شناسایی ۶هزار و ۷۰۰ نفر روشندل در لرستان

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: ۴۸ هزار معلول تحت پوشش این سازمان وجود دارد که ۶ هزار و ۷۰۰ نفر از آنان نابینا هستند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، فاطمه زهرا توکلی در جلسه معرفی دستگاه برجسته نگار هوشمند همراه اظهار داشت: معلولین جزو اکثریت جامعه هدف سازمان بهزیستی می باشند که در این میان روشندلان جزو موفق ترین گروه های معلولان هستند و اهتمام ویژه ای به بحث تحصیلات تکمیلی دارند.
وی با بیان اینکه مناسب‌سازی از بیش از ۲ دهه پیش در جهان تغییر رویکرد داده است، بیان کرد: معلولین و به ویژه نابینایان از دسترسی به منابع اطلاعاتی برای ادامه تحصیل محروم هستند.
وی افزود: هر اقدامی در جهت تسهیل کار ، زندگی و حقوق برابر برای جامعه هدف برداریم در حق خودمان لطف کرده‌ایم.
مدیرکل بهزیستی لرستان اضافه کرد: امید می‌رود که در آینده‌ای نزدیک این دغدغه‌ها را در استان نداشته باشیم و فضایی فیزیکی فراهم کنیم تا کتابخانه ویژه نابینایان را در مرکز استان راه اندازی کنیم.
توکلی ادامه داد: در شهرستان بروجرد کتابخانه ویژه نابینایان راه اندازی شده و بهزیستی نیز در حد امکانات خود کتابخانه‌ کوچکی را در منطقه گلدشت خرم آباد ایجاد کرده ولی با توجه به اینکه فرهنگ ترافیک ما چنان پیشرفت نکرده که معلولین از وسایل ایاب و ذهاب مناسب‌سازی شده استفاده و برای دریافت کتاب به این کتابخانه مراجعه نمایند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان گفت: امکانات باید به طور یکسان در اختیار همه مردم قرار گیرد و تلاش ما این است که اقشار مختلف جامعه به ویژه معلولین و به ویژه نابینایان را تحت پوشش کتابخانه های خود قرار دهیم.
فرشته طهماسبی افزود: شهرهای خرم آباد، بروجرد و کوهدشت بیشترین آمار جمعیت نابینایان را دارند و پیگیری برای تهیه امکانات لازم را برای کتابخانه های ویژه نابینایان در حال انجام است.
مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری لرستان گفت: مناسب سازی باید در فضای IT، فناوری و سایبری صورت پذیرد، در استان قابلیت ها، شرایط و فرصت های مناسبی وجود دارد که بتوانیم به سمت الکترونیکی کردن خدمات برویم.
کامبیز پورسیف اضافه کرد: می توان در قالب بخشنامه هایی دستگاهها را موظف کرد که وب سایت های خود را مطابق شرایط معلولین و نابینایان طراحی نمایند.
حجت حق نظری رئیس بهزیستی شهرستان خرم آباد پرداختن به موضوع معلولان را مهم دانست و گفت: تعداد بسیاری از روشندلان استان نویسنده و دانشجو هستند و نیاز به کتابخانه‌ها و اطلاعات به روز دارند و این درحالی است که کاغذ بریل بسیار پر هزینه خواهد بود که باید به سمت استفاده از منابع الکترونیکی برویم.
به گزارش ایرنا، در این جلسه دستگاه برجسته نگار هوشمند همراه توسط یکی از روشندلان استان معرفی گردید، این دستگاه با داشتن خروجی های بریل و صوتی (فارسی و انگلیسی)  بهترین وسیله کمکی توانبخشی برای نابینایان فارسی زبان بوده و تنها دستگاه بریل تولید شده در ایران است.
نیاز دانشجویان و دانش آموزان نابینا به این دستگاه که وسیله ای سبک و قابل حمل بدون نیاز به اتصال به رایانه و با حداکثر سهولت استفاده در اماکن مختلف، برای انجام اموری از قبیل مطالعه، یادداشت برداری، تهیه متون و گزارشات است، می تواند حضور روشندلان را در جامعه پررنگ تر نماید.
۷۲۶۴/۷۲۷۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =