شهردار تهران: تحریم موجب خودکفایی و رونق تولیدات داخلی شده است

وین - ایرنا - شهردار تهران روز چهارشنبه در گفت‌وگو با نشریه اتریشی تصریح کرد که تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه آمریکا علیه ایران موجب خودکفایی و رونق تولیدات داخلی شده است.

«پیروز حناچی» که برای شرکت در چهارمین اجلاس «پلی برای شهرها» در وین به سر می برد، در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه «کرونن» اتریش که درباره تغییرات شرایط زندگی مردم پس از خروج آمریکا از برجام پرسید، گفت: تحریم به طور طبیعی روی قیمت اقلام اثر گذاشته، اما شرایط جدید باعث شده تا به سمت تولید داخلی حرکت کنیم.

وی به خط ۶ مترو تهران اشاره و عنوان کرد که سیستم «سیگنال» آن کاملا ایرانی و ازسوی مهندسان و مشاوران ایرانی اجرا شده است. شرایط تحریم همچنین باعث شد بنزین و گازوئیل را در داخل تامین کنیم تا جایی که در حال حاضر در آستانه صادرات این دو قلم سوخت هستیم. این در حالی است که ایران ۱۰ سال پیش روزانه ۴۰ میلیون لیتر بنزین وارد می کرد.

حناچی در پاسخ به سئوالی درباره افزایش قیمت ها در ایران هم گفت: بعضی از اقلام حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و در اقلامی که میزان وابستگی به واردات بیشتر بوده این رقم بالاتر است. محصولات صنعتی و اقلامی را که در داخل تولید نمی‌شوند از این دست است.

شهردار تهران درباره اوضاع بازار در سایه تحریم های آمریکا اینگونه پاسخ داد: در شرایط تحریم شکل سرمایه گذاری‌ها متفاوت می شود. به این ترتیب که سرمایه گذاری ها زیاد می شود اما اندازه آن‌ها کوچک می شود. در واقع سرمایه های سنگین منتظر فضای بهتری خواهند بود.

خبرنگار اتریشی سپس به سفرش به ایران پس از امضای برجام اشاره کرد که فضای عمومی جامعه در سایه امید حرکت می کرد. وی پرسید حال و هوای امروز جامعه را چطور ارزیابی می کنید؟

حناچی با اشاره به اینکه تحریم مشکلاتی را برای کشور به همراه داشته تصریح کرد: اما در این قضیه مردم دولت ایران را مقصر نمی‌دانند چون با دولتی مواجه هستیم که تمام قراردادهای بین المللی را زیر پا گذاشته است.

وی تاکید کرد:‌ دونالد ترامپ مشکل‌اش با دولت ایران است اما فشار را روی مردم ایران گذاشته است. این انتظار در مردم ایران وجود دارد که تلاش ها برای بهبود شرایط صورت گیرد.

حناچی دوشنبه شب گذشته در راس هیاتی از شهرداری و محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران به دعوت «لی یونگ» مدیر کل یونیدو و همتای اتریشی خود «مایکل لودویگ» وارد وین شد.

وی تاکنون با مدیرکل سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) و دبیرکل مجمع شهرهای اروپایی ملاقات کرده و بر اساس برنامه اعلام شده فردا با همتای اتریشی خود ملاقات می کند.

او و هیات همراه سپس راهی آلمان خواهند شد تا با شهردار برلین هم دیدار کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =