اشتباه گمرک سر سیب‌زمینی کاران همدان را بی‌کلاه گذاشت

همدان- ایرنا - رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی همدان گفت: سهل‌انگاری یکی از گمرک‌های کشور در ثبت نوع سیب‌زمینی کشاورزان این استان موجب شد که صادرکنندگان از یارانه صادرات محروم شده و حقشان از بین برود؛ حقی که بعد از چهار سال هنوز به آن نرسیده‌اند.

علی محمودی روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال ۹۴ به دلیل تولید مازاد سیب‌زمینی و جلوگیری از فساد و ضایع شدن محصول، دولت تدبیر و امید تصمیم به پرداخت یارانه صادرات به سیب‌زمینی شد.

وی اضافه کرد: سیب‌زمینی همدان از گمرک‌های مختلف کشور خارج می‌شود و ارزیاب یکی از این گمرک‌ها به جای سیب زمینی تازه، نوع سیب زمینی شیرین را برای محموله‌های صادراتی همدان انتخاب می‌کند و این اشتباه در بازه زمانی بهمن تا اسفند ۹۴ صادرکنندگان را از یارانه صادرات این محصول محروم کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی همدان رقم یارانه از دست رفته را در حدود سه میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: مکاتبه‌ها و مذاکره‌های بسیاری در این رابطه با معاون اول رئیس جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی توسط استاندار سابق همدان صورت گرفت که هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گفته محمودی، معاون اول رئیس جمهوری دستور پرداخت یارانه را به وزارت جهاد کشاورزی صادر کرده است اما این وزارتخانه به دستورات صادره تمکین نمی‌کند.

این بازرگان و تولیدکننده استان همدان گفت: سیب‌زمینی شیرین نه تنها در همدان بلکه در هیچ جای کشورمان تولید نمی شود که صادرات هم داشته باشد و همین سند محکمی برای دفاع از کشاورزان این منطقه است که سرشان بی‌کلاه مانده است.

‌وی از مسئولان همدان خواستار پیگیری این موضوع شد و گفت: همدان قطب تولید و صادرات سیب‌زمینی کشور به حساب می آید و شایسته نیست از تسهیلات و کمک‌های دولتی بیبهره بماند.

به گفته محمودی سال ۹۴ نزدیک به ۹۰۰ هزار تُن سیب‌زمینی از کشور صادر شد که ۶۰۰ هزار تُن آن متعلق به کشاورزان همدانی بود.

یادآوری می شود که شب گذشته نیز در جلسه اعضای شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، مشکلات سیب زمینی‌کاران همدانی که سه سال پیش از یارانه صادرات بی‌نصیب مانده بودند بررسی شد و استاندار به سازمان جهادکشاورزی ماموریت داد حق از دست رفته کشاورزان این دیار را پیگیری کند.

۷۵۲۷/۲۰۹۰

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha