رشد ۹ درصدی جوجه‌ریزی در پنج ماهه اخیر

تهران- ایرنا - معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، افزایش تولید جوجه یکروزه را در سال جاری ناشی از افزایش تقاضای بازار دانست و گفت: میزان تولید جوجه‌ یک‌روزه و گوشت مرغ نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به‌طور میانگین ۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «مرتضی رضایی» افزود: در تیر سال ۹۷، حدود ۱۰۲ میلیون قطعه و در تیر سال ۹۸، بیش از ۱۲۲ میلیون قطعه جوجه تولیدشده است. مرداد سال گذشته نیز ۱۰۷ میلیون قطعه جوجه تولید شده و در زمان مشابه در سال ۹۸، میزان تولید جوجه یک‌روزه به ۱۲۵ میلیون قطعه رسیده است.

گوشت مرغ ایام محرم تامین است

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه گوشت مرغ بازار ایام محرم تامین است اضافه کرد: گوشت مرغی که اکنون به بازار آمده مربوط به جوجه ریزی تیرماه است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است.

به گفته وی، روند قیمتی بازار نشان می‌دهد که بازار این کالا متعادل است و در برخی مناطق قیمت گوشت مرغ پایین‌تر از قیمت مصوب است.

وی اظهارداشت: با توجه به افزایش تولید و در کنار آن ظرفیت‌های بالایی که در تولید داریم، به‌هیچ‌ عنوان نیاز به واردات نداریم کما اینکه در چند سال گذشته هم وارداتی نداشته‌ایم.

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی  براین باور است که با ایجاد زنجیره‌های تولید اعم از تأمین نهاده‌ها، تأمین جوجه، تأمین مرغ و در نهایت بازار می توان نه تنها بیش از سالهای گذشته تولید داشت بلکه می توانیم صادرات را افزایش دهیم.

انتشار فیلم معدوم سازی جوجه یکروزه غیراخلاقی است

رضایی درباره انتشار تصاویری مبنی بر معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه در برخی واحدهای تولیدی به دلیل عدم فروش به موقع گفت: معدوم سازی برخی کالاها یک امر طبیعی است به ویژه آن بخش از جوجه‌ها که نر هستند و قابلیت فروش و پرورش ندارند.

وی با تاکید بر اینکه معدوم‌سازی برخی کالاها در یک صنعت تنها مربوط به ایران نیست افزود: ضبط و پخش فیلم معدوم‌سازی جوجه ها یک کار غیراخلاقی است.

وی ادامه داد: به دنبال راهکاری هستیم تا با صادرات محدود، قیمت جوجه به قیمت مصوب  دو هزار و ۵۵۰ تومان برسد از فرایند معدوم‌سازی‌جلوگیری شود.

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی معتقد است: مجوز صادرات جوجه یک‌روزه صادرشده است و اگر قیمت این کالا افت کند، صادرات انجام خواهد شد.

فروش کیلویی جوجه  یکروزه صحت ندارد

رضایی درباره این موضوع که جوجه یک‌روزه  کیلویی به فروش می رسد گفت: جوجه یک‌روزه به‌هیچ‌ عنوان کیلویی به فروش نمی‌رسد، بلکه به‌ صورت قطعه یا دانه‌ای خرید و فروش می‌شود، بنابراین ادعای مطرح‌شده صحت ندارد.

به گزارش ایرنا، وزارت جهاد کشاورزی در ۲۱ اردیبهشت امسال برای برخی محصولات طیور جهت جلوگیری از زیان تولیدکنندگان به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد رفع ممنوعیت صادرات داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز هفتم خرداد امسال طی نامه‌ای به گمرک جموری اسلامی ایران صادرات چهار قلم کالای طیور را به شکل مدیریت شده و با تاییدیه وزارت جهاد کشاورزی بلامانع عنوان کرد.

در این لیست صادرات جوجه یک روزه گوشتی، تخم مرغ نطفه دار گوشتی، گوشت مرغ و جوجه یک روزه تخمگذار رفع ممنوعیت شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =