۱۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83466823
۰ نفر

برچسب‌ها

تجارت محور سفر صدر اعظم آلمان به چین

پکن- ایرنا- «آنجلا مرکل» صدر اعظم آلمان در میان افزایش اختلافات تجاری ایالات متحده و اتحادیه اروپا، ساعتی پیش به دعوت «لی کچیانگ» نخست وزیر چین برای دیداری دو روزه و با هدف تقویت روابط تجاری با این کشور، وارد پکن شد.

به گزارش ایرنا در این سفر قرار است «کمیته مشاوره اقتصادی چین و آلمان» با حضور مرکل و لی کچیانگ نخست وزیر چین برگزار شود و دو طرف در مورد راه های توسعه و تقویت همکاری اقتصادی و سایر مسایل مورد علاقه دو طرف با یکدیگر گفت و گو کنند.

این دیدار پس از آن انجام می شود که مرکل و دیگر رهبران اروپایی که خواستار چند جانبه گرایی هستند برای حفظ استقلال اتحادیه اروپا در برابر آمریکا تلاش می کنند تحلیلگران بر این باورند که مسائل اقتصادی در جریان سفر مرکل به چین در اولویت قرار دارد و با توجه به رویارویی دو کشور با یکجانبه گرایی آمریکا، پیش بینی می شود روابط برلین و پکن در زمینه تجاری و سرمایه گذاری پیشرفت کند.

روابط چین و آلمان از زمان برقراری روابط دیپلماتیک در سال ۱۹۷۲ میلادی تا کنون همچنان رو به رشد بوده است.

وزارت بازرگانی چین همزمان با سفر «آنجلا مرکل» صدر اعظم آلمان به چین اعلام کرد که سرمایه گذاری این کشور در چین در ۷ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۲.۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش سرمایه گذاری آلمان در چین در این دوره به یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار رسیده است و سطح تجارت دو جانبه هم با ۲.۴ درصد رشد به ۱۰۷ میلیارد دلار افزایش یافته است.

در همین حال چین نیز در این مدت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار در آلمان سرمایه گذاری کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۲۷.۶ درصد افزایش داشته است.

این گزارش می افزاید چین برای سومین سال متوالی شریک تجاری برتر آلمان بوده و یکی از محبوب ترین مقصدهای سرمایه گذاری برای شرکت های آلمانی است.

در سال ۲۰۱۸ نیز تجارت دوجانبه میان چین و آلمان با ۹.۴ درصد رشد به رکورد جدید ۱۸۳.۹ میلیارد دلار رسید.

این سفر دوازدهمین سفر آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان به چین از زمان تصدی مسئولیت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =