سازمان ملل بازداشت نامحدود کودکان مهاجر در آمریکا را محکوم کرد

تهران - ایرنا - «میشل باچله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز (چهارشنبه) تصمیم اخیر آمریکا مبنی بر بازداشت نامحدود کودکان مهاجر را محکوم کرد و گفت، این تصمیم آشکارا قانون بین‌الملل را زیر پا می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با اتخاذ این تصمیم، راه بازداشت نامحدود کودکان مهاجر و خانواده های آنها را هموار کرد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به کنوانسیون حقوق کودک مبنی بر اینکه کودکان را باید به عنوان آخرین اقدام و در کوتاه ترین زمان ممکن بازداشت کرد، به خبرنگاران در ژنو گفت: اگر قرار به بازداشت نامحدود کودکان باشد، ‌این مساله اوضاع را بسیار بدتر می کند.  

وی افزود: این تصمیم مغایر با همه کنوانسیون های قانونی و قانون بین المللی حقوق بشر و قوانین مخصوص کودک است.

دولت آمریکا در ادامه سختگیری های خود علیه مهاجران بدون مدرک، مرداد ماه اعلام کرد که اجرای قانون نگهداری کودکان مهاجر به مدت ۲۰ روز را لغو می‌کند تا برای بازداشت این افراد محدویت زمانی نداشته باشد.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در آن زمان از پایان اجرای قانون مصوب در سال ۱۹۹۷ خبر داد.

این قانون، یک حکم حقوقی الزام آور است مبنی بر اینکه دولت آمریکا نمی تواند کودکان مهاجر را بیش از ۲۰ روز در بازداشت نگه دارد. ۹۱۰۹   

سیاست جدید که قرار است بزودی به اجرا درآید، مدت زمان بازداشت کودکان یا خانواده های آنها را محدود نمی کند.

این اقدام برای حذف محدودیت بر بازداشت های خانوادگی، خانواده ها را در کنار هم، البته در حبس نگه می دارد به جای آنکه کودکان را از والدین جدا کند.

با این اقدام دولت، امکان صدور مجوز برای بازداشتگاه ها و نظارت بر آن فراهم می شود؛ جایی که کودکان مهاجر می توانند با والدین تا زمان حل و فصل پرونده های مهاجرتی،  نگهداشته شوند.  

این پیشنهاد در واکنش به دادخواست تنظیم شده در سال ۱۹۸۵ ارائه شده است.

به موجب توافق مصوب سال ۱۹۹۷ که به اجرای این دادخواست پایان داد، ‌دولت آمریکا وعده داد کودکان بدون مدرک را در کمترین شرایط محدودیتی نگه دارد.

این قانون سپس در نهایت برای کودکان بدون مدرک که به همراه والدین به آمریکا می آمدند، اعمال شد و اختیارات دولت برای بازداشت خانواده ها به مدت طولانی تر را محدود کرد.

دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۵ تلاش کرد کودکان مهاجری را که وارد این کشور می شدند، به عنوان عضوی از خانواده ها در بازداشتگاه های فدرال در تگزاس نگهدارد؛ اما یک قاضی کالیفرنیایی حکم داد که به موجب قانون سال ۱۹۹۷، خانواده ها نباید بیش از ۲۰ روز در حبس نگهداشته شوند و دلیل این مسأله،  نگرانی از وضع بهداشتی و رفاهی کودکان بود.  

دلیل این محدودیت زمانی، نبود مجوز دولتی برای اطمینان از کیفیت بازداشتگاه های خانوادگی عنوان شد.

به موجب قانون مصوب ۱۹۹۷، دولت مجاز است کودکان را فقط در بازداشتگاه هایی به مدت طولانی تر نگهدارد که از مجوزهای دولتی برخوردار باشند.

اما بازداشتگاه هایی با مجوز دولتی که بتوان کودکان و والدین را با هم در آن حبس کرد، وجود ندارد.

سیل عظیم مهاجران به آمریکا در سال های اخیر، بازداشتگاه های دولت فدرال را پر کرده است.

در سال مالی جاری که ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) به پایان می رسد، حدود ۸۰۰ هزار مهاجر بازداشت شدند. البته ۱۳۷ هزار نفر از بازداشت شدگان به دلیل نبود ظرفیت اسکان آنها، آزاد شدند.

رئیس جمهوری آمریکا از زمان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ و پس از راهیابی به کاخ سفید، رویکردی خصمانه نسبت به مهاجران اتخاذ کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =