کره شمالی به ژاپن در مورد تخلیه آب های رادیواکتیوی هشدار داد

تهران- ایرنا- رسانه رسمی کره شمالی روز چهارشنبه با انتقاد از برنامه های ژاپن برای تخلیه آب های رادیواکتیوی به دریا گزارش داد که این اقدام می تواند منجر به یک فاجعه هسته ای در منطقه تبدیل شود.

روزنامه «رودونگ سینمون» کره شمالی روز چهارشنبه با اشاره به حاکمیت استعماری سالهای 1910-1945 ژاپن بر شبه جزیره کره نوشت: جزایری که در گذشته ناخرسندی و درد و رنجی را بر مردم ما تحمیل کرده اند، اکنون قصد دارند با تخلیه آب رادیواکتیوی به دریا فاجعه هسته ای در منطقه ایجاد کنند.   

روزنامه کره شمالی در ادامه افزود: ما هرگز آلودگی دریای آبی خود را با زباله های هسته ای تحمل نخواهیم کرد. ژاپن باید به هشدار جامعه جهانی در مورد آلودگی آب ها توجه کند و دست از اقدامات بی پروا بردارد و از برنامه خود برای تخلیه آب آلوده خارج شود.

کره شمالی اخیراً فشار خود را به ژاپن افزایش داده است تا هر گونه طرحی برای تخلیه آب رادیواکتیوی به دریا را کنار بگذارد زیرا تبعات این اقدام برای مردم شبه جزیره کره بسیار ناگوار خواهد بود.

پیش از این یک گروه از کارشناسان محیط زیست اعلام کردند که ژاپن درنظر دارد حدود یک میلیون تن آب رادیواکتیو از نیروگاه هسته ای فوکوشیما را در اقیانوس آرام تخلیه کند.

ژاپن گفته است که هنوز تصمیمی خاص در مورد چگونگی دفع آبهای آلوده گرفته نشده است.

کره جنوبی نیز  علاوه بر پیونگ یانگ، بارها اعلام کرده است که مسئله تخلیه مواد آلوده در دریا باید به گونه ای انجام شود که در سلامت شهروندان منطقه و محیط دریایی در مجاورت کارخانه هسته ای تأثیر نگذارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha