بدهکاری شهرداری تهران؛ همچنان محل مناقشه مدیریت سابق و فعلی

تهران- ایرنا- مجادله بر سر رقم دقیق بدهی‌های شهرداری تهران در دوره ۱۲ ساله مدیریت محمدباقر قالیباف و شورای دوم تا چهارم اصولگرایان به دنبال افشاگری اخیر شهرداری تهران، همچنان مورد توجه رسانه های داخلی قرار دارد.

 این روزها نام شهردار پیشین تهران یعنی محمدباقر قالیباف در صدر رسانه‌ها و روزنامه‌ها قرار گرفته است و بدهی‌های به جای مانده از دوران شهرداری او و تغییر رقم بدهی ۵۲ هزار میلیاردی به ۶۹ هزار میلیاردی مجددا خبرساز شده است. او بارها بدهی ۵۲ هزار میلیاردی را دروغ محض خوانده اما طی روزهای گذشته با انتشار گزارش پیروز حناچی، شهردار فعلی، مبنی بر اینکه این رقم افزایش یافته و به ۶۹ هزار میلیارد رسیده، او هیچ واکنشی نشان نداده است.

محمود میرلوحی عضو شورای اسلامی شهر تهران چند روز پیش از بدهی ۶۹ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران خبر داد و لیستی را در این رابطه منتشر کرد. بعد از انتشاراین لیست، اعتراضات به ضد و نقیض‌های موجود در آن آغاز شد به‌طوری که قدرت‌اله گودرزی معاون مالی شهرداری تهران در دوران قالیباف، با اشاره به غیرقابل قبول بودن ارقام این لیست، اظهار داشت: می‌توان با سند اثبات کرد که کل دیون شهرداری تا مرداد ۹۶ رقم ۱۶ هزار میلیارد است و ۶۹ هزار میلیارد بدهی اصلاً صحت ندارد.

به گزارش گروه نشریات خبری، بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه های اصلاح طلب ماجرای نامه محرمانه شهردار به شورا و  جزئیات بدهی ۶۹هزار میلیاردی شهرداری تهران را پوشش داده و در مقابل رسانه های اصولگرا تلاش دارند رقم بدهی را ناچیز و بر همان مبلغ حدود  ۱۶هزار میلیاردی که از ابتدا گفته بود، پافشاری کنند.

رسانه های اصلاح طلب

عبارت‌های به کار رفته در اخبار و گزارش‌های رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب عبارتند از:

مسئولان سابق شهری تا زمانی که در مسند بودند، منکر بدهی‌های خود می‌شدند؛ دیوار حاشا بلند بود و هنوز هم این گونه است؛ بر چه اساسی می‌گویند، ۱۶ هزار میلیارد بدهی داشتند، مگر ترازنامه را برای سال‌های بعد تهیه و تحویل می‌دادند که بتوانند اعلام کنند، چقدر بدهی داشتند؟؛ ‌ بطور مشخص در حوزه بدهی بانکی ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در دفاتر حساب ثبت شده است و قطعی است؛ ‌ حمله به حناچی سیاسی و ناشی از افشاگری اخیر شهرداری تهران است.  

 دیوار حاشا

آرمان ملی که تیتر یک خود را به این مهم اختصاص داده، می نویسد: پس از انتشار این بدهی‌ها بود که معاون مالی و اقتصادی قالیباف گفت: لیست بدهی شهرداری در دوره قالیباف تنها ۱۶ میلیارد است و این اعداد را سیاه‌نمایی می‌داند و از مسئولان شهر می‌خواهد از سیاه‌نمایی دست بردارند. پس از آن میرلوحی درباره اظهارات معاون سابق مالی و اقتصادی شهرداری تهران گفت: مسئولان سابق شهری تا زمانی که در مسند بودند، منکر بدهی‌های خود می‌شدند. هر چند همین میزان بدهی را هم که اکنون پذیرفتند، در گزارش جلسه ۳۶۷ شورای چهارم منکر شده بودند. ما صورت مذاکرات این جلسه را به زودی منتشر می‌کنیم تا مشخص شود مدیران قبلی شهرداری چه گفتند. در مجموع ما سند خود را ارائه دادیم، آن‌ها نیز سند خود را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه در همان موقع نیز این گزاش با اعتراض برخی اعضای شورا و از جمله آقای حافظی که آن را خلاف واقع دانستند، روبه‌رو شد، تصریح کرد: اما از آنجا که دیوار حاشا بلند بود و هنوز هم این گونه است، در گذشته میزان بدهی‌ها در ابهام بود، اما اکنون همین که متقاعد شدند و تا این میزان بدهی را پذیرفتند، به نظر می‌آید؛ باقی بدهی را نیز قبول می‌کنند. به نوشته ایلنا؛ رئیس کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شورای شهر تهران افزود: در گزارش آقای نجفی بدهی شهرداری تا ۵۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام شد، سپس آقای افشانی آن را ۵۶ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان و آقای حناچی آن را ۶۹ هزار میلیارد تومان اعلام کردند. میرلوحی درباره علت افزایش میزان بدهی، اظهار داشت: مدیران قبلی در حسابرسی‌ها مسئولانه عمل نکردند و ما اکنون در حال بررسی حساب‌ها هستیم و این اشکالی است که به گذشته وارد است. همانطور که می‌دانید گزارش تلفیق بودجه سال ۹۳ شهرداری اکنون در دست بررسی است. آن‌ها در سال ۹۶ شهرداری را ترک کردند و گزارش حسابرسی سال ۹۳ اکنون به دست ما رسیده است. آن‌ها خودشان نتوانستند، حساب‌های خود را بررسی کنند، حالا بر چه اساسی می‌گویند، ۱۶ هزار میلیارد بدهی داشتند، نمی‌دانم، مگر ترازنامه را برای سال‌های بعد تهیه و تحویل می‌دادند که بتوانند اعلام کنند، چقدر بدهی داشتند؟

جزئیات بدهی ۶۹هزار میلیاردی شهرداری تهران

مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد میزان دقیق بدهی شهرداری تهران براساس آخرین بررسی‌ها، گفت: براساس گزارش شهردار تهران که به تفکیک ارائه شده، جمع کل بدهی شهرداری تهران ۶۹هزار میلیارد تومان است که بیشترین حجم بدهی‌ها که حدود ۳۰هزار میلیارد تومان می‌شود، به بانک‌ها و موسسات بانکی مربوط می‌شود. وی با بیان اینکه بدهی به سازمان مالیات، تامین اجتماعی، اشخاص حقیقی و حقوقی و... در مراتب بعدی بیشترین بدهی‌های شهرداری تهران قرار دارند، افزود: جمعا با احتساب بدهی بانک‌ها، رقم کل بدهی شهرداری ۶۹ هزار میلیارد تومان می‌شود. این نشان می‌دهد که مدیریت شهری فعلی، در حال پاس کردن چک‌های صادره دوره مدیریت قبل است؛ چراکه پروژه‌ها را در حالی پیش بردند که پولش را ندادند و حالا مدیریت شهری جدید باید بدهی‌ها را پرداخت کند.

ماجرای نامه محرمانه شهردار به شورا از زبان سخنگو

روزنامه اعتماد می نویسد: دیروز سخنگوی شورای شهر تهران درنشستی به سوالات مختلف خبرنگاران پاسخ داد از ۱۲ پرونده‌ای که نجفی در مورد تخلفات مدیریت شهری گذشته به دادسرا داده بود چه خبر؟ اعطا تنها به ذکر این پاسخ اکتفا کرد که: مواردی که شهردار وقت در آن زمان مطرح کرد هیچ‌وقت به شورا ارسال نشد و مطلع نیستیم که این ۱۲ پرونده چه بوده است! وی همچنین درباره ارتباط شورای شهر و قوه قضاییه با بیان اینکه شورا می‌تواند نتایج تخلفات را که در طرح‌های تحقیق و تفحص احصاء شده به قوه قضاییه ارسال کند، اظهارکرد: براساس قانون تخلفاتی که در گزارش‌های حسابرسی احصاء می‌شود را می‌توان به قوه قضاییه ارسال کرد. وی همچنین در مورد رد دوباره ادعای بدهی ۶۹ هزار میلیاردی از سوی مدیران ارشد شهرداری دوره قبل نیز گفت: به نظر می‌رسد این بدهی‌ها به جدال رسانه‌ای تبدیل شده است اما در خردادماه سال ۹۸ حناچی، شهردار تهران نامه‌ای را با مهر محرمانه به شورای شهر ارسال و فهرست بدهی‌ها را به‌صورت تفکیکی و در چند جدول ارایه کرد اما از آنجایی که این نامه در طبقه‌بندی محرمانه است، نمی‌توانم از جزییات آن صحبت کنم. صرفا در مورد یک آیتم می‌گویم که بطور مشخص در حوزه بدهی بانکی ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در دفاتر حساب ثبت شده است و قطعی است.

حمله به حناچی

به گزارش فرارو، استناد پیروز حناچی شهردار تهران به یک آیه از قرآن مجید، به شکل عجیبی بحث برانگیز شده است. سایت باشگاه خبرنگاران استفاده از این آیه در سخنرانی شهردار تهران را "مشکوک" توصیف کرد و برخی کاربران اصولگرا نیز آن را حمایت از سازمان تروریستی منافقین دانستند! در نقطه مقابل عده‌ای این ادعا علیه حناچی را "غیرقابل قبول" و "عجیب" ارزیابی کردند. در این بین عده‌ای از کاربران معتقدند که این حمله به حناچی سیاسی و ناشی از افشاگری اخیر شهرداری تهران است. نامه ای که می‌گوید بدهی‌های شهرداری ۶۹ هزار میلیارد تومان است.

کاربری در این باره نوشته است: «لیست بدهی۶۹ هزارمیلیاردی شهرداری تهران توسط پیروز حناچی منتشر شد. فارغ از همه انتقاداتی که به شهردار کنونی تهران دارم. بیش از۵۰ هزارمیلیارد از بدهی مربوط به دوره قالیباف می‌باشد وباشگاه خبرنگاران جوان برای به حاشیه راندن موضوع اصلی یک آیه قرآن را علیه حناچی پیراهن عثمان می‌کند.»

رسانه های اصولگرا

به برخی از عبارت‌های به کار رفته درگزارش‌های رسانه‌های نزدیک به جریان اصولگرا اشاره می‌شود:

مدیریت فعلی شهری بارها و بارها کم‌کاری‌های خود را بر گردن مدیران سابق انداخته است و معتقد هستند که به دلیل انباشت بدهی‌ها، شهرداری قفل شده است؛ مدیران قبلی این موضوع را رد می‌کنند و با سند اعلام می‌کنند که صحبت‌های آنها کذب است؛ چگونه آنها بعد از چند ماه و به یک‌ باره ۲۹ هزار میلیارد روی بدهی‌ها می‌گذارند، تکلیف این مبلغ حتماً باید مشخص شود.
 

انتشار اسناد بدهی‌های قالیباف در شهرداری

به گزارش فارس، اسناد بدهی‌های محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران به ریز منتشر شد. معاون مالی اقتصادی وقت شهرداری رقم بدهی‌ها را ۱۶ هزار میلیارد تومان عنوان و تأکید کرد که ۴۴ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان هم منابع قابل مصرف برای مدیریت جدید بر جا گذاشته‌ایم. شورای پنجم شهر تهران معتقد است که مدیریت سابق شهرداری تهران بدهی ۶۹ هزار میلیارد تومانی برای آنها به جا گذاشته است و به همین دلیل آنها نمی‌توانند بسیاری از کارها را در شهر انجام دهند و شهرداری وضعیت مالی خوبی ندارد. محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران یکی از منتقدین جدی به این موضوع است و بارها اعلام کرده است که شهرداری سابق بدهی هنگفتی روی دست مدیریت شهری گذاشته است. حتی در خصوص اظهارات میرلوحی محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران شکایت کرد و در دادگاه میرلوحی محکوم شد. محمود میرلوحی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران روز گذشته به خبرنگار فارس اسناد بدهی‌های شهرداری را به صورت یک جدول ۲ ستون و ۴ ردیفی داد که فقط در آن کلیات بدهی شامل دیون و تعهدات ثبت شده، دیون و تعهدات بانک‌ها و اوراق مشارکت، بیمه و مالیات ثبت نشده و سایر دیون ثبت نشده، که از سوی حناچی شهردار تهران در پی تذکرات متعدد شورایی ها ارسال شده بود، داد.

انتقاد به مدیریت فعلی

فارس در گزارشی نوشت: مدیریت فعلی شهری بارها و بارها کم‌کاری‌های خود را بر گردن مدیران سابق انداخته است و معتقد هستند که به دلیل انباشت بدهی‌ها، شهرداری قفل شده است. این در حالی است که مدیران قبلی این موضوع را رد می‌کنند و با سند اعلام می‌کنند که صحبت‌های آنها کذب است البته محمدباقر قالیباف شهردار تهران در یک برنامه تلویزیونی تمامی موضوعات را رد کرد و گفت که این حرف ها فقط یک دروغ بزرگ است و وقتی شورای چهارم تمام شد ما گزارش‌های بدهی‌ها و اموال شهرداری را ارائه کردیم و این موضوع به صورت مصوبه شورا در آمده است و در نهایت این مصوبه به شورای پنجم ارائه و در حال حاضر نیز اسناد آن موجود است و در آن مصوبه میزان بدهی‌ها ۱۶ هزار میلیارد تومان بود که رقم ۱۴ هزار میلیارد آن مربوط به طلب شهرداری از دولت است.

 افزایش ۲۹ هزار میلیارد تومانی بدهی‌ها ظرف چندماه
کیهان در این باره در گزارشی نوشت: میزان بدهی‌های هر ساله شهرداری در پیوست بودجه وجود دارد که شورای اسلامی شهر تهران آن را تصویب می‌کند، اما در اتفاقی تعجب‌برانگیز و پس از گذشت فقط چند ماه از تایید شورای شهر بر بدهی ۴۰ هزار میلیارد تومانی، به ناگهان و ظرف چند ماه بدهی‌های به رقم ۶۹هزار میلیارد می‌رسد.
در همین رابطه اقبال شاکری عضو شورای شهر سابق تهران با تأکید بر این موضوع که ۶۹ هزار میلیارد بدهی حتماً رقم درستی نیست، گفت: نکته جالب توجه این است که مدیریت جدید شهری در بودجه سال ۹۸ میزان بدهی شهرداری را ۴۰ هزار میلیارد عنوان کرده است (هر چند که بر سر این رقم هم حرف داریم) ولی چگونه آنها بعد از چند ماه و به یک‌ باره ۲۹ هزار میلیارد روی بدهی‌ها می‌گذارند، تکلیف این مبلغ حتماً باید مشخص شود.
شاکری با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت شهری هیچ زیرساختی فراهم نشده است، افزود: در بودجه هزینه و درآمدها آمده و تصویب شده است، پس چرا مدیران جدید دائماً به‌خاطر کارهای نکرده خود به مردم آدرس غلط می‌دهند؟
وی با تأکید براینکه بهتر است مدیران جدید شهری ریز بدهی‌ها را اعلام کنند، گفت: وقتی در بودجه منابع را دیده‌اند چرا دیگر کاری انجام نمی‌دهند، چرا مدام مدیریت فعلی بهانه می‌آورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =