وزیر بهداشت: چند ماه است که از ضرورت نظام سلامت الکترونیک فریاد می‌زنیم

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت گفت: چند ماه است که از ضرورت استقرار نظام سلامت الکترونیک و بعضی نقصان‌های زیرساختی در نظام سلامت و قوانین مغفول مانده فریاد می‌زنیم، ولی برخی دوستان به تازگی دوربین به دست گرفته‌اند و در این عرصه روشنگری می‌کنند که البته باز هم جای خوشبختی است و از آن استقبال می‌کنیم.

به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی روز چهارشنبه در اجلاس معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی افزود: پرونده الکترونیک سلامت را راه اندازی کردیم و سوال اینجاست که چرا این پرونده سال‌ها اجرایی نشد؟ چرا سه ماهه امکان استقرار آن ایجاد شد؟ چرا امکان آن فراهم نشد تا بسیاری از مسائل شفاف شود؟ چرا نسخه نویسی الکترونیک با مقاومت روبه‌رو می‌شود؟ اگر مقاومتی باشد، از آن روست که می‌دانند تنها علاج جلوگیری از قاچاق، ثبت صحیح و نظام جمع آوری داده‌ها است. چرا برخی‌ها از اینکه همه چیز شفاف شود، مقاومت می‌کنند؟

وی ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت به ما کمک خواهد کرد که پزشکی خانواده، راهنماهای بالینی و سیستم ارجاع را مستقر کنیم؛ کسی به دنبال اجرایی کردن این موارد است که بخواهد ممکلت به سمت پاکیزگی برود و کسی که مخالفت می‌کند قطعا نمی‌خواهد مملکت نظم و صلاح پیدا کند.

وزیر بهداشت بیان کرد: استقرار پرونده الکترونیک سلامت را به عنوان یک تکلیف بر جای مانده از برنامه‌های قبلی، اجرا کردیم؛ این حرکت به عنوان یک ساختار و ریل اساسی در عبور و مرور فعالیت‌های نظام سلامت مغفول مانده بود که با همت، جسارت و تلاش همه دانشگاه‌ها آغاز و اجرایی شد. این ریل گذاری بسیار مهم، کمک خواهد کرد که سیستم ارجاع، راهنماهای بالینی و پزشکی خانواده را که از ضرورت‌های بر جای مانده است، در ماه‌های آینده اجرایی کنیم.

نمکی با تاکید بر اجرای نسخه نویسی الکترونیک اظهار داشت: از چند ماه قبل در این زمینه اقداماتی آغاز شده است.

مشکل ناصر خسرو از ۳۰ سال قبل وجود دارد

وزیر بهداشت گفت: ٣٠ سال قبل به عنوان لکه ننگ سیستم دارویی کشور به یکی از سیستم‌های امنیتی پناه بردیم که ناصر خسرو از محدوده کنترل ما خارج است و کمک لازم داریم. قرارداد شد سرویس دریافت کنیم و سقف ریالی هم تعیین و بعد از مدتی، کوپن سقف ما تمام شد و حاصل آن تنها شناسایی وانت مملو از داروی قاچاق زیر یکی از پل‌های شهر بود. از ۳۰ سال قبل که در نظام سلامت حضور دارم، مشکل ناصر خسرو را داریم.

باید پاسخ دهیم که در روزهای سخت کجا بودیم

نمکی اظهار داشت: در سازمان غذا و دارو که متاسفانه گاهی تعدادی از مجربین این مجموعه یا شریک یا رقیب مجموعه‌های خارج از سازمان بودند، افراد خالص دانشگاهی را جایگزین کردیم. آرزو می‌کنم روزی کسوت وزارت را کنار گذارده و با مردم راحت و بی ملاحظه صحبت کنم و بگویم گاهی سازش ما با  فساد که به صغیر و کبیر مملکت رحم نکرده، چه بلایی سر آنها آورده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: روزی باید همه ما پاسخ دهیم در روزهای سخت مملکت کجا بودیم و چه کردیم؟ امیدوارم آن روز مجبور نباشیم بگوییم زیر چشمان ما با IRC پودر کاکائو و نارگیل، داروی قاچاق وارد کرده و توزیع کردند و کارمند ما هم پشت سیستم و سامانه این موضوع را تایید کرده است. یعنی به جای چرتکه، به دزدها ماشین حساب دادیم. خدا کند که نگوییم سامانه‌ای داشتیم که در آن، این قابلیت وجود داشت که یک خانم دکتر در ١٣ یا ۱۴ مرکز، مسئول فنی بود و سیستم و سامانه او را ریجکت نکرده بود.

مشکلات تی تک

وزیر بهداشت گفت: سامانه‌ای به نام تی تک داریم که حاوی اطلاعات ارزشمندی است، اما مشکلاتی هم دارد که همه را مامور کرده‌ایم آنها را برطرف کنند. این سامانه باید در اختیار حاکمیت باشد تا اطلاعات حاکمیتی مصون بماند. این‌ها مباحثی است که از چند ماه قبل با جدیت آغاز کرده‌ایم و هر ماه هم عده‌ای به جمع همراهان این رویکرد پیوسته‌اند و خواهند پیوست و هر روز به تحقق اهداف و آرمان‌ها در این مسیر نزدیک‌تر می‌شویم.

توجه ویژه به بیماری‌های غیرواگیر

وی اظهار داشت: تعداد بیمارانی که به علت فشار خون بالا گرفتار بیماری می‌شوند رو به افزایش است و به سمت گرفتاری فشار خون بالا در سنین زیر 50 سال می‌رویم. طبق آخرین مطالعات قبل از اجرای طرح پویش ملی کنترل فشار خون، از تعداد 380 هزار مرگ سالیانه، حدود 97 هزار مرگ منتسب به فشار خون بالا و عوامل وابسته به پرفشاری خون است.

وزیر بهداشت افزود: دیابت، سبک زندگی غلط، تحرک بدنی ناکافی و مشکلات سلامت روان، همه ما را تهدید می‌کند و نظام سلامت در سال‌های گذشته به جای پرداختن به موارد کم هزینه، مرتب بخش‌های ICU و CCU و دیالیز را اضافه کرد، اما این راه قابل تداوم نیست.

هنوز بر درمان محوری تاکید داریم

نمکی گفت: وقتی تعداد ماشین‌های دیالیز را با چند سال قبل مقایسه می‌کنم، می‌بینم تعداد آنها چند برابر شده و هنوز هم نماینده و فرماندار و مقامات اجرایی هر استان و حتی روسای دانشگاه‌ها درخواست ماشین دیالیز و تجهیزات ICU و CCU دارند؛ این موضوع نشان از آن دارد که هنوز بر درمان محوری تاکید داریم و پیشگیری همچنان مغفول مانده است. بنابراین تقدم پیشگیری بر درمان را به عنوان سیاست محوری جدید کم هزینه در وزارت بهداشت ادامه خواهیم داد. دلیل اینکه بر درمان سرپایی بر بستری تاکید داریم این است که اگر در مراحل اولیه تشخیص بیماری را شناسایی و مهار کنیم، بیماری در مراحل پیشرفته‌تر برای نظام سلامت کشور هزینه بر نخواهد بود.

تقدم پیشگیری بر درمان

وی ادامه داد: تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر درمان بستری جزو اصلی‌ترین سیاست‌های وزارت بهداشت در این دوره است. تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر درمان بستری، هم از منظر اقتصاد سلامت و هزینه اثربخشی و هم از دیدگاه پرداختن به مقوله پیشگیری به عنوان رسالت نظام سلامت باید با جدیت بیشتری دنبال شود. از طرفی اعتقادی به افزایش تخت‌های بیمارستانی بی رویه و افزایش فهرست ICU و CCU و بخش‌های دیالیز ندارم، مگر در مناطق محرومی که نیاز واقعی وجود داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =