ابوریحان بیرونی دغدغه حمایت از دین داشت

تهران- ایرنا- رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با بیان اینکه ابوریحان بیرونی دغدغه حمایت از دین داشت، گفت: ابوریحان از بزرگترین متفکران بشریت است.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه ایرنا، حسن بلخاری قمی شامگاه چهارشنبه در نشست تخصصی بررسی آرا و اندیشه های ابوریحان بیرونی با تاکید بر اینکه این دانشمند یکی از بزرگترین متفکرین بشریت است، گفت: وی دوم رجب ۴۴۰ هجری قمری وفات یافت.

وی با بیان اینکه ابوریحان بیرونی درباره عاشورا اثری به نام "آثار بجا مانده از قرون گذشته" دارد و در ۲۹ سالگی آنرا نگاشته است، خاطر نشان کرد: ابوریحان فرقه اسماعیه را فرقه ای ضاله می داند زیرا علم را بنا بر مشاهده تفسیر کرد و همین عامل را بزرگترین دلیل مخالفت با فرقه ضاله اسماعیله می دانست.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: ابوریحان بیرونی تلاش فراوانی برای تنقیح احادیث ائمه بخصوص احادیث امام باقر (ع) و امام صادق (ع) داشت و وی معتقد بود که قال امام باقر (ع) یا امام صادق (ع) الزاما سند نیست بلکه باید احادیث را شناخت و سپس به آن اعتماد کرد.

در ادامه این مراسم مهدی محقق رییس هیات مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران نیز، ابوریحان بیرونی را یکی از چهره های درخشان علمی دانست و تصریح کرد: وی آثار درخشان علمی از خود بر جا گذاشته و همیشه مورد توجه دانشمندان دوران جدید بوده است.

وی ادامه داد: دو کتاب ابوریحان به درخواست بانوان هم عصرش نگاشته شده که نشان از توجه ویژه وی به زنان است در عین حال حتی با اینکه با عقاید زکریای رازی مخالفت داشته، او را دانشمندی بزرگ می دانستد.

غلامحسین رحیمی استاد دانشگاه تربیت مدرس و محمد باقری عضو هیات علمی پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران نیز به بیان دیدگاه های خود درباره آثار و سلوک و مرتبه علمی ابوریحان بیرونی پرداختند.

به گزارش ایرنا، ابوریحان بیرونی دانشمندو ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس، تاریخ‌نگار، گاه‌نگار، و طبیعی‌دان برجسته ایرانی، سده  چهارم و پنجم هجری است. بیرونی را از بزرگ‌ترین دانشمندان مسلمان و یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان فارسی‌زبان در همه اعصار می‌دانند. همچنین وی پدر انسان‌شناسی و هندشناسی است./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =