد: هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته ای نیاز دارد، سازمان انرژی اتمی اقدام کند.

رئیس جمهوری همچنین روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت نیز روند مذاکرات میان ایران با طرف های برجام را رو به جلو خواند و تصریح کرد: به رغم حل بخش مهمی از اختلافات در مذاکرات با اروپا، هنوز به نقطه توافق نهایی نرسیده ایم، در همین چارچوب ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را برخواهد داشت.

به گفته وی ظاهر این گام سوم، خیلی تکان‌دهنده نیست ولی باطن آن فوق‌العاده مهم است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین از اجرایی شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی کشورمان از روز جمعه خبر داد. جزئیات گام سوم ایران روز شنبه در یک نشست خبری توسط «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام و تشریح شود.

در این ارتباط، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه با ارسال نامه ای خطاب به موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا اعلام کرد به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی به اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران از امروز تمامی تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته ای را متوقف می کند.

با توجه به نزدیک شدن زمان عملیاتی شدن گام سوم کاهش تعهدات ایران در توافق هسته‌ای، وزارت امورخارجه فرانسه هم روز پنجشنبه در بیانیه ای از ایران خواست تا به تعهدات خود در توافق برجام متعهد باشد.

دستگاه دیپلماسی فرانسه از ایران خواست تا از انجام هر اقدامی که مطابق با تعهداتش نیست، خودداری کند.

بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه در حالی منتشر می شود که تهران پیش از این اعلام کرده بود در گام سوم کاهش تعهدات خود در توافق برجام از سانتریفیوژهای توسعه یافته برای غنی سازی اورانیوم استفاده خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =