ایران محتاطانه به مذاکره با اروپایی‌ها ادامه می‌دهد

تهران- ایرنا- امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه گام سوم کاهش تعهدات برجامی از دو گام قبلی ثمرات بهتری خواهد داشت، گفت: ما به مذاکرات با اروپایی ها بدبینانه، محتاطانه و با دقت ادامه می‌دهیم اما دیگر با مذاکره کشدار موقعیت خود را متوقف نمی کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری در خطبه دوم نماز جمعه تهران در جمع نمازگزاران در دانشگاه تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران تصمیم خود را گرفته است و مرحله به مرحله تصمیمات خود را اجرا می‌کند.  تنها موضوعی که می‌تواند حاصلی از مذاکرات داشته باشد عمل اروپایی‌ها است

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه دیگر وعده‌های اروپایی‌ها به درد ما نمی‌خورد و آنها باید عمل کنند، تصریح کرد: ملت ما دیگر به وعده‌های پوچ و خیالی اروپایی‌ها توجه نمی‌کند و فقط به دنبال اقدام و عمل آنها است.

باید ایستادگی کنیم

حاج علی اکبری تاکید کرد: اروپایی‌ها باید به ۱۱ تعهدی که داشتند عمل کنند، هر زمان به این تعهدات عمل کردند می‌توان سایر مسائل را پیش برد و در غیر این صورت نمی‌توان به وعده‌ها اکتفا کرد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه منطق و مکتب حسینی ما را به همه آرزوها و آمال می رساند، گفت: باید بایستیم و مقاومت کنیم و این مقاومت هوشمندانه، خردمندانه و فعال، زمینه گشایش‌های فراوانی در اقتصاد، فرهنگ و سیاست و دیپلماسی ما خواهد بود.

آمریکا حتی کشور ۱۰ سال پیش هم نیست

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به تقوای حسینی و عاشورایی ملت ایران گفت: ملت ایران با الهام از مکتب حسینی درس مقاومت را آموخت و زیبایی‌های این مکتب را بر محور جهاد در راه خدا و حضور در میدان مجاهدت به خوبی تجربه کرده است.

حاج علی اکبری با بیان اینکه مکتب حسینی، ایران را حفظ کرده و در بخش‌های گوناگون رشد داده است، افزود:  این مکتب ما را به اوج عزت رسانده است و یک راه روش را برای همه ملت‌های عالم ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: ما امروز ثمره و میوه راه و روش حسینی را در چارچوب مقاومت فعال و جدی و هوشمندانه و پافشاری خستگی ناپذیر بر آرمان‌های حسینی، می چینیم.

وی بیان کرد: میدان پیش روی ما و وضعیت دشمن را مشاهده کنید، (آمریکا) دشمن درجه یک ملت ایران را که نمونه‌ای از تبار یزید است ببینید در چه وضعیت قرار دارد.

امام جمعه موقت تهران خاطر نشان کرد: امروز در داخل آمریکا هم بر افول این کشور اجماع وجود دارد و آینده‌شناسان و نظریه‌پردازان گزارش می‌دهند و معتقدند آمریکا حتی کشور ۱۰ سال پیش هم نیست.

دنیا به عصر پسا آمریکا می‌اندیشد

ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با بیان اینکه «دنیا به عصر پسا آمریکا می اندیشد» اظهار داشت: آمریکا دیگر قدرت اقتصادی و سیاسی گذشته را ندارد. دیگر توان تاثیرگذاری در آمریکا مشاهده نمی‌شود. در مجلات معتبر خارجی از «پایان هژمونی آمریکا در جهان» می‌نویسند و تصویر کرکس سفید با پرهای ریخته و با چشم کبود منتشر می‌کنند؛ این ترسیمی از وضعیت کنونی آمریکاست.

 آمریکا به سرگشتگی راهبردی مبتلا است

خطیب نماز جمعه تهران افزود: هیات حاکمه ایالات متحده با گرفتار شدن به بیماری سرگشتگی استراتژیک و راهبردی آخرین تلاش های خود را انجام می‌دهد تا چهره ابرقدرتی این کشور را حفظ کند، اما امکان پذیر نیست.

حاج علی اکبری به شکسته شدن قدرت اقتصادی آمریکا اشاره کرد و افزود: این کشور یک زمانی نیمی از اقتصاد جهان را در اختیار داشت اما امروز حدود ۱۵ درصد از اقتصاد جهانی را در اختیار دارد و رو به کاهش است، از شاخص‌های اجتماعی - فرهنگی در مواد مخدر، بی خانمان ها و ۴۱میلیون گرسنه، توسعه جرایم و زندان‌ها و افزایش ناهنجاری‌های اخلاقی و جنسی، از درون پوسیدگی آمریکا و افول موریانه‌ای این کشور را نشان می‌دهد.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به سیاست‌های عجیب دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت: اگرچه او با شعار «جلوگیری از افول آمریکا» به روی کار آمده است، اما با تصمیماتی که گرفته تیر خلاص را به حیثیت آمریکا زده است و حیثیتی برای آمریکایی‌ها باقی نگذاشته است، این وضعیت دشمن اصلی ما در میانه میدان است.

حاج علی اکبری افزود: ایستادگی و درخشش ملت ایران به افول آمریکا سرعت داده است و شکل گیری بلوک و جبهه مقاومت در برابر آمریکا اعتبار جهانی و نفوذ منطقه ای این کشور را کاهش داده است.

وی بیان کرد: البته افول آمریکا حاصل تکبر و فساد آنها نیز است و هر جا که ردپای این رژیم منحط را می بینید در آنجا فساد و خونریزی و بدبختی را نیز مشاهده می‌کنید این خود بخود عامل افول آنها شده است.

اقتدار اجتماعی به برکت مقاومت، در منطقه ایجاد شده است

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به ثمرات مقاومت در منطقه و جنگ ۸ ساله نیابتی با تروریست‌ها در سوریه تصریح کرد: ۶ سال پیش ۸۰درصد سوریه توسط تروریست‌ها اشغال شده بود، اما اکنون با آن حجم سرمایه‌گذاری‌های آمریکا و متحدانش، فقط چند نقطه کوچک تا پاکسازی کامل فاصله است که البته تروریست‌ها به جان هم افتاده‌اند و روحیه جدید و مضاعفی در مردم آن منطقه ایجاد کرده که توقع دارند بلندی‌های جولان هم باید آزاد بشود.

امام جمعه موقت تهران با یبان اینکه عراق به سمت بازسازی خود سوق پیدا کرده است، گفت: در عراق بیش از چهار سال درگیری‌های خانمان سوز ادامه داشت و عتبات در معرض خطر قرار گرفت، اما به برکت مقاومت مردم، اکنون و در شرایط جدید اقتدار اجتماعی در این کشور وجود دارد. حماقت اخیر رژیم صهیونیستی در حمله پهپادی به مقر حشد الشعبی موج جدیدی از مخالفت مردم عراق را بر ضد آمریکایی ها شکل داده است.

برای خروج از ماجرای یمن بدنبال راهی آبرومندانه هستند

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه یمن را سرافزار و ذخیره راهبردی جبهه مقاومت عنوان کرد و گفت: ائتلاف موهوم آمریکایی با محوریت سعودی به هیچ جایی نرسیده است، کشتی آنها در آنجا به گل نشسته است. فکر می کردند یمن را در مدت دو هفته اشغال می‌کنند، اما اکنون در پنجمین سال مقاومت مردم این ائتلاف دنبال راهی است که  آبرومندانه از ماجرای یمن خارج بشوند.

وی گفت: اخیرا هم نمایندگان مقاومت یمن برای قدردانی محضر رهبر معظم انقلاب رسیدند.

صدای مقاومت و وحدت بلندتر از همیشه به گوش می‌رسد

امام جمعه موقت تهران گفت: آمریکایی‌ها در لبنان با نینرگ و فریب بدنبال ایجاد اختلاف و جلوگیری از انتخابات و مانع تاسیس دولت بودند که سیاست‌های آنها به جایی نرسید.

وی اضافه کرد: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در آستانه انتخابات و بازسازی چهره خود به یک عملیات نیاز داشت، که در مرحله اول سید مقاومت (سید حسن نصرالله) آنها را تهدید کرد و پس از آن عملیاتی کرد و دو سه هفته است که کابوس موشک‌ها را می‌بینند.

حاج علی اکبری همچنین به ثمرات مقاومت در فلسطین اشاره کرده و گفت: در فلسطین راهپیمایی بازگشت، هفتگی ادامه دارد و میان نیروهای جهاد و حماس وحدت برقرار شده و صدای مقاومت بلندتر از همیشه به گوش می‌رسد و اخیرا هم حماس در نامه‌ای از رهبر انقلاب قدردانی کردند.

از تابستان داغ و زمستان سرد خبری نیست

حاج علی اکبر بازدارندگی فعال را اثر مقاومت دانست و افزود: دیگر از تابستان داغ و زمستان سرد اثری نیست، روسیاهی برای دشمنان است و سربلندی برای جبهه مقاومت است. با توجه به تجربه تلخ برجام از زمانی که مقاومت و بازدارندگی فعال به عنوان یک اقدام راهبردی در دستور کار مسئولان ما  قرار گرفت و مقاومت کردند، تعهدات کاهشی برجام شروع و گام اول و دوم برداشته شد.

وی افزود: دشمنان می‌گفتند بازار اقتصاد ایران دچار مشکل خواهد شد که البته هیچ اتفاقی نیفتاد و در برخی شاخص‌ها هم اوضاع بهتر شد.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به اجرایی شدن گام سوم تعهدات برجامی از روز جمعه (۱۵ شهریور) گفت: این تصمیم با صلابت ایرانی، میوه شیرین مقاومت حسینی است و ثمرات بهتری از دو گام قبلی خواهد داشت.

نماز جمعه مدیون مرحوم طالقانی است

حاج علی اکبری همچنین در ابتدای خطبه دوم نماز جمعه یاد شهیدان هفدهم شهریور و مرحوم آیت الله سیدمحمود طالقانی اولین اقامه کننده نماز جمعه در تهران بعد از انقلاب را گرمی داشت و اظهار داشت: نماز جمعه تهران مدیون مرحوم طالقانی است.

وی همچنین از عزداران حسینی و اقامه کنندگان مراسم‌های عزداری حسینی و برگزارکنندگان آیین‌ها و همایش‌های حسینی قدردانی و ابراز امیدواری کرد در ظهر عاشورا شاهد نماز جماعت با شکوه در سراسر کشور باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =