امکانات اوقاف برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی واحدهای تولیدی به کار گرفته شود

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان گفت: استفاده از امکانات اوقاف برای سرمایه‌گذاری و راه اندازی واحدهای اقتصادی و تولیدی یکی از ضرورت‌های این استان به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا،  محمدجواد فدائی عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور افزود: براساس اعلام معاون بهره وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برای ۹ موقوفه استان کرمان مطالعات سرمایه گذاری آغاز شده تا در بخشهای دامداری، شیلات و کشاورزی فعالیت شود و مقرر شد ظرف دو هفته آینده برنامه زمان بندی به بهره برداری رساندن این پروژه ها که دامداری با ظرفیت پنجهزار راس دام نیز جزو آنهاست، به استانداری اعلام شود.

وی ادامه داد: همچنین قرار است ظرف یک ماه آینده فهرست بناهای موقوفه فرهنگی و تاریخی به ویژه آنها که متولی دارند و در شرف خرابی هستند؛ به میراث فرهنگی ارسال شود و میراث فرهنگی با همکاری استانداری و شهرداری برای مرمت، حفاظت و بهره برداری اقتصادی و گردشگری از آنها اعمال قانون کند.

فدائی خاطرنشان کرد: براساس تعاملات انجام شده با سازمان اوقاف و امور خیریه کشور؛ میراث فرهنگی برای هر بنای وقفی فرهنگی و تاریخی که متقاضی سرمایه گذاری و طرح توجیهی دارد، مورد را به این سازمان اعلام کند و اوقاف نیز ظرف ۱۰ روز پس از دریافت هر مورد، نظر خود را در خصوص پیشنهاد مناسب برای بنا به میراث فرهنگی اعلام کند.

وی اظهارداشت: در باغ فتح آباد که مدیریت آن فعلا برای مدت سه سال به بخش خصوصی واگذار شده، نیز زمینه ای فراهم شده تا بخش خصوصی  بتواند برای فعالیت مورد نظر و توسعه از تسهیلات بخش گردشگری که با نرخ مناسب است، استفاده کند.

استاندار عنوان کرد: در این نشست همچنین مقرر شد میراث فرهنگی از منابع دولتی به اندازه ۲۰۰ میلیون تومان برای مرمت باغ فتح آباد اختصاص دهد.

وی با اشاره به اینکه در سفر رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به استان کرمان قرار شد استانداری برای صدور مجوز چاه به جای قنات در اراضی وقفی باغین همکاری کند تا در اسرع وقت انجام شود، ادامه داد: در این نشست همچنین مقرر شد اتاق بازرگانی و معاونت اقتصادی ظرف یک ماه نحوه فعالیت اوقاف در موضوع انرژی خورشیدی را مشخص کنند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور نیز در این  دیدار  بر انجام فعالیت های اقتصادی و حمایت از ایده های این حوزه تاکید کرد و گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه از هر طرح قابل توجیه، حمایت می‌کند.

حجت الاسلام سید مهدی خاموشی افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه آمادگی دارد که استعدادهای این حوزه را تعریف کرده و استانداری ها با ارائه طرح ها و پیشنهادات خود برای بهره برداری مناسب از این استعدادها همکاری کنند.

معاون بهره وری اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور نیز در این دیدار با اشاره به اینکه برای ۹ موقوفه استان کرمان مطالعات سرمایهگذاری آغاز شده تا در بخش های دامداری، شیلات و کشاورزی فعالیت شود، گفت: با بهره برداری از این طرح ها، کرمان به بانک ژن در حوزه دامداری در موقوفات کشور تبدیل می‌شود.

 مهدی پندار افزود: در حال حاضر ایجاد دو مجتمع دامداری ۲ و سه هزار راسی در استان کرمان در دست انجام است که ۷۰ میلیارد تومان بار مالی را از مرکز برای استان کرمان به ارمغان می آورد و به عنوان یک سرمایه مولد، در سال های آینده افزایش خواهد داشت.

۷۴۴۰/ ۵۰۵۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =