۶ نفر از مفاخر فرهنگ و ادب مهاباد تجلیل می‌شوند

مهاباد- ایرنا- رییس شورای فرهنگ عمومی مهاباد گفت: در راستای تکریم و ارزش نهادن به سالها فعالیت های فرهنگی مفاخر فرهنگ و ادب این شهرستان از ۶ نفر از این مفاخر تجلیل خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ماموستا عبدالسلام امامی روز پنجشنبه در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان در سالجاری اظهار داشت: تجلیل و قدردانی از مفاخر علمی، فرهنگی و ادبی در هر منطقه فرصتی مغتنم برای اعتلا و رشد و توسعه فرهنگ آن منطقه است.

وی با بیان اینکه این شهرستان از قدیم‌الایام مهد علم، عرفان، فرهنگ و هنر و ادبیات بوده و مفاخر برجسته و بزرگی در حوزه‌های مختلف در آن تربیت و رشد یافته‌اند افزود: من به خود می‌بالم که در شهری مانند مهاباد زندگی می‌کنم که یکی از مهمترین شهرهای فرهنگی کشور به شمار می‌رود. 

وی اضافه کرد: شناسنامه غنی این شهرستان در بحث فرهنگ و هنر، ظرفیت بسیار خوبی در این حوزه است که توجه ویژه به آن می‌تواند رشد و توسعه فرهنگی منطقه را در پی داشته باشد.

ماموستا امامی تاکید کرد: این ۶ نفر از مفاخر این شهرستان برای تجلیل از آنها به شورای فرهنگ عمومی آذربایجان‌غربی معرفی خواهند شد.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی فرماندار مهاباد نیز در این جلسه گفت: تجلیل از مفاخر و مشاهیر گام مهمی در راستای شناساندن بزرگان علم و فرهنگ و هنر این منطقه است و بدون تردید این امر موجب انگیزه، تشویق مفاخر و الگوگیری نسل جوان و آینده خواهد شد.

خشایار صنعتی افزود: این اقدام در راستای اصلاح و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه باید به یکی از برنامه‌های هرساله شورای فرهنگ عمومی این شهرستان تبدیل شده و با قوت ادامه داشته باشد.

وی اظهار داشت: مهاباد در حوزه فرهنگ و ادب کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و ما انتظار داریم قدردانی از چهره‌های مفاخر و مشاهیر جامعه به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد نیز در این جلسه گفت: به مناسبت آنکه این شهر برای دومین سال متوالی به عنوان شهر خلاق کتاب در کشور معرفی شده است اِلِمان کتاب در یکی از مناطق این شهر نصب خواهد شد.

سیامند جوانبخت افزود: در این المان که با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر مهاباد ساخته خواهد شد لوح اهدایی سازمان جهانی یونسکو به مناسب احراز شهر خلاق کتاب توسط این شهر نیز در آن نصب می‌شود.

در ادامه این جلسه تصمیم گرفته شد «ناصر آقابرا»، «صلاح پایانیانی»، «سیدمحمد صمدی»، «ابوالقاسم مویدزاده»، «مصطفی خرم‌دل» و «قادر فتاحی قاضی» به عنوان مفاخر فرهنگ و ادب این شهرستان برای تجلیل به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی آذربایجان غربی معرفی شوند.

در این جلسه همچنین حاضران تصمیم گرفتند المان کتاب در بوستان خانواده این شهر نصب و نام آن نیز به بوستان کتاب تغییر پیدا کند. 

در پایان نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی مهاباد احکام اعضای شورای فرهنگ عمومی مهاباد نیز که از سوی رییس شورای فرهنگ عمومی استان صادر شده بود به آنها اعطا شد.

شهرستان مهاباد سال گذشته برای دومین سال متوالی به عنوان شهر خلاق کشور در زمینه کتاب معرفی شد و در آیینی که با حضور معاون اول رییس جمهوری، جمعی از مسوولان فرهنگی کشوری و اهالی قلم و فرهنگ در سالن همایش های بین المللی کتابخانه ملی ایران برگزار شد از  این شهرستان تجلیل و لوح افتخار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان یونسکو به همراه جوایز حمایتی مالی و معنوی به منظور توسعه زیرساخت‌های کتابخوانی به آن اهدا شد.  
مهاباد سال گذشته نیز در میان پنج نامزد نهایی برای کسب عنوان شهر خلاق کتاب و جزو 20 شهر راه یافته به مرحله نهایی کسب عنوان پایتخت کتاب قرار داشت. 

شورای فرهنگ عمومی زیر مجموعه‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران بوده و رییس این شورا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و جلسات آن در استان‌ها نیز به ریاست نماینده ولی فقیه در استان برگزار می‌شود.

شورای فرهنگ عمومی بالاترین شورا در راستای اتخاذ تصمیم‌های فرهنگی و اجرای طرح‌های فرهنگی در استان‌ها به شمار می‌رود که علاوه بر حضور نماینده ولی فقیه، امام جمعه مرکز استان، استاندار و همچنین مدیران کل نهادهای فرهنگی و اجتماعی برگزار می‌شود.
پیگیری اجرای طرح‌های فرهنگی، سیاست‌گذاری در راستای ارتقا و اعتلای فرهنگی جامعه، رصد مشکلات و معضلات فرهنگی با هدف ارائه راهکار اجرایی، تلاش در راستای افزایش نقش نهادهای فرهنگی در توسعه جامعه، پیگیری مشکلات اعتباری طرح‌ها و حتی نهادهای فرهنگی و برنامه ریزی برای بسط و گسترش اقدامات فرهنگی و مبتنی بر دین از جمله وظایف و اقدامات این شورا به شمار می‌رود. 

۶۱۸۵/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =