۱۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۰
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 83465221
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر سابق دفاع آمریکا و ظهور قبیله گرایی در این کشور

تهران – ایرنا – وزیر سابق دفاع آمریکا که چندی است در مصاحبه با رسانه های آمریکایی تلویحا علیه اقدامات دولت ترامپ بر ضد دموکراسی غربی لب به سخن گشوده، بار دیگر با ابراز نگرانی از ظهور شکل جدیدی از حکومت قبیله گرایی در این کشور گفت که دموکراسی غربی در خطر است.

جیمز متیس روز چهارشنبه دریک گفت و گوی تلویزیونی در توضیح سوالی در باره کتابش مبنی بر اینکه بنیان ( دموکراسی غربی ) با خطر مواجه شده و شاهد افزایش و ظهور"قبیله گرایی" هستیم،‌ گفت: دموکراسی غربی، چه در سطح اجرایی رهبری و چه در سطح راهبردی با خطر مواجه است، چرا که فاقد شفافیتی بوده که بر سر چه چیزی ایستاده است، این تنها مختص به یک دولت از امریکا و یا انگلیس نیست، دمکراسی غربی است که باعث نگرانی من شده است.

وزیر دفاع  سابق دولت ترامپ در ادامه  به مجری سی ان ان گفت: طی چند دهه  گذشته، شاهد افزایش نوعی "قبیله گرایی" بوده ایم،بدین صورت که برخی تلاش می کنند نظرات دیگران را تحقیر و  بگویند با تو مخالفم و در ضمن در مورد همه چیز اشتباه می کنید.

متیس در پاسخ  به این پرسش که  باوجود اختلافات بسیار و گفته های متناقض ترامپ در زمینه، کره شمالی، اظهارات نژاد پرستانه، رد مداخله مسکو در انتخابات ۲۰۱۶، دلایل فراوانی برای استعفا وجود داشت چرا  تنها بر سر سوریه استعفا داده است، گفت: اندک زمانی پس از حملات یازده سپتامبر من با نیروهای خود در افغانستان بودم که در آنجا دیگر نیروها از کانادا، نروژ، انگلیس، نیوزیلند، استرالیا و آلمان نیز با ما بودند، درحالی که شهرهای شان مورد حمله قرار نگرفته بود، بنابراین باید اتحاد متحدانمان را (در سوریه) حفظ می کردیم.

متیس ادامه داد: قصد ندارم در باره آنچه در درون دولت ترامپ گذشته، حتی تا پیش از انتخابات ۲۰۲۰ مطلبی عنوان کنم.

پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز 3 نوامبر 2020 مطابق با 13آبان 1399 برگزار می شود.

جیمز متیس  وزیر دفاع سابق آمریکا در نخستین  مصاحبه تلویزیونی پس از استعفای خود که در دسامبر ۲۰۱۸ روی داد، به شبکه خبری «سی.بی.اس نیوز» گفت: با رئیس جمهوری "غیر عادی" سرو کار داریم و باید مراقب از هم پاشیدن کشور باشیم.

وی افزود: او (ترامپ) رئیس جمهوری غیرعادی است و تصور می کنم بخصوص با توجه به ماهیت سخت سیاسی امروز، باید بسیار مراقب باشیم، می توانیم این کشور را از هم بپاشیم.

وزیر دفاع پیشین آمریکا همچنین  در مقاله ای که هشتم شهریور ماه در مجله آمریکایی "آتلانتیک" به چاپ رسید، گفته بود: "دوره ای بود که باید ساکت می ماندم، اما این امر ابدی و این سکوت همیشگی نخواهد بود".

تارنمای «دیلی میل» نیز ضمن پرداختن به این مقاله در تحلیلی نوشت: این یکی از حملات مستقیم متیس به رئیس جمهوری آمریکا از زمان استعفای وی به شمار می رود و اطمینان داده که موارد بیشتری بیان خواهد کرد.

متیس پس از گذراندن ۲ سال به عنوان وزیر دفاع آمریکا، در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸  (۲۹ آذر سال ۱۳۹۷) نامه استعفای خود را درست یک روز پس از آنکه ترامپ اعلام کرد نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می کند، به شخص رئیس جمهوری تسلیم کرد.

اکنون "مارک اسپر" (Mark Esper) به عنوان بیست وهفتمین وزیر دفاع آمریکا به جای وی منصوب شده است.

اروپام **۱۳۰۲**

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =