۱۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۲
کد خبرنگار: 1112
کد خبر: 83467011
۱ نفر
خطر بی‌تفاوتی عمومی جامعه را تهدید می‌کند

تهران- ایرنا- معاون فرهنگ، آموزش و تحقیقات ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر تهران گفت: خطر بی‌تفاوتی عموم مردم به دیدن گناه و تذکر ندادن نسبت به آن جامعه و انقلاب اسلامی ما را تهدید می‌کند.

علی تقوی یگانه در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: قرآن در سوره حج شرط نصرت الهی را این فریضه دانسته و کسانی که از این امر سر باز می زنند را شامل نصرت الهی نمی‌داند.

وی افزود: استجابت دعا و ظهور منجی عالم بشریت شامل نصرت می‌شوند اما شرط آن این‌گونه ذکر شده است که گناهی را دیدید، بی‌تفاوت رد نشوید.

معاون فرهنگ، آموزش و تحقیقات ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر تهران با بیان اینکه نباید نسبت به دیدن گناه بی تفاوت بود، خاطرنشان کرد: هدف ما اتمام حجت با گناهکار است اگر هر کس وظیفه خود را در این زمینه به درستی انجام دهد، ریشه تمام گناهان در جامعه اسلامی از بین می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند تذکر وظیفه همه مردم است که اگر انجام نشود، همانند مردم کوفه خواهیم شد، افزود: اگر مردم امر به معروف و نهی از منکر نکنند، رهبر جامعه هم حریف جلوگیری از گناهان نمی‌شود و ما امروز با ولی فقیه امتحان می‌شویم که تا چه میزان با ایشان همراهی می‌کنیم.

یگانه با اشاره به اینکه امیر المومنین امر به معروف و نهی از منکر را همانند دریا معرفی می‌کند تاکید کرد: امام حسین (ع) شهید شد و به عقب نشینی نکرد این در حالی است که ما با شنیدن جمله مانند «به تو چه» مسیر را رها می‌کنیم؛ چرا در مقابل گناه سکوت می‌کنیم؟ سال هاست که به این فریضه کم لطفی کرده‌ایم در حالی که مانند نماز واجب است و برای امر خدا اذیت و تمسخر را تحمل کنید.

وی با بیان اینکه عده این معتقدند که امر به معروف و نهی از منکر مردم را از دین دور می‌کند، تاکید کرد: مراجع اعظام تقلید بارها تکرار کرده‌اند که اگر درست و بر اساس احکام و اخلاق خوش تذکر دهید، دلخوری هم اشکالی ندارد. نمی‌توانیم برای ناراحت نشدن دیگران حکم خدا را حذف کنیم زیرا اگر به گناهکاران تذکر ندهید اسلام به نسل بعد منتقل نمی‌شود.

معاون فرهنگ، آموزش و تحقیقات ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر تهران با بیان اینکه این فریضه طبق اصل هشتم قانون اساسی وظیفه همگانی است، تصریح کرد: در قانون حمایت از آمرین به معروف آمده است که هیچ کس در هیچ مقامی حق ندارد از انجام این کار جلوگیری کند.

وی افزود: اشاره و زبان بدن، اظهار ناراحتی، تذکر زبانی و زور از مراحل امر به معروف و نهی از منکر است که اقدامات اولیه با مردم و دستگیری و درگیری مربوط به مسئولین است.

یگانه ضمن تقدیر از نیروی انتظامی و قوه قضاییه برای حمایت از آمرین به معروف اظهار داشت: گاهی شکایاتی مبنی بر حمایت نشدن از سوی پلیس داریم که لازم است در این زمینه اقدامات مناسبی انجام شود البته نباید به اسم امر به معروف و نهی از منکر کار خودسرانه انجام نشود.

معاون فرهنگ، آموزش و تحقیقات ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد: ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر برای آموزش و حمایت از افراد متقاضی آمادگی دارد تا با اعزام اساتید به سراسر کشور روش و احکام در این زمینه را آموزش دهد زیرا همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کرده‌اند باید کاری کنیم که مردم این فریضه را مانند نماز بر خود واجب بدانند.

به گفته وی، متقاضیان می‌توانند در شبکه‌های اینترنتی دوره‌های آموزش مجازی امر به معروف و نهی از منکر را مشاهده کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =