معاون رییس‌جمهوری: مدیریت نظام اداری با روال کنونی مطلوب نیست

تهران – ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه مدیریت نظام اداری با روال کنونی مطلوب نیست افزود: اگر شرایط دستگاه های اجرایی و هزینه های دولت به همین منوال پیش رود، شاید طی چهار سال آینده تمام درآمدهای سالیانه کشور صرف هزینه های جاری نظام اداری شود.

به گزارش ایرنا، جمشید انصاری روز چهارشنبه در بیست و یکمین جشنواره شهید رجایی استان تهران افزود: برای آنکه بتوان برای برنامه های توسعه ای، منابعی داشته باشیم، ناچار به حرکت به سمت کاهش هزینه های دولت، چابک سازی و کوچک سازی آن، ارتقای بهره وری در فعالیت های دستگاه های دولت، توسعه دولت الکترونیک هستیم تا نیازمند به کارگیری انبوهی از نیروی انسانی نباشیم.

انصاری اظهارداشت: باید به این سمت برویم که در روش های انجام کار و فرایندهای ارائه خدمات به مردم تغییراتی دهیم که خدمات ارزان تر به آنان ارائه شود.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: اصلاح نظام اداری امروز برای کشور یک انتخاب نیست و یک اجبار و الزام است یا به معنای دیگر ما محکوم به اصلاح این نظام هستیم.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه برنامه های ۱۰ گانه ای که  در اصلاح نظام اداری ابلاغ شده است و بر اجرای آن اصرار و تاکید می شود، برای این است که بتوانیم یک نظام اداری کم هزینه تری را داشته باشیم.

انصاری ادامه داد: به این طریق می توانیم منابع بیشتری از درآمدهای ملی را صرف نیازمندی های مردم، ارائه خدمات با کیفیت به آنان، ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز برای توسعه کشور و فعالیت های اقتصادی کنیم.

به انحرافاتی دچار شده‌ایم

وی افزود: ما به عنوان کسانی که طی ۴۰ سال گذشته در نظام اداری کار کرده اند یا در مجموعه نظام بوده اند، وقتی مقایسه می کنیم، می بینیم که به یک انحرافاتی دچار شده ایم.

انصاری اظهارداشت: اگر نپذیریم که دچار انحرافات شده ایم شاید به راحتی نتوانیم برگردیم، برای برگشت گام اول آن است که فرد به خطای خود پی ببرد و آن را بپذیرد.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: خودمان را می توانیم با رویکردها و رفتارهایی که داریم با این دو شهید و خط مشی آنان مقایسه اجمالی کنیم و ببینیم که اگر مسئولیتی بپذیریم چه تغییراتی در محل خدمتمان ایجاد می کنیم.

وی تصریح کرد: به نظر در هزینه کرد بیت المال بی دقتی می کنیم، نسبت به هزینه منابع عمومی بی توجه هستیم و مسیر درستی را طی نکرده ایم و از همین رو باید به همان شیوه و خط مشی این شهیدان باید برگردیم.

اصلاح نظام اداری در تهران اهمیتی مضاعفی دارد

انصاری با بیان اینکه استان تهران باید از سه وجه مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: مدیران استان تهران به جمعیت قابل توجهی از جمعیت کشور خدمات رسانی می کنند و ۱۸ درصد ایرانیان در این استان حضور دارند.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: در کمتر استانی با این حجم از خدمات گیرندگان مواجه هستیم و استان پر جمعیت کشور پس از تهران، نزدیک ۶ میلیون نفر جمعیت دارد، این ویژگی کار دستگاههای اجرایی را در تهران متفاوت می کند.

وی ادامه داد: ویژگی دوم استان تهران این است که مردم فکر می کنند خدمات برتر کشور در تهران ارائه می شود، یا حتی اگر این خدمات برتر را در سایر نقاط نیز ارائه کنیم، به سادگی نمی توان مردم کشور را مجاب کرد که آن خدمت در محل سکونتشان کیفیتی برابر با استان تهران دارد.

انصاری اضافه کرد: این موضوع در خصوص خدمات آموزش عالی، بهداشتی و درمانی نیز صدق می کند و این اطمینان به سادگی در میان مردم ایجاد نمی شود که خدمات استان خود را به عنوان جایگزین استان تهران استفاده کنند.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: در زمینه های مختلفی خدمات برتری ارائه می شود که فراتر از ۱۳ میلیون جمعیت استان تهران است، در واقع دستگاه های اجرایی تهران به بخش قابل توجهی از مردم در استانهای دیگر نیز خدماترسانی می کنند که این وضعیت در سایر نقاط کشور وجود ندارد.

وی ویژگی سوم استان تهران را الگو بودن آن در سطح کشور برشمرد و یادآورشد: خواه ناخواه، در استان تهران نوعی الگوسازی برای دیگر استان ها اتفاق می افتد و کارشناسان مناطق دیگر به این استان مراجعه می کنند تا در حوزه عملیاتی آنها را ببییند و الگو برداری کنند.

انصاری تاکید کرد: این ویژگی ها باعث می شود که موضوع نظام اداری و ایجاد تحول در ساختارهای استان تهران اهمیت مضاعفی پیدا کند، اینجا در توسعه دولت الکترونیک، خدماتی را مدنظر داریم که حتی جلوی مراجعه شهروندان از دیگر استانها را بگیرد و مردم بتوانند از این خدمات در استان خودشان نیز بهره مند شوند.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: این واقعیت ما را به این سمت می برد که برای سرعت و عمق بخشیدن به اصلاح نظام اداری در استان تهران به دستگاههای اجرایی آن، نگاه ویژه ای داشته باشیم.

تهرام/۳۰۰۱//۶۱۳۹

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =