۱۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۲
کد خبرنگار: 2051
کد خبر: 83466171
۰ نفر

برچسب‌ها

دمای هوای استان مرکزی خنک‌تر می‌شود

اراک - ایرنا - مسئول پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان مرکزی گفت: دمای هوای این استان تا اواسط هفته آتی خنک‌تر می‌شود.

«رضا مرادی» روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: تحلیل نقشه‌های پیش‌یابی بیانگر آن است که دمای هوای استان مرکزی تا اواسط هفته آینده روند کاهشی داشته و ۲ تا سه درجه سانتیگراد خنک‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: از روز شنبه هفته آینده به دلیل جابه‌جایی توده‌های هوایی در برخی از ساعات به‌ویژه بعدازظهر سرعت وزش باد در مناطق مختلف این استان تا حدی افزایش می‌یابد.

مسئول پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان مرکزی گفت: در شبانه‌روز اخیر خمین با ۳۴ درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین و شازند با ۹ درجه سانتیگراد خنک‌ترین شهر استان مرکزی بوده است.

مرادی بیان کرد: بررسی نقشه‌های فعلی پیش‌بینی وضع هوا حاکی از کاهش دما از روز یکشنبه هفته آینده است که این کاهش دما در روز دوشنبه محسوس خواهد بود و به طورمیانگین درمناطق مختلف استان بین ۵ تا ۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

آب و هوای استان مرکزی به علت وجود کوه‌های مرتفع، مجاورت با حاشیه مرکزی ایران، همجواری با بخشی از منطقه حوض‌سلطان، کویرمیقان و حوزه‌آبریز دریاچه‌نمک و همچنین قرار گرفتن در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس متنوع است.

جهت و جریان وزش بادهای غربی مدیترانه‌ای و اقیانوس اطلس، توده‌های هوای فشار زیاد اقیانوس هند و جریان‌های سرد آسیای مرکزی شرایط اقلیمی استان مرکزی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

۳۰۱۷/۶۰۱۳/