بازدیدهای سرزده از مراکز درمانی جهت شناسایی نقاط ضعف ادامه دارد

تهران- ایرنا- معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بازدیدهای سرزده از مراکز درمانی به منظور شناسایی نقاط ضعف و رفع آنها بسیار مهم است و ادامه دارد، اما در وهله اول باید بر پیشگیری از بروز مشکل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تاکید شود.

به گزارش وزارت بهداشت، قاسم جان بابایی روز چهارشنبه در اجلاس معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور افزود: بازنگری بسته‌های طرح تحول سلامت و جمع آوری پیشنهادات جدید، توزیع نیروی انسانی متخصص، فرآهم آوری اعضا و درمان بیماری‌ها، سلول درمانی، ملاحظات خدمات ناباروری، تداوم طرح‌های پیشگیرانه مانند کمپین فشار خون، دندان‌پزشکی، اعتباربخشی، پرونده الکترونیک، نظام ارجاع، راهنماهای بالینی، استانداردهای خدمت، سطح بندی خدمات و بودجه و وضعیت HIS بیمارستانی، از جمله محورهایی است که در این اجلاس مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اهمیت توان بخشی در حوزه درمان بیان کرد: به دنبال این هستیم که در زمینه توان بخشی و خدمات سرپایی و بستری توان بخشی از تجارب دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی بهره بیشتری بگیریم. معاونان درمان نیز می‌توانند از پتانسیل‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در زمینه ارتقای خدمات توان بخشی استفاده کنند. زیرا توان بخشی یکی از حوزه‌های پزشکی محسوب می‌شود که در کشور ما مغفول مانده است.

معاون وزیر بهداشت افزود: بیمارستان رفیده، تنها بیمارستان توانبخشی کشور است. هرچند خدمات توان بخشی به صورت متفرقه ارائه می‌شود، اما این خدمات به صورت متمرکز به جز مرکز رفیده، ارائه نمی‌شود. بنابراین از جمله مباحث مهم مورد بحث در این اجلاس، حوزه توان بخشی و تبیین جایگاه آن است که به صورت کاربردی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و سندی برای آن تدوین خواهد شد و اگر این سند تدوین شود، از سند درمان بسیار فرآیندی‌تر خواهد بود.

وی بیان کرد: خوشبختانه زیرساخت آن در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فراهم است و امکان سرمایه گذاری در این بخش نیز وجود دارد و با توجه به حمایت‌های وزیر بهداشت و زمینه‌ای که در شورای عالی بیمه جهت تحت پوشش قرار دادن خدمات این حوزه وجود دارد، امیدواریم گام به گام بتوانیم از منابع بیمارستانی برای پوشش خدمات توان بخشی استفاده کرده و در گام اول به بیمارانی که احتیاج به خدمات خیلی ضروری توان بخشی دارند، خدمت رسانی کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =