هنرمندان خراسان رضوی هنر را در خدمت ترویج فرهنگ عاشورا قرار دادند

مشهد- ایرنا- هنرمندان خطه خراسان رضوی همزمان با ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) با خلق آثار ممتاز و نمایش آن به مردم درصدد ترویج فرهنگ عاشورایی از دریچه هنر این مرز و بوم برآمده اند.

ایام محرم و صفر بهترین زمان برای بیان رشادت‌ها، ایثارگری‌ها و مشقت‌های اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برای نشان دادن راه رستگاری به خلق الله است لذا بهترین تبیین از حقایق دشت نینوا و پیروزی خون بر شمشیر از زبان هنر و هنرمند بر می آید که تا عمق جان هر بیننده و شنونده ای نفوذ می کند.

به همین مناسبت نهادهای مختلف فرهنگی و هنری خراسان رضوی به خلق آثار مختلف هنری پرداخته و مجموع فعالیت های آنان تابلویی از هنر استان فرهنگ دوست و دین مدار خراسان رضوی را به نمایش گذاشته است.

از تعزیه خوانی تا خوشنویسی و عکس در خدمت پیام عاشورا

مسئول گروه هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این نهاد برای ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) برنامه های هنری مشترکی با ادارات و نهادهای مختلف طراحی کرده است.

جواد روشندل افزود: سوگواره تعزیه خوانی جوان با همکاری اداره آموزش و پرورش ناحیه دو مشهد و هنرمندان جوان این شهر تولید شده که در ایام محرم و صفر در مشهد به اجرا در می آید.

وی اضافه کرد: استادان خوشنویسی شهر بردسکن در قالب برنامه ای تحت عنوان "اشک قلم" اشعار و روایات مرتبط با سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) را در روزهای تاسوعا و عاشورا کتابت می کنند.

مسئول گروه هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: نمایش پرده خوانی امام حسین (ع) هم بعد از ایام تاسوعا و عاشورا به مدت سه روز توسط هنرمندان و تعزیه خوانان در تربت حیدریه اجرا می شود.

روشندل افزود: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد با همکاری بنیاد بین المللی فرهنگی – هنری امام رضا (ع) و این اداره کل، جشنواره ملی عکس رضوی را در ۲۷ آبان ماه در مشهد برگزار می کند که فراخوان این جشنواره در ۱۰ شهریور ماه کنونی منتشر شد.

وی ادامه داد: در ایام ماه محرم نمایش های آیینی یا تعزیه خوانی در نقاط مختلف خراسان رضوی از جمله نیشابور، خلیل آباد و گناباد برگزار می شود و همزمان با آن برخی تعزیه خوانی ها در بقاع خواجه اباصلت و خواجه ربیع مشهد برگزار می شود.

او اضافه کرد: بعد از ایام تاسوعا و عاشورا، آثار نمایشی موضوعی با رویکرد ترویج فرهنگ دینی و دفاع مقدس در سالن های تئاتر مشهد برگزار می شود اما در روزهای مزبور هیچ تئاتری در این شهر به روی صحنه نمی رود.

اوج برنامه های هنری در دهه پایانی ماه صفر

معاون هنری موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی نیز در این باره گفت: در دهه نخست ماه محرم، نمایشگاه نینوا به منظور ارائه آثار خوشنویسی و نقاشی استاد هنرمند مشهدی محسن توسلی همزمان با هفتم محرم در محل نگارخانه رضوان گشایش می یابد.

مهدی سیم ریز افزود: همزمان با ایام ماه محرم فراخوان هشتمین دوره از جشنواره عکس "خانه دوست" هم منتشر می شود که زمان برگزاری آن در دهه پایانی صفر در مشهد خواهد بود.

وی اضافه کرد: دومین جشنواره فیلم مستند بهشت نیز همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) در مشهد برگزار می شود که موضوع مستندها مربوط به آیینهای عزاداری و همچنین زیارت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

معاون هنری موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی گفت: همزمان با دهه پایانی صفر پرده خوانی رضوی یا تعزیه امام رضا (ع) در مشهد برگزار می شود که از برنامه های شاخص این موسسه در ایام شهادت امام هشتم (ع) است.

سیم ریز افزود: به همت انجمن ادبی رضوی این موسسه امسال در دهه نخست ماه محرم  شب شعر "عشق" هم در حرم مطهر رضوی با حضور شاعران برجسته آیینی کشور و خراسان برگزار می شود.

وی ادامه داد: انجمن های ادبی رضوی در شهرستان های کاشمر و سبزوار نیز جلسه هفتگی خود را در ایام محرم و صفر به برگزاری شبهای شعر با موضوع عاشورا، امام حسین (ع) و آزادگی اختصاص داده اند که شعرهای ارائه شده در این شب ها توسط اعضای انجمن مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

مسئول حوزه هنری تبلیغات اسلامی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: پیش از ایام محرم فراخوان اجرای نمایش عاشورایی توسط این نهاد منتشر شد که در نتیجه آن دو اثر نمایشی در اواخر دهه اول محرم و دهه آخر صفر در تماشاخانه استاد حسین نوری در مشهد اجرا می شود.

میثم مرادی افزود: یک کارگاه تولید آثار تجسمی سه روزه با مربیگری "مرتضی اسدی" با موضوع "فرازهای عاشورایی" از دو کتاب "سقای آب و ادب" و "عشق" به قلم "سید مهدی شجاعی" از ۲۵ تا ۲۷ شهریور ماه در مشهد به نمایش در می آید که آثار منتخب این کارگاه به جشنواره ملی "سوگواره عاشورایی" ارسال می شود.

وی اضافه کرد: یک نمایشگاه عکس با موضوع "عاشورا از نگاه عکاسان" در اواخر ماه محرم در محل نگارخانه اشراق حوزه هنری تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به مدت ۱۰ روز برپا می شود.

۷۴۸۹/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =