فعالان داخلی توان تولید محصول با کیفیت بهتر از نمونه خارجی دارند

مشهد- ایرنا- نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر ایران گفت: در حالی که تایرسازان داخلی توان تولید محصول با کیفیت بسیار بهتر از نمونه های خارجی به ویژه تایرهای چینی را دارند هم اینک بازار کشور مملو از محصولات وارداتی از کشور چین است.

پرویز اخوان چهارشنبه شب در مراسم رونمایی از تایرهای جدید گروه صنعتی بارز در چارچوب نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو، لوازم یدکی و صنایع وابسته در مشهد، در جمع خبرنگاران افزود: در برهه ای از زمان که رانندگان خودروهای سنگین در تامین تایر دچار مشکل شدند بازرگانان با استفاده از ارز دولتی اقدام به واردات این کالا از کشور چین کردند.  در آن زمان بازار مملو از تایرها با کیفیت نازل چینی شد که جایی برای عرض اندام تایرهای تولید داخل که کیفیت خیلی بهتری داشتند نگذاشت.

وی ادامه داد: در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را "رونق تولید" نامگذاری فرموده و بر حمایت از تولید داخل تاکید کرده اند می بایست ارز دولتی به تولید داخل تایر اختصاص یابد. تایر وارداتی چهار دلار ارزبری دارد در حالی که ارزبری تولید تایر در داخل کشور ۱.۶ تا ۱.۷ دلار است لذا واردات تایر خارجی فقط ارز زیادی را از کشور خارج می کند.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر ایران گفت: بر این اساس خواستار منع واردات بی رویه تایر خودروهای سنگین از خارج کشور هستیم. هم اینک دولت فقط برای دو یا سه قلم مواد اولیه وارداتی تولید تایر "ارز دولتی" اختصاص می دهد و تامین باقی مواد به دلیل تحریم کار دشواری است.

مدیر عامل گروه صنعتی بارز در ادامه گفت و گو با خبرنگاران همچنین اظهارداشت: این گروه صنعتی تلاش کرده تحریم را به فرصتی برای توسعه تبدیل کند.  به همین منظور مرکز نوآوری با بهره گیری از نخبگان دانشگاهی در این گروه راه اندازی شده تا با بهره گیری از توان تخصصی آنها مشکلات تولید رصد و احصا شود. همچنین با بهره گیری از نخبگان "گروه داخلی سازی" راه اندازی شد تا مشابه مواد اولیه وارداتی برای ساخت قطعه در حجم بالا در داخل کشور تولید شود.  

اخوان افزود: با توجه به تغییرات ساخت خودرو در کشورهای پیشرفته، ساخت تایر نیز تغییر نسل می دهند. بر همین اساس گروه صنعتی بارز سه نسل جدید از تولید تایر را رونمایی کرده است.  

وی به امضای تفاهمنامه بین گروه صنعتی بارز با اتحادیه لاستیک و پلاستیک فرانسه (یوکاپلاس) نیز اشاره و بیان کرد: یکی از بندهای این تفاهمنامه بازیافت تایرهای فرسوده است تا بتوان دانش آن را وارد کشور کرد و با بهره گیری از این دانش تایرهای فرسوده را بازیافت نمود.

نایب رئیس تولیدکنندگان تایر ایران همچنین در خصوص علت کمبود لاستیک در بازار گفت: دلیل اصلی آن تحریم و کمبود مواد اولیه برای تولید تایر است، بسیاری از تولیدکنندگان تایر با افت تولید مواجه شده اند که امید است با تمهیدات دولت این مشکل برطرف شود.  ۴۵ درصد از ۱۵۰ ماده اولیه برای تولید ۵۶ قلم انواع تایر در کشور وارداتی است. امیدواریم شرکتهای دانش بنیان بتوانند نیاز تولیدکنندگان داخلی را به این مواد برطرف کنند.  

وی افزود: تولید مواد اولیه در سطح انبوه نیازمند بودجه زیاد، برنامه خاص، ماشین آلات و فناوری پیشرفته می باشد که تامین آنها کار دشواری است.

گروه صنعتی بارز در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو، لوازم یدکی و صنایع وابسته مشهد از سه تایر جدید تولیدی خود را برای خودروهای مختلف رونمایی کرد.

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو، لوازم یدکی و صنایع وابسته مشهد تا ۱۵ شهریور ماه پذیرای عموم علاقه مندان در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی مشهد است.

۷۴۸۹/۱۸۵۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =