۵۴۰۰ هکتار از مزارع سیستان و بلوچستان به آبیاری نوین مجهز شد

زاهدان- ایرنا- رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: پنج هزار و ۴۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی این استان با اعتبار ۴۹۰ میلیارد ریال از ابتدای امسال تا کنون به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.

 غلام‌حیدر زورقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون ۳۴ هزار هکتار از مزارع کشاورزی این استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده و کار مطالعه برای اجرای ۳۰ هزار هکتار دیگر نیز انجام شده است.

وی بیان کرد: هم‌اینک۲۷پیمانکار بومی و غیر بومی، ۱۹مشاور حقیقی و حقوقی برای اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در سیستان و بلوچستان مشغول به فعالیت هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستانبیان کرد: از ۳۴هزار هکتار سیستم آبیاری نوین اجرا شده در استان، هشت هزار و ۲۲۸ هکتار بارانی، ۲۴ هزار و ۲۵۲ هکتار قطرهای و هزارو ۵۲۰ هکتار نیز کم فشار است.

وی اظهار داشت:سیستان وبلوچستان جزو استان‌های کم بارش و از نظر منابع آبی در محدویت قرار داردکه بکارگیری سیستم‌های نوین آبیاری ضرورت بخش کشاورزی این استان است.

زورقی افزود: برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان هیچ محدودیتی وجود ندارد به طوریکه دولت نیز برای تشویق کشاورزان به این امر ۸۵ درصد هزینه اجرایی سیستم‌های نوین آبیاری را بصورت بلاعوض تامین و پرداخت می‌کند.

وی بیان کرد: متقاضیان با داشتن مجوز برداشت آب و مدارک کامل زمین می‌توانند از طریق سامانه طرح توسعه ساماندهی نوین آبیاری نام نویسی‌تا نسبت به اجرای سیستم برای اراضی زراعی و باغات آنان از سوی سازمان جهاد کشاورزی اقدام شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان گفت:صرفه جویی در مصرف آب، سرعت بالای رویش گیاه، به کارگیری کود همزمان با آبیاری، جلوگیری از رشد بی رویه علف‌های هرز، صرفه جویی در مصرف انرژی، برداشت راحت تر محصولات و افزایش کمی و کیفی محصولات از مزایای به کارگیری روش‌های آبیاری نوین به شمار می‌رود.

۷۳۱۴**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =