ظرفیت‌های موجود را برای کمک به ایجاد اشتغال و افزایش تولید باید به کار بگیریم

کرمانشاه- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تلاش ارتش در ایجاد یک باغ مدرن در نزدیکی شهر کرمانشاه تاکید کرد که با حمایت‌ مسئولان ارتش می توان از اراضی در اختیار آنها به ظرفیت و قابلیتی در راستای ایجاد و توسعه باغات و مزارع با هدف کمک به افزایش تولید ملی و اشتغال کمک کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمود حجتی عصر چهارشنبه در بازدید از باغات تنگ کنشت کرمانشاه در جمع خبرنگاران، از این اقدام ارتش قدردانی کرد و آن را کاری مناسب دانست و گفت: در این باغات علاوه بر تولید میوه انگور، به و سیب به آبخیزداری و آبخوان داری نیز کمک می کنند که اقدام بسیار خوبی است.

وی با اشاره به موقعیت این باغ که در شیبی مسلط بر شهر کرمانشاه واقع شده است، گفت: اگر سیلابی در این منطقه شکل بگیرد مستقیم داخل شهر می شود و منجر به وارد کردن خسارت می شود که ایجاد این باغ و انجام کارهای آبخیزداری توانسته به مهار سیلاب نیز کمک کند.

او با اشاره به ۲ سال بودن این باغ، اظهار داشت: با استفاده از میزان آبی که در اختیار است باغات مدرن و زیبایی ایجاد شده و به طور قطع در سال سوم طراز باغ مثبت خواهد بود و درآمدها نسبت به هزینه ها پیشی می گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی ایجاد این باغ توسط ارتش و با همکاری استانداری، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و جهاد خودکفایی ارتش را نمونه همکاری و هم افزایی بین بخشی در راستای اقدامی ماندگار برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال دانست و تاکید کرد که نمونه این باغات را می توان با این تعالم و  همکاری ها افزایش داد.

حجتی باغ انگور این مجموعه را مدرن و قابل توجه دانست و افزود: رقم های مختلفی از گوشه و کنار دنیا در این باغ کشت کرده اند که چندین رقم بومی و چند رقم بازار پسند در میان آنها وجود دارد و همه از وضعیت و تولیدات باغ اظهار رضایت می کنند و جای دست مریزاد دارد.

او همچنین تاکید کرد برای جایی که آب ندارند و اراضی به صورت دیم کشت می شود با بذرهای گواهی شده که در موسسه تحقیقات دیم مراغه تولید شده امسال توانسته هفت تن در هکتار محصول برداشت کنند که رقم خوبی است.

وی تصریح کرد که وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از ایجاد و توسعه باغات پشتیبانی های لازم پیگیری بحث نهال، بذر و مسائلی مرتبط با تغذیه، سفره و پشتیبانی ها آب و خاک ادامه دارد.

باغات تنگه کنشت کرمانشاه در شمال شرقی این شهر واقع شده و ۳۷ هکتار وسعت دارد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاوروزی عصر امروز وارد استان کرمانشاه شد و در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با حضور استاندار شرکت کرد. 

بیش از ۳۳ هزار هکتار باغات بارور در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه بیش از ۲۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی از این باغات برداشت می شود. 
۳۰۳۳/۸۰۶۶