خام فروشی سنگ آهن در سنگان خواف تکذیب شد

مشهد- ایرنا- سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی برخی اظهارات در خصوص خام فروشی سنگ آهن در منطقه سنگان از توابع شهرستان خواف را تکذیب کرد.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی روز چهارشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در منطقه سنگان خواف که بخش عظیمی از ذخایر سنگ آهن وجود دارد زنجیره تامین فولاد شرق کشور تعریف شده است.

جواد خزاعی افزود: در این زنجیره، ماده خام معدنی توسط بزرگترین معدن سنگ آهن موجود در آن منطقه زیر نظر سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) مدیریت و تامین می شود و برای تولید کنسانتره و گندله در اختیار واحد فولادسازی مستقر در آن منطقه قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: براساس چشم انداز ۱۴۰۴ قرار است برداشت از این معدن دولتی به سالانه ۳۵ میلیون تن و تولید کنسانتره آهن در سنگان به ۱۷ میلیون تن در سال برسد.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: تاکنون نیز رسیدن به چشم انداز مزبور روند مناسبی داشته به طوری که در همین سال گذشته نزدیک به ۵.۵ میلیون تن ماده خام معدنی توسط ایمیدرو تولید و برای تولید در اختیار یک واحد فولادسازی کاملا بهره برداری شده و یک واحد فولادسازی نیمه تمام قرار گرفته است.

خزاعی افزود: ایمیدرو بهره بردار معدن سنگ آهن در سنگان است که مواد خام معدنی را در اختیار زنجیره تولید که شامل پنج واحد کنسانتره و گندله سازی می شود قرار می دهد.

وی ادامه داد: از پنج واحد صنایع معدنی مزبور در سنگان دو واحد فعالیت داشته و باقی آنها در دست ساخت است و این دو واحد امکان استخراج مستقیم مواد معدنی را ندارند و آنچه معدن ایمیدرو در اختیار آنها می گذارد را مصرف می کنند.

او با تاکید بر این که به هیچ وجه امکان خام فروشی سنگ آهن در سنگان وجود ندارد گفت: در سنگان به جز معدن دولتی سنگ آهن ایمیدرو، هشت معدن سنگ آهن دیگر نیز وجود دارد که آنها نیز به استخراج و دانه بندی مواد معدنی مشغول هستند.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در سنگان به هیچ وجه خام فروشی مواد معدنی صورت نمی گیرد بلکه مواد خام معدنی در سه مرحله توسط واحدهای مختلف فرآوری می شود که شامل دانه بندی، کنسانتره و گندله سازی است.

۴۳ معدن کوچک و بزرگ در شهرستان خواف وجود دارد که بزرگترین آنها معدن سنگ آهن منطقه متعلق به ایمیدرو با ذخیره ۱.۲ میلیارد تن است.

سنگان در فاصله ۳۰۶ کیلومتری جنوب شرق مشهد قرار دارد.

۷۴۸۹/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =