۱۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۳
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83465585
۲ نفر

برچسب‌ها

لغو لایحه استرداد هم معترضان هنگ کنگی را آرام نکرد

پکن- ایرنا- به رغم اعلام خانم «کری لم» مدیر اجرایی منطقه هنگ کنگ مبنی بر اینکه لایحه استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین به طور کامل لغو می شود معترضان می گویند همچنان به اعتراضات ادامه خواهند داد.

روزنامه ساوت چاینا هنگ کنگ روز چهارشنبه نوشت تلاش رهبر هنگ کنگ بر این است که با اعلام کنار گذاشتن لایحه استرداد مجرمان به چین به چندین هفته ناارامی متوالی در این شهر جنوبی چین پایان دهد.

او اگرچه در سخنرانی خود رسما این موضوع را اعلام کرد اما شماری از رهبران معترضان امروز در مقابل مجلس این منطقه و در میان جمعی از هواداران خود اعلام کردند که آنها غیر از باطل اعلام کردن لایحه استرداد چهار خواسته دیگر هم دارند که باید اجابت شود در غیر این صورت تظاهرات ادامه خواهد یافت.

همزمان چین اعلام کرده است چنین اعتراضاتی که با خشونت علیه پلیس و شهروندان همراه شده بنوعی مصداق عملیات تروریستی است و اداره امور هنگ کنگ در پکن خواستار همکاری همه نهادهای ذی ربط برای پایان دادن به ناآرامی ها شده است.

دو نفر از رهبران معترضاتی که ماسک بر صورت داشتند در مقابل مجلس هنگ کنگ اعلام کردند که بازپس گیری این لایحه کفایت نمی کند زیرا قبل از این رییس منطقه هنگ کنگ گفته بود که عملا این لایحه مرده است و دیگر اجرایی نخواهد شد و اظهارات جدید وی موضوع تازه ای نیست بلکه تنها یک اقدام ابتکاری برای جلوگیری از اعتراضات است.

همزمان گزارش نشریه هنگ کنگی حاکی است که معترضان شماری از خیابان ها را با گذاشتن مانع مسدود کرده اند و در اطراف برخی از ایستگاه های راه آهن این شهر نیز موانعی ایجاد کرده اند.

در برخی از تجمعات که در مقابل ایستگاه مونگ کوک انجام شد معترضات با پلیس درگیر شدند گزارش ها حاکی است در این تجمع چنین نفر دستگیر شده اند.

«جاشوا وونگ» از رهبران اصلی اعتراضات می گوید که تظاهرات ادامه خواهد یافت او از تایوان نیز خواسته است تا از معترضان هنگ کنگی حمایت کند.

برخی دیگر از درخواست های معترضان این است باید این شهر از خودمختاری واقعی و آزادی کاملی برخوردار باشد به طوری که مسئولان از سوی هنگ کنگی ها انتخاب شوند و رهبر این منطقه را نیز مردم هنگ کنگ انتخاب کنند و چین در این زمینه مداخله نکند.

معترضان همچنین خواستار آن هستند که مسئولان باید بابت اشتباه خود در طرح این لایحه رسما از مردم هنگ کنگ عذرخواهی کنند.

اتاق بازرگانی آمریکا در هنگ کنگ با انتشار بیانیه ای از بازپس گیری لایحه استرداد از سوی دولت هنگ کنگ استقبال کرده و آن را گامی مهم در جهت پایان دادن به بحران در این شهر دانسته است.

چین همواره آمریکا و برخی از کشورهای غربی از جمله بریتانیا را به تحریک مردم هنگ کنگ متهم کرده است و از این کشورها خواسته است دست از دخالت در امور این منطقه بردارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =