۱۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۴
کد خبرنگار: 1112
کد خبر: 83467025
۰ نفر

برچسب‌ها

معاون هنری وزیر ارشاد درگذشت هنرمند موسیقی خراسان را تسلیت گفت

تهران- ایرنا- معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت آی محمد یوسفی، هنرمند موسیقی خراسان را تسلیت گفت.

 سیدمحمد مجتبی حسینی در پیامی را به مناسبت درگذشت آی محمد یوسفی نوازنده قدیمی دوتار خراسان منتشر کرد.

 در این پیام آمده است: «استاد آی محمد یوسفی چند دهه افسانه‌ها و آیین‌های قومی را با نوایی که از دل برمی آمد و صدای ابریشمین دوتارخواند و نواخت و روایت کرد.

از دسته کم‌شمار  پیران چنگی بود که ساز را به رشته ابریشمین آراسته می‌کرد و باور داشت صدا از دوتار ابریشم برخیزد نه سیم‌های فلزی. هنرمندی که در ساز و آوازش معرفت جلوه دارد چنان‌که در زندگی اهل معرفت بود. استاد آی محمد از اصیل ترین نوازندگان بخشی سبک درگز، مکتب درگز در دوتارنوازی خراسان را زنده نگه داشت و سینه‌اش سرشار از شعر و موسیقی این مکتب بود.  به سنت کهن پای‌بند بود و تا آخرین دمی که توان داشت، خواند و نواخت.استاد آی محمد یوسفی حافظ عاشق و وفادار بخشی از فرهنگ، آیین و موسیقی سرزمین خراسان بود.

درگذشت استاد آی محمد را به خانواده عزیزش و هنرمندان و دوستداران موسیقی تسلیت می گویم و بهترین درجات را در عالم باقی از درگاه خداوند برای این هنرمند بزرگوار خواستارم.  

روحش شاد و یادش گرامی.»

مرحوم یوسفی متولد سال ۱۳۰۲ روستای تگن شهرستان درگز خواننده و نوازندهٔ دوتار و شاگرد اولیاقلی یگانه بوده و در زمان حیات از قدیمی‌ترین و اصیل ترین هنرمندان موسیقی بخشی در سبک شهرستان درگز بود.

 وی از معدود نوازندگانی بود که هنوز با تار ابریشم می‌نواخت که صدایی بم‌تر از دوتار سیمی دارد و رنگ و صوت آن متفاوت است. آی محمد یوسفی بیش از ۶۰ سال به شیوهٔ بخشی‌های شمال خراسان می‌خواند و دوتار می‌نواخت و در زمینهٔ داستانسرایی و نقل افسانه‌ها و آیین‌های قومی و منطقه‌ای فعالیت داشت. این هنرمند روز گذشته در سن ۹۶ سالگی دارفانی را وداع گفت.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =