۱۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۷
کد خبرنگار: 2122
کد خبر: 83466954
۰ نفر

برچسب‌ها

ترکیه سفیر لبنان را فراخواند

تهران – ایرنا – ترکیه در اعتراض به آنچه "اقدام تحریک آمیز" علیه سفارت خود در لبنان عنوان کرد، "غسان المعلم" سفیر لبنان در این کشور را به وزارت خارجه خود فراخواند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، روز گذشته (پنجشنبه) گروهی متشکل از ۱۰ نفر، تابلونوشته‌ای را با یک عبارت تهدید آمیز بر درب ورودی سفارت ترکیه در بیروت نصب کردند.
طبق اعلام آناتولی، با وجود هشدارهای مکرر پلیس لبنان، این افراد با در دست داشن پرچم ترکیه که بر روی آن یک جمجمه خونین نقاشی شده بود به در ورودی سفارت نزدیک شدند و تابلو نوشته را به آن نصب کردند.
بر روی تابلو خطاب به دولت ترکیه نوشته شده بود: "حد و حدود خود را بدانید".

آناتولی مدعی شده که این افراد از اعضای گروه "امگا تیم" و زیر مجموعه "جریان ملی آزاد" وابسته به «میشل عون» رییس جمهوری لبنان می باشند.

خبرگزاری رسمی ترکیه نوشت: وزارت خارجه ترکیه به سفیر لبنان در ترکیه ابلاغ کرد که آنکارا نگران امنیت سفارت خود در بیروت می باشد و امیدوار است مقامات لبنانی با اتخاذ تدابیر لازم منافع ترکیه در لبنان  و در راس آن سفارت این کشور را در خطر نیاندازند.
" رئیس‌جمهور لبنان در مراسم صدمین سال تاسیس لبنان، امپراتوری عثمانی را به "ترور دولتی" متهم کرد.
"میشل عون" رییس جمهور لبنان در سخنرانی خود به مناسب یکصدمین سالگرد تاسیس لبنان تاکید کرده بود: تمام تلاش ها برای رهایی از یوغ عثمانی با خشونت، قتل، فتنه های طایفه ای پاسخ داده می شد. تروریسم دولتی عثمانی ها علیه لبنانی ها هزاران قربانی گرفت و به  گرسنگی و کار اجباری منجر شد.
عون در ادامه از تمام لبنانی ها خواست که تاریخ کشور را به نسل های آینده آموزش دهند.
وی افزود: ملت ما در مقابل اشغالگری و قیمومت تسلیم نمی شود و لبنان با مساحت کوچک خود خاستگاه  دمکراسی و اندیشه آزاد است.
وزارت امور خارجه ترکیه نیز در واکنش به اظهارات عون اعلام کرد: استنادات بی‌اساس و پیش داوری میشل عون و این اتهام را که امپراتوری عثمانی از تروریسم دولتی در لبنان استفاده کرده است را محکوم می‌کنیم.
در پاسخ به بیانیه ترکیه نیز، "غادی الخوری" مدیر امور سیاسی و کنسولی وزارت خارجه لبنان روز سه شنبه هفته جاری "هاکان چاکل" سفیر ترکیه را در واکنش به بیانیه شماره ۲۵۸ وزارت خارجه ترکیه احضار کرد.
مدیر امور سیاسی و کنسولی وزارت خارجه لبنان در این دیدار خواستار توضیح درباره این بیانیه و اصلاح اشتباه ترکیه برای جلوگیری از سوء تفاهم و آسیب رسیدن به روابط بی نظیر دو کشور شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =