تعاونی توسعه و عمران در شهرستان‌های خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود

بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از وظایفی که برعهده فرمانداران گذاشته شده، این است که به دنبال تشکیل شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان‌ها باشند.

مشیرالحق عابدی روز چهارشنبه در آیین چهاردهمین دوره معرفی تعاونی‌های برتر استان خراسان جنوبی افزود: تاکنون سه شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در استان تشکیل شده است. 

«با هدف تسریع در رشد و توسعه شهرستان‌ها، هدایت منابع مردمی به بخش‌های تولیدی و بسترسازی برای ورود بخش‌های تعاونی و خصوصی به فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌هایی با عنوان شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در راستای اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تشکیل می‌شوند.» 

معاون استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه مبنای تعاونی‌ها در خراسان جنوبی باید میزان سهم آنها در  اقتصاد استان باشد اظهار داشت: در کلان کشور تعاونی‌ها در پنج درصد اقتصاد دخیل هستند و باید دید این میزان در خراسان جنوبی چقدر است. 

وی با اشاره به فرهنگ‌سازی برای تشکیل تعاونی در خراسان جنوبی گفت: وجود بیش از ۹۰۰ تعاونی در استان که ۱۱۴ مورد آن تعاونی بانوان است نشان می‌دهد باید به دنبال بررسی نقش تعاونی‌ها در اقتصاد باشیم. 

عابدی برگزاری جشنواره‌ها را عاملی برای ارزیابی عملکردها دانست و گفت: باید دید جشنواره تجلیل از تعاونی‌های برتر که سال‌های قبل برگزار شده چه خروجی داشته است. 

وی به نقش تسهیلات در راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی اشاره کرد و افزود: امید است برگزاری جشنواره‌ها در تلاش تعاونی‌ها برای اقدامات بیشتر سال‌های آینده موثر باشد. 

وی با اشاره به آمار ارایه شده از تعاونی‌هایی که برای تسهیلات ثبت نام کرده‌اند اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد رقم پایینی برای استفاده از تسهیلات ثبت نام کرده‌اند که نیاز به بررسی و ریشه‌یابی دارد. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه زنجیره کامل تولید فرآورده‌ها در بخش تعاون به موفقیت این بخش کمک می‌کند گفت: با ایجاد زنجیره‌های اتصال حلقه تولید به فروش می‌توان از بخشی عمل کردن برخی تعاونی‌ها جلوگیری کرد. 

وی تاکید کرد: بازاریابی از مهمترین مسائلی است که شرکت‌های تعاونی باید اول آن را مد نظر قرار دهند. 

عابدی یادآور شد: میزان اشتغال ایجاد شده در بخش تعاونی گاهی می‌تواند گویای عملکرد دستگاه‌های اجرایی نیز باشد. 

وی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی گفت که در این جنگ تعاونی‌ها سربازان قوی و جهادگران حوزه اقتصادی بوده‌اند. 

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی نیز با اشاره به مشکلات پیش روی بخش تعاون گفت: تعاون گرچه جایگاه رفیعی دارد اما به آن اهمیت داده نشده است. 

الله نظر اسعدزاده تحولات اخیر در بخش تعاون و کسب رتبه‌ها را نوید دهنده آینده درخشان دانست و افزود: تعاونی‌های تازه تاسیس به سمت نوآوری و خلاقیت پیش رفته ولی همچنان گرفتار تنگناها هستند. 

وی گفت: عبور از این تنگناها نیازمند نگاه ویژه است که می‌توان برای رفع بخشی از مشکلات زنجیره تعاونی‌ها را به هم متصل کرد. 

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه تعاون و تعامل با یکدیگر معنا پیدا می‌کند افزود: یکی از مشکلات موجود تعاون‌گران نداشتن سرمایه است که نمی توانند تسهیلات بانکی نیز دریافت کنند. 

وی از مشارکت تعاونی مرزنشینان و بهار فرهنگیان خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد تومان در قالب این مشارکت نویدی خوبی در زمینه اشتغال‌زایی است که امیدواریم مشکلات مرزنشینان حل شود. 

اسعدزاده قوانین بی‌ثبات و غیرکارشناسی، نداشتن سرمایه در گردش و مالیات‌های غیرعادلانه را از دیگر مشکلات تعاونی‌ها برشمرد و افزود: پیگیری اخیر استاندار خراسان جنوبی و نامه به معاون اول رئیس جمهوری روزنه امیدی است که استان در زمینه معافیت‌های مالیاتی بیشتر دیده شود. 

۹۸۹۳*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =