بازتاب اعلام برداشته شدن گام سوم کاهش تعهدات ایران در رسانه های اسپانیا

مادرید- ایرنا- اعلام دولت ایران مبنی بر اینکه به دلیل بد عهدی امضا کنندگان توافق هسته ای و عدم اتخاذ اقدامات لازم برای فروش نفت ایران ، گام سوم کاهش تعهدات را بر می‌ دارد ، مورد بازتاب رسانه های اسپانیایی قرار گرفت .

روزنامه ال پاییس در گزارش خود تحت عنوان «ایران اعلام کرده به تسریع غنی سازی اورانیوم می‌ پردازد» نوشت : از روز /جمعه/ ایران به راه اندازی مجدد سانتریفیوژ های خود برای تسریع غنی سازی اورانیوم می‌ پردازد . این سومین گام جمهوری اسلامی است، از وقتی‌ که در ماه مه گذشته تصمیم گرفت در پاسخ به ترک توافق هسته ای از سوی آمریکا، این اقدام را اتخاذ کند.

ال پاییس افزود : روز جمعه پایان دومین مهلت ۶۰ روزه است که ایران با آن می‌ خواهد به سایر امضا کننگان توافق هسته ای فشار بیاورد تا اقداماتی که به او اجازه دهند نفت خود را به فروش رساند را اتخاذ کنند .

روزنامه با اشاره به اینکه ایران متعهد شد در ازای لغو تحریم های اقتصادی برنامه هسته ای خود را محدود کند ادامه داد که از زمانی‌ که واشنگتن به طور یکجانبه تصمیم گرفت در ماه مه سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شود ، تحریم های اقتصادی باعث کاهش ۸۰ درصدی فروش نفت ایران شده اند .

 نشریه تصریح کرد : امضا کنندگان اروپایی با حمایت اتحادیه اروپا سعی‌ در دور زدن اقدامات بسیار سخت آمریکا از طریق ایجاد مکانیسم مالی‌ اینستکس کردند، اما مشکلات برای اینکه این مکانیسم تحقق یابد ، صبر ایران را لبریز کرد.

این رسانه نوشت : در تلاش برای پشت سر گذاشتن این بن بست ، فرانسه به ایران یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری را تا پایان سال در ازای بازگشت به تعهدات هسته ای پیشنهاد کرد و دولت ایران که پس از جنگ سه دهه پیش خود با عراق با بدترین رکود اقتصادی روبرو است، از این پیشنهاد استقبال کرد، اما برخی فشارها و ترس از اینکه آمریکا آن را بلوکه کند، مانع از انتظار برای تحقق این امر شده و ایران را تصمیم به برداشتن این گام جدید کرده است .

سایت رادیو و تلویزیون ملی‌ اسپانیا نیز در گزارشی تحت عنوان « ایران یکی‌ دیگر از تعهدات هسته ای را از روز جمعه ترک می‌ کند»، نوشت : ایران به تاکتیک خود مبنی بر کنار گذاشتن تدریجی‌ تعهدات در توافق هسته ای امضا شده با قدرت های جهانی‌ به عنوان اقدام فشار پس از ترک یکجانبه برجام از سوی آمریکا ادامه می‌ دهد .

رادیو و تلویزیون ملی‌ اسپانیا افزود: «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران به آژانس انرژی هسته ای دستور داد تا که از امروز محدودیت های مربوط به تحقیقات و توسعه افزون بر توسعه سانتریفوژها را ترک و غنی سازی اورانیوم را با سرعت بیشتری انجام دهند .

این رسانه با اشاره به مهلت ۶۰ روزه روحانی به اتحادیه اروپا برای اینکه در مورد چگونگی‌ حفظ توافق هسته ای و چگونگی‌ جبران خسارات به ایران مذاکره کنند، خاطرنشان کرد که تهران از کشورهای اروپایی امضا کننده برجام می‌ خواهد که یا صادرات نفتش را تسهیل بخشند یا که یک خط اعتباری برای او باز کنند .

رسانه مذکور ادامه داد : اجلاس گروه ۷ بیاریتز فرانسه امکان دیدار دوجانبه بین واشنگتن و تهران را مطرح کرده بود، اما حسن روحانی این شرط را گذاشته که ترامپ نخست باید تحریم ها را لغو کند .

روزنامه لا راسون نیز در گزارشی با تیتر « ایران یک گام بزرگ برای تسریع غنی سازی اورانیوم می‌ گیرد»، نوشت :مقامات ایرانی از امروز /جمعه/ سانتریفیوژ ها را با هدف غنی سازی سریعتر اورانیوم آماده می‌ کنند، هرچند که برای نجات توافق هسته ای تضعیف شده به مذاکرات ادامه خواهند داد .

لا راسون ادامه داد :سومین گام ایران در کاهش تعهدات هسته ای خود ، یک ضربه جدید برای توافق چند جانبه تاریخی است که از زمانی که آمریکا در سال گذشته تصمیم گرفت از آن خارج شود و به اعمال دوباره تحریم ها بپردازد ، بر روی یک طناب نازک قرار دارد .

روزنامه ال موندو هم به نوبه خود در گزارشی تحت عنوان « ایران از تعهدات هسته ای جدید به دلیل شکست مذاکرات چشم پوشی می‌ کند« تصریح کرد :از امروز جمعه ، ایران در اعتراض به موضع اروپا ، یک پلکان در فرارش از توافق هسته ای بالا خواهد رفت .

ال موندو اشاره کرد که اعلام حسن روحانی در برداشتن سومین گام ، تایید شکست موقت تماس ها بین ایران و فرانسه برای برطرف کردن مخمصه ای است که واشنگتن با خروج سال گذشته خود از برجام و اعمال دوباره تحریم ها ایجاد کرد .

نشریه افزود :به نظر می‌ رسد که گام ایران ، محکم اما قطعی نیست و به دنبال یک حرکت جدید در یک بازی شطرنجی‌ است که بازی بین دو طرف نیست بلکه یک بازی همزمان با چنین طرف رقیب است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =