۱۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۰
کد خبرنگار: 934
کد خبر: 83466868
۰ نفر

برچسب‌ها

لوح ثبت روز شش گوشه کاشان در فهرست میراث ناملموس رونمایی شد

کاشان- ایرنا- لوح ثبتی روز شش گوشه کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور همزمان با ششمین روز از ماه محرم با حضور جمعی از مسوولان، شاعران، ادیبان و مداحان در زیارت حبیب موسی (ع) رونمایی شد.

معاون مدیرکل و رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در این زمینه اظهارداشت: شش گوشه نمادی از ضریح و مقبره شش گوشه حضرت امام حسین (ع) و علی‌اکبر (ع) می‌باشد که نگهداری و تولیت حمل آن به بازار بر عهده هیات شاهزاده علی اکبر امامزاده حبیب موسی (ع) است.

مهران سرمدیان افزود: روز ششم محرم کاشان اختصاص به شش گوشه دارد؛ در این روز به احترام شش گوشه هیچ هیاتی به بازار نمی‌رود و سایر دسته‌ها نیز در آیین حمل شش گوشه به بازار، به هیات عزادار مورد نظر می‌پیوندند.

وی بیان کرد: ضریح نمادینی که از سوی هیات به عنوان شش گوشه حمل می‌شود، با هنرمندی یکی از استادان نجار و منبت‌کار کاشان برابر ضریح حضرت امام حسین (ع) ساخته شده و شامل ۲ گلدسته، گنبد طلایی و چهار چرخ برای حرکت است.  

روز شش گوشه در کاشان به عنوان یکی از آیین‌های معنوی با گستره و موضوع میراث فرهنگی ناملموس استان اصفهان با شماره ۱۳۳۵ در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است.

۲۹ اثر از شهرستان کاشان تا کنون در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده که ۱۰ اثر آن مربوط به محرم و ۱۵ اثر دیگر نیز با موضوع میراث فرهنگی ناملموس در حال پیگیری برای ثبت ملی است.

مراسم گلاب‌گیری قمصر، آیین قالیشویان عزاداران فین در مشهداردهال، زیلوبافی، شعربافی، نخل‌گردانی، پخت گوشت لوبیا، سمنو و هوم بابایی از جمله میراث‌ معنوی ثبت ملی شهرستان کاشان هستند.

شهرستان ۳۶۵ هزار نفری کاشان با برخورداری از یک هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی واجد ارزش تاریخی شناسایی شده، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

۸۱۲۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =