سازمان آزادیبخش فلسطین: ترامپ در اجرای معامله قرن شکست خواهد خورد
«صائب عریقات» دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین

تهران - ایرنا - دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) ضمن استقبال از مخالفت رئیس جمهوری فرانسه با طرح معامله قرن، تاکید کرد: رئیس جمهور ی آمریکا گمان می کند با فشار بر کشورها می تواند آنها را به دست کشیدن از موضوع فلسطین وادار کند ولی قطعا برنامه ها و"معامله قرن" وی با شکست مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی "وفا"، «صائب عریقات» دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین روز چهارشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی بیان کرد: ترامپ برای دستیابی به اهداف خود در منطقه به دنبال گسترش درگیری ها در جهان عرب بوده و بر کشورها فشار می آورد تا از موضوع فلسطین و قدس دست بکشند ولی قطعا به اهداف خود دست پیدا نخواهد کرد.

وی افزود: مسوولان سیاست خارجی آمریکا با تمام توان به کشورها فشار می آورند تا قدس اشغالی را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند ولی تاکنون برای همراه کردن جامعه جهانی با خود موفق نبوده اند.

 عریقات همچنین  با استقبال از مواضع «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر کنار گذاشتن معامله قرن و پیدا کردن طرح های جایگزین در خصوص فلسطین، تاکید کرد:  این موضع بیانگر آگاهی جامعه جهانی نسبت به شکست آمریکا برای پایان دادن یک طرفه به موضوع فلسطین در قالب معامله قرن است.

رئیس جمهوری فرانسه پیشتر اعلام کرده بود که پاریس دیگر هیچ امیدی به معامله قرن آمریکا نداشته و به دنبال طرح های جایگزین در موضوع فلسطین است.

مکرون گفته است هیچ توافقی بدون مذاکره حاصل نمی شود نمی توان توافقی را به طرف هایی تحمیل کرد که حاضر به گفت و گو درباره ان نیستند.  

طرح معامله قرن که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا آن را طراحی کرده مبتنی بر واگذاری نیمی از کرانه باختری و قدس اشغالی به رژیم صهیونیستی است و در مقابل، این رژیم با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمه دیگر کرانه باختری و نوار غزه موافقت می کند و شهر «ابودیس» به جای بیت المقدس به عنوان پایتخت فلسطین درنظر گرفته خواهد شد.

همچنین این طرح بر خلاف قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل حق بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمین مادری خود را نادیده گرفته است.

گام اول طرح معامله قرن که در نشست بحرین در ۵ تیرماه رونمایی شد، تلاشی در جهت تبدیل موضوع فلسطین به یک برنامه اقتصادی بود که تمامی ریشه های سیاسی بحران در خاورمیانه را نادیده می گرفت.

جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ در کنار جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی سه مسئول اصلی پیگیری این طرح هستند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) که کنترل غزه را در دست دارد نیز در واکنش به این طرح، اعلام کرد: «فلسطین فروختنی نیست». 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =