۱۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۲
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83465179
۰ نفر

برچسب‌ها

توافق احزاب سیاسی ایتالیا برای تشکیل ائتلاف

تهران - ایرنا - پس از فروپاشی دولت ائتلافی ایتالیا به نخست وزیری «جوزپه کونته»، احزاب سیاسی رقیب امروز (چهارشنبه) برای تشکیل ائتلاف جدید و در دست گرفتن دولت به توافق رسیدند.

به گزارش یورو نیوز، پس از تصمیم جنبش «پنج ستاره» برای توافق با رقیب سیاسی خود حزب دموکرات (چپ میانه)، سرانجام بعد از گذشت هفته ها بحران سیاسی، ائتلاف حاکم در ایتالیا شکل گرفت.

در نظرسنجی صورت گرفته روز گذشته(سه شنبه) بیش از 80 درصد از اعضای مردمی جنبش «پنج ستاره» در مورد تشکیل دولت ائتلافی با حزب رقیب (حزب دموکرات) رای مثبت دادند.  

اگر اعضای جنبش «پنج ستاره» این طرح را رد می‌کردند، ایتالیا احتمالا در ماه نوامبر (آذر) شاهد برگزاری یک انتخابات زودهنگام بود.

بدنبال توافق جنبش «پنج ستاره» برای ائتلاف با حزب رقیب، «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا بدنبال سازش با شرکای جدید و مشارکت با همتایان ائتلاف جدید برای توزیع مشاغل سطح بالا در کابینه خود است.

در همین رابطه یورو نیوز اعلام کرد، طبق پیش بینی های صورت گرفته انتظار می رود که رهبر جنبش «پنج ستاره» به عنوان وزیر خارجه جدید دولت ائتلافی ایتالیا انتخاب شود و نخست وزیر سابق ایتالیا نیز از حزب دموکرات مسئولیت کمیسر اروپا را برعهده خواهد داشت.

با تشکیل ائتلاف جدید میان احزاب سیاسی ایتالیا، جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا قرار است آخرین مذاکرات خود با رهبران احزاب را امروز انجام دهد و تشکیل دولت ائتلافی را از «سرجیو ماتارلا» رئیس جمهور ایتالیا درخواست کند.

به گفته یورو نیوز، مراسم ادای سوگند برای شرکای ائتلاف جدید ایتالیا می تواند در اواخر این هفته انجام شود.

از جمله برنامه های حزب دموکرات و جنبش «پنج ستاره» برای دولت آینده تعیین حداقل دستمزد است.

جنبش «پنج ستاره» در زمان نخست وزیری «ماتئو رنتزی» نخست وزیر پیشین ایتالیا (از حزب دموکرات) از مخالفان سرسخت دولت بود.

به گزارش یورو نیوز، اختلاف میان دو حزب حاضر در ائتلاف حاکم ایتالیا بر سر لوایح گوناگون که به بی‌اعتمادی و ناامنی برای سرمایه‌گذاری در این کشور انجامیده، تاکنون پنج میلیارد یورو خسارت برای دولت به بار آورده است.

ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا، هم اکنون با مشکل بدهی‌های سنگین خارجی روبرو است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =