صف‌بندی دوباره و چندوجهی درباره کودک‌همسری

تهران- ایرنا- انتشار تصاویری از ازدواج یک دختر خردسال همچنان مورد توجه کاربران توئیتر است و منجر به بحث و نظرهای فراوانی در این خصوص شده است.

به گزارش گروه تحلیل، ‌تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، انتشار تصاویر مربوط به ازدواج یک کودک همچنان موضوع بحث‌های جدی در شبکه اجتماعی توئیتر است و کاربران علاوه بر این موضوع، درباره پایان ناگهانی سریال «بانوی سردار» نیز اظهارنظر و انتقاد کردند.

پس لرزه‌های ماجرای یک کودک همسری

با گذشت یک روز از توجه کاربران شبکه اجتماعی توئیتر به یک ماجرای کودک همسری و اقدامات قانونی دادستانی برای فسخ عقد جاری شده، واکنش ها به این اتفاق همچنان ادامه دارد. برخی مسوولان نسبت به این ماجرا واکنش نشان دادند. «معصومه ابتکار» معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده که روز گذشته، ضمن پیگیری اتفاق مذکور، تلاش‌هایی را برای برخورد با این اقدام صورت داد، در توئیتی نوشت: «واکنش افکار عمومی و پیگیری مسؤلان نتیجه داد. اصلاح فرهنگ در کنار اصلاح قانون و مقابله با کودک همسری راهی است که باید رفت.»

«پروانه سلحشوری» نماینده مجلس نیز در پاسخ به یک توئیت در این شبکه اجتماعی، آورد: «پیشتر با افشاگری رسانه‌ها و اقدام مسئولان ذی‌ربط توانستیم از ازدواج کودکان در موارد مشابه پیشگیری نماییم؛ اما این موضوع نیازمند قانون است. از سه سال پیش پیگیر تصویب طرح افزایش حداقل سن ازدواج در مجلس هستیم اما اعمال نفوذ مخالفان مانع تصویب آن شده است. لطفا مخالفان را دریابید.»

این توئیت سلحشوری، دوباره بحث بر سر طرح «افزایش حداقل سن ازدواج» را داغ کرد. از یک سو کاربران موافق این طرح در توئیت‌های خود، ماجرای کودک همسری را نمونه‌ای دانستند که نشان داد تصویب و اجرای برخی مواد قانونی برای ممانعت از کودک همسری، لازم است و باید با فوریت پیگیری شود.

در طرف مقابل، مخالفان این طرح همچنان بر مواضع خود پافشاری کرده و گفتند جنجال‌های ایجاد شده بر سر رخداد مذکور، تداوم تلاش‌های موافقان طرح «افزایش حداقل سن ازدواج»، برای ارایه مجدد آن به صحن علنی مجلس است.

«شهربانو امانی» عضو شورای شهر تهران، دیگر فعال سیاسی بود که نسبت به این اتفاق موضع گیری کرد و در حساب کاربری توئیتر خود چنین نوشت: «ویدئو منتشر شده از عقد موقت یک دختربچه واقعا جای تاسف دارد. جای این بچه مدرسه است. وقتی از لایحه کودک‌ همسری و تعیین حداقل سن برای ازدواج حرف می‌زدیم، عده‌ای فریاد وا اسلاما سر می‌دادند. این افراد امروز روی آن را دارند که از آنچه در بهمئی رخ داده نیز دفاع کنند؟».

اما موضوع دیگر صف‌بندی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران اجتماعی و حوادث در شبکه توئیتر بود. دلیل این تقابل، مخالفت یا موافقت با انتشار تصاویر واضح از دختر بچه‌ای بود که در ماجرای بهمئی به عقد موقت درآمده بود.

«جواد حیدریان» خبرنگاری که این تصویر را در شبکه اجتماعی توئیتر بازنشر کرده بود، در دفاع از اقدام خود در انتشار تصاویر بدون رتوش به دو نکته اشاره کرد؛ اولین دفاع وی آن بود که فیلم این مراسم پیش از بازنشر او، بارها و بارها بدون سانسور منتشر شده بود و اقدام او تنها بازنشر این تصاویر بوده است. همچنین حیدریان تاکید کرد در صورتی که این تصاویر را دستکاری می‌کرد ممکن بود در صحت این تصاویر تشکیک صورت پذیرفته و وی متهم به نشر خبر کذب شود.

برخی از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران نیز از اقدام وی دفاع کردند. روزنامه‌نگاری نوشت: «مساله انتشار تصویر افراد همیشه چالش‌برانگیز است. عده‌ای بحث حقوق افراد را پیش می‌کشند و عده‌ای دیگر تاثیر تصویر بر سرنوشت فرد. راستش من طرفدار انتشار بی‌پرده‌ام. سال‌ها کار در حوزه اسیب اجتماعی به من ثابت کرد که انتشار تصویر هیچ تاثیری در بدترشدن سرنوشت فرد ندارد؛ اما در بهتر شدن چرا».

روزنامه‌نگار دیگری نیز آورد: «همه می‌دانیم این آخرین کودک همسر نیست و خوش شانس‌تر از خیلی از کودک همسران نادیده است. فراموش نکنیم که جواد حیدریان هم خودش بچه همین استان است. کودک همسری معضل تمام استان‌های ما است. مهم این است که روزنامه‌نگاران و فعالان هر منطقه به اندازه جواد حیدریان احساس مسئولیت کنند.»

اما گروهی از روزنامه‌نگاران نیز با این اقدام مخالفت کردند. یک روزنامه‌نگار به این نکته اشاره کرد که به رغم اعتراض ده‌ها روزنامه‌نگار و استاد علوم ارتباطات، بازهم حیدریان تصویر مذکور را بدون دستکاری، بازنشر داد و هیچ تلاشی برای تغییر آن صورت نداد.  خبرنگار دیگری نیز تاکید کرد این اقدام به نوعی نقض حقوق کودکان هستند، هرچند که هنوز قوانین مشخصی در این باره تصویب نشده است.

پایان ناگهانی یک سریال

پایان سریال «بانوی سردار» پس از ۱۲ قسمت، با واکنش کاربران شبکه اجتماعی توئیتر مواجه شد. از یک سو کاربران به تمجید از این سریال پرداختند و از سوی دیگر به برخی ایرادات این سریال، توجه کردند. «حسام الدین آشنا» مشاور رسانه‌ای رییس جمهوری در توئیتی نوشت: «مجموعه تلویزیونی بانوی سردار را باید قدرشناخت».

برخی از کاربران «بی بی مریم بختیاری» قهرمان این سریال را ستایش کردند. کاربری در توئیت خود نوشت: «هم درس خوانده بود، هم مدیر و مبارز؛ جایگاه واقعی زن ایرانی اینجا است، کنشگری مثبت اجتماعی»

زمان کوتاهِ پخش این سریال مورد انتقاد کاربران بود. کاربری چنین توئیت کرد: «بانوی سردار بهترین سریال این چندسال تلویزیون و غیر تلویزیون بود؛ ولی حیف که زود تمام می‌شود؛ فقط ۱۲ قسمت»

کاربری نیز اشاره کرد سریال‌های سطحی و ضعیف رسانه ملی مدت‌ها پخش می‌شوند اما این سریال بسیار کوتاه بود.

تحریف برخی از واقعیت‌ها در زندگی «بی بی مریم بختیاری» نیز ادعای برخی کاربران بود. در توئیتی می‌خوانیم: «امشب قسمت اخر سریال بانوی سردار بود. در این چند قسمت فقط قسمتی ناچیزی از رشادت های بی‌بی مریم بختیاری به تصویر کشیده شد، هر چند واقعیت تحریف شده بود».

موسیقی این سریال نیز از دیگر موضوعات مورد توجه کاربران بود. برخی کاربران از موسیقی این سریال تمجید کردند اما برخی دیگر آن را مشابه ترانه یک خواننده خارج نشین خواندند.

کنایه‌های سیاسی احتمالی مستتر در این سریال نیز مورد توجه کاربران قرار گرفت و برخی کاربران معتقد بودند این کنایه‌ها، نوعی تسویه حساب سیاسی رسانه‌ی ملی با دولت بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =