بررسی روند اخذ رای اعتماد وزیران پیشنهادی دولت در رسانه‌های داخلی

تهران- ایرنا- رسانه‌های داخلی با اشاره به انتصاب «محسن حاجی‌میرزایی» به سمت وزیر آموزش‌ و پرورش و «علی‌اصغر مونسان» به عنوان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، روند اخذ رای اعتماد وزیران پیشنهادی دولت را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش گروه نشریات خبری، مجلس شورای اسلامی روز گذشته، ۱۲ شهریور ماه برای بررسی صلاحیت «محسن حاجی‌میرزایی» وزیر پیشنهادی آموزش‌ و پرورش و «علی‌اصغر مونسان» وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل جلسه داد.

پس از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، نمایندگان با  ۲۰۰ رای موافق، ۴۸ رای مخالف و هفت رای ممتنع از میان  ۲۵۵ رای ماخوذه، وی را به عنوان پانزدهمین وزیر آموزش و پرورش پس از پیروزی انقلاب اسلامی انتخاب کردند.

 در این جلسه همچنین علی‌اصغر مونسان که در مرداد ماه گذشته از سوی رئیس جمهوری به عنوان سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعیین شده بود، توانست با کسب ۱۶۳ رای موافق، ۸۷ رای مخالف و۵  رای ممتنع از نمایندگان مردم رای اعتماد بگیرد.

حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری با عنایت به رای اعتماد مجلس شورای اسلامی، طی احکامی محسن حاجی‌میرزایی و علی‌اصغر مونسان را به ترتیب به سمت وزرای آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری منصوب کرد.

بررسی امروز رسانه های دو جریان سیاسی نشان می دهد که رسانه های  اصلاح طلب  به محورهایی چون  اظهارات رئیس جمهوری در جلسه رای اعتماد دو وزیر پیشنهادی؛ تکمیل کابینه دولت؛ نظر سه فراکسیون مجلس درباره وزیران پیشنهادی؛ معرفی وزیران پیشنهادی توسط رئیس جمهوری؛ نظر مخالفان و موافقان وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی؛ دفاع وزیران پیشنهادی از برنامه‌های خود و پیام رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برای دولت را مورد توجه قرار دادند.

رسانه های اصولگرا نیز علاوه بر بازتاب اظهارات رئیس جمهوری در جلسه رای اعتماد وزیران پیشنهادی درباره  شائبه سیاسی بودن انتخاب حاجی‌میرزایی و دلایل استعفای بطحایی، مطالبی را منتشر کردند.  

رسانه های اصلاح طلب

عبارت‌های به کار رفته در اخبار و گزارش‌های رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب عبارتند از: حسن روحانی در قامت کاپیتان تیم امید، با لشکری از پاستوری‌ها پا در زمینی گذاشت که به‌زعم ناظران، تا علی لاریجانی بر کرسی ریاستش نشسته و محمدرضا عارف، سکانداری یکی از مهم‌ترین فراکسیون‌های سیاسی‌اش را عهده‌دار است، چندان هم زمین حریف به شمار نمی‌رود؛ امیدی‌ها مطابق رسم معمول‌شان خبر حمایت خود از وزرای پیشنهادی دولت را همزمان با آغاز جلسه علنی مجلس اعلام کردند؛  حاجی‌میرزایی تخصصی در زمینه آموزش‌وپرورش ندارد و حتی از بدنه این وزارتخانه هم نیست؛  آموزش ‌و پرورش به فردی متخصص وکارآمد نیاز دارد؛ آقای حسن روحانی در معرفی سیدجواد حسینی، کمال کم‌ لطفی را انجام داد.  

اظهارات رئیس جمهوری در جلسه رای اعتماد دو وزیر پیشنهادی

روزنامه ایران در این باره نوشت: رئیس جمهوری که روزگذشته با هدف معرفی وزرای پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری و نیز آموزش و پرورش به مجلس رفته بود، با مردم و خطاب به نمایندگان آنان در خانه ملت، از آخرین تحولات و نقشه راه ایران در مذاکرات برجامی سخن گفت. حجت‌الاسلام حسن روحانی ابتدا با بیان ابعاد مقاومت دولت و ملت ایران مقابل فشارهای بی‌سابقه آمریکا و نیز تشریح دستاوردهای اقتصادی و سیاسی علی‌رغم این فشارها، تأکید کرد که ایران راه مقاومت و دیپلماسی را توأمان دنبال خواهد کرد. او با اشاره به آخرین مهلت ۱+۴ برای خرید نفت ایران، نقد یا نسیه و بازگشت پول آن، تأکید کرد که در صورت عملی نشدن این امر، ایران قطعاً گام سوم کاهش تعهدات خود را برخواهد داشت، هرچند حتی در این صورت نیز مذاکرات باز ادامه خواهد یافت.

-در بخشی از گزارش شرق آمده است: رئیس‌جمهوری در معرفی وزیران پیشنهادی، بخش کوتاهی را به معرفی مونسان، وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی اختصاص داد و گفت که او عملکردی پذیرفته ‌شده در دو سال گذشته داشته است. روحانی سپس از نقش کلیدی آموزش‌ و پرورش در توسعه کشور گفت و ادامه داد: آموزش ‌و پرورش جزو وزارتخانه‌هایی است که نسبت به وزارتخانه‌های دیگر پیچ ‌و خم بیشتری دارد؛ لذا باید از این پیچ‌ و خم‌ها عبور می‌کردیم. روحانی بعد از این گفت: برای این وزارتخانه ۹ گزینه مطرح بود که در نهایت به محسن حاجی‌میرزایی، دبیر هیئت دولت رسیدیم.

تکمیل کابینه دولت

- روزنامه شرق در مطلبی با عنوان "همراهی مجلس با حداقل‌های دولت" نوشت: دو وزیر به کابینه دوازدهم اضافه شد؛ محسن حاجی‌میرزایی که گویا نهمین گزینه برای وزارت آموزش‌وپرورش بود و علی‌اصغر مونسان که بیش از آنچه تصور می‌شد، در مجلس مخالف داشت. در روزی که آرای نمایندگان از پیش مشخص بود، بررسی صلاحیت وزرا بیش از چهار ساعت طول کشید تا آخرین سه‌شنبه نماینده‌ها قبل از تعطیلات کشدار باشد. رئیس‌جمهوری که از پاستور برای دفاع از وزرای پیشنهادی راهی بهارستان شده بود، حدود ساعت هشت‌ونیم صبح پشت تریبون مجلس رفت. روحانی قبل از آنکه به دفاع از وزرایش بپردازد، از شرایط کشور سخن گفت؛ از درهای دیپلماسی که همواره باز خواهد بود تا نتیجه مقاومت که به اعتقاد روحانی نگاه دنیا به ایران را تغییر داد. رئیس‌جمهوری زمانی که به معرفی وزرای پیشنهادی خود پرداخت، به صورت تلویحی تأیید کرد که حاجی‌میرزایی، دبیر سابق هیئت دولت، نهمین گزینه وزارت آموزش‌وپرورش بوده است؛ اما مجلس دهم که به بیست‌ویکمین گزینه دولت نیز رأی داده بود، با ۲۰۰ رأی حاجی‌میرزایی را به وزارت آموزش‌وپرورش فرستاد. علی‌اصغر مونسان نیز که به شمار مخالفانش دیروز افزوده شده بود، با ۱۶۳ رأی اولین وزیر وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شد.

- روزنامه اعتماد درباره جلسه رای اعتماد دو وزیر پیشنهادی نوشت: آخرین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در هفته جاری و البته دو هفته آتی، روز گذشته در حالی برگزار شد که کابینه دوازدهمین دولت جمهوری اسلامی برای تکمیل، تنها نیازمند ۲ عضو دیگر بود. همان‌طور که با توجه به تغییر و تحولات متعدد این سال‌های دولت، تنها ۲ تغییر برای رای‌اعتماد دوباره به مجموعه هیات وزیران نیاز است. حسن روحانی در قامت کاپیتان تیم امید، با لشکری از پاستوری‌ها پا در زمینی گذاشت که به‌زعم ناظران، تا علی لاریجانی بر کرسی ریاستش نشسته و محمدرضا عارف، سکانداری یکی از مهم‌ترین فراکسیون‌های سیاسی‌اش را عهده‌دار است، چندان هم زمین حریف به شمار نمی‌رود. روحانی برای دفاع از صلاحیت وزرای پیشنهادی‌اش برای تصدی مسوولیت وزارتخانه‌های میراث فرهنگی و آموزش و پرورش به مجلس آمد تا علی‌اصغر مونسان و محسن حاجی‌میرزایی با خیالی آسوده‌تر، ردای وزارت به تن کنند.

در ادامه این مطلب می خوانیم:آنچه تا زمان حضور روحانی در مجلس محل ابهام بود، نظر فراکسیون‌های سیاسی بهارستان بود. امیدی‌ها مطابق رسم معمول‌شان خبر حمایت خود از وزرای پیشنهادی دولت را همزمان با آغاز جلسه علنی مجلس اعلام کردند. مستقلین ولایی نیز با پیروی از این رسم، تقریبا همزمان با امیدی‌ها، نظر خود را درباره مونسان و حاجی‌میرزایی گفتند؛ با این تفاوت که «امید» صراحتا از حمایت خود سخن گفت ولی مستقلین ولایی، این‌بار هم به ‌باور میانه ایستاد و با اتکا به واژه‌ای عاریه‌ای، رای اعضایش را «آتش به اختیار» اعلام کرد. آتش به اختیاری که بر اساس گفته‌های غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نایب‌رییس این فراکسیون به «اعتماد» نشات گرفته از عدم وفاق و رای آنان برای اعلام‌نظر است. هرچند مهرداد لاهوتی‌بائوج، سخنگوی مستقلین برخلاف خبری که به نقل از او، از این «آتش به اختیاری» حکایت داشت، به «اعتماد» گفت که مستقلین به هر دو وزیر رای داده و جالب آنکه مدعی شد که عدم حمایت «فراکسیونی دیگر» منجر به کاهش نسبی آرای مونسان شده است. هر چه بود، قابل پیش‌بینی بود که حاجی‌میرزایی و مونسان ظهر روز گذشته به ترتیب در قامت آخرین وزیر آموزش و پرورش و اولین وزیر میراث فرهنگی از مجلس شورای اسلامی خارج شوند. ولی آنچه در این میان عجیب است، رای بالاتر حاجی‌میرزایی نسبت به مونسان بود، آن هم درست برخلاف پیش‌بینی‌ها.

- ابتکار در گزارشی با عنوان " میراث وزیر دار شد" نوشت: علی‌اصغر مونسان نخستین وزیر وزارتخانه تازه تاسیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شد. نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز سه‌شنبه مجلس، پس از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ۱۶۳ رای موافق، علی‌اصغر مونسان را برای وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تایید کردند. پس از چندین مرحله رفت و برگشت و رفع ایرادات شورای نگهبان بالاخره نمایندگان مجلس شورای اسلامی موفق شدند با فشار دولت روحانی سازمان عریض و طویل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را به وزارتخانه تبدیل کنند تا بتوانند نظارت بیشتری بر عملکرد این نهاد دولتی داشته باشند. به دنبال تحریم کشور برای صادرات نفت و جایگزین شدن صنعت پردرآمد گردشگری با صنعت نفت، عملکرد این وزارتخانه بیش از گذشته مورد توجه مسئولان و قانونگذاران قرار گرفته است و همین امر سبب شده است که مجلس طرحی را مبنی بر وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با محوریت افزایش بیشتر درآمد این وزارتخانه ارائه دهند.

نظر سه فراکسیون مجلس درباره وزیران پیشنهادی

- در بخش دیگری از گزارش شرق آمده است: قبل از اینکه جلسه بررسی صلاحیت وزرا آغاز شود، رأی نهایی نماینده‌ها تقریبا مشخص بود؛ فراکسیون امید از هر دو وزیر پیشنهادی حمایت می‌کرد، مستقلین مجلس به دلیل اجماع‌نداشتن اعلام کرده بودند در رأی‌گیری آتش به اختیار هستند و ولایی‌ها نیز چنین موضعی اتخاذ کردند. شاید به همین دلیل موافقان و مخالفان دو وزیر پیشنهادی در طیف خاصی دسته‌بندی نمی‌شدند.

مخالفان و موافقان وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی

- دربخش دیگری‌ از گزارش روزنامه شرق با میان تیتر"آرمان‌گرا وغیرمتخصص‌یامتخصص و خیرالموجودین" می‌خوانیم: بعد از رئیس‌جمهوری نوبت به موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش بود تا به تبیین دلایل خود بپردازند. حسن روحانی بعد از سخنرانی مجلس را ترک کرد. نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه به عنوان مخالف گفت که حاجی‌میرزایی تخصصی در زمینه آموزش‌وپرورش ندارد و حتی از بدنه این وزارتخانه هم نیست. علت مخالفت تقی کبیری نماینده خوی هم متخصص‌نبودن حاجی‌میرزایی بود. او اضافه کرد: «برنامه پیشنهادی شما بسیارکلی و آرمان‌گرا است و واقع‌گرایانه نیست... ت. محمداسماعیل سعیدی دیگر مخالف حاجی‌میرزایی نیز به برنامه او ایرادهایی وارد کرد و گفت وزیر قبلی نیز قربانی وعده‌هایی شد که هنگام رأی اعتماد داده بود... د. محمود نگهبان‌سلامی، عضو کمیسیون آموزش مجلس دیگر مخالف وزیر پیشنهادی بود. او گفت در این شرایط حساس، آموزش ‌و پرورش به فردی متخصص وکارآمد نیاز دارد. او با انتقاد از اینکه چرا رئیس‌جمهور فردی را از جامعه آموزش ‌و پرورش برای تصدی این سمت پیشنهاد نکرده است، گفت: در برنامه پیشنهادی آقای حاجی‌میرزایی، طرح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای آموزش‌وپرورش دیده نمی‌شود.

موافقان اما از برنامه پیشنهادی حاجی‌میرزایی دفاع کردند. استدلال دیگر موافقان این بود که وزارت آموزش‌وپرورش در آستانه شروع سال تحصیلی باید سامان پیدا کند. فاطمه ذوالقدر گفت حاجی‌میرزایی دارای سابقه طولانی در نظام آموزشی کشور است و با دولت همکاری داشته و عضو شورای معاونان و معلمان بوده است. نماینده تهران البته از حاجی‌میرزایی خواست که با مافیای کنکور مبارزه کند. محمدحسین فرهنگی، نماینده تبریز هم اعتقاد داشت که وزیر پیشنهادی آموزش ‌و پرورش به دلیل داشتن مهارت ادراکی بالا می‌تواند بنای تحولات مختلف را در آموزش‌وپرورش بگذارد، ضمن آنکه او به اجرای سند تحول بنیادین و مخالفت با سند ۲۰۳۰ تأکید دارد. دو نماینده دیگر نیز در موافقت با حاجی‌میرزایی صحبت کردند.

شرق افزود: عدم اجماع در دو فراکسیون ولایی و مستقلین باعث شده بود تا رأی نهایی به اعضا واگذار شود. رویکرد فراکسیون امید اما حمایت از دو وزیر بود. البته در این میان تعدادی از اعضای فراکسیون که مخالف علی‌اصغر مونسان بودند تلاش‌هایی برای رأی‌نیاوردن او انجام دادند. قریب به ۱۰ نفر از نمایندگان این حلقه را تشکیل داده بودند. پروانه سلحشوری نماینده تهران از جمله مخالفان مونسان در جمع خبرنگاران گفت به نمایندگی از همه کسانی که در راه تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تلاش کردند با مونسان مخالفت کرده است ...سیدمرتضی خاتمی، نماینده ماهنشان نیز به‌عنوان مخالف چنین صحبت کرد: «در این بخش در مدت دو سالی که گذشته است، ما یک نگاه غیرجامع در راستای صیانت و حفظ میراث فرهنگی داشته‌ایم؛ به‌طوری‌که بخش عظیمی از این میراث فرهنگی و ارزشمند در شُرُف نابودی است و برخی از آثاری که در گذشته از کشور خارج شده است، تلاش مؤثری برای بازگرداندن آنها در این دوره انجام نشده است». مهرداد لاهوتی، نماینده موافق وزیر پیشنهادی، از تخصص و تجربه او گفت و افزود: «در سال ۱۳۹۸ سازمان میراث فرهنگی حدود ۱۱ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور داشته است».

دفاع وزیران پیشنهادی از برنامه‌های خود

-شرق در بخش دیگری از گزارش خود افزود: حاجی‌میرزایی پشت تریبون رفت و در دفاع از برنامه‌های خود گفت که «ظرفیت سازمان فنی و حرفه‌ای را در کنار آموزش ‌وپرورش قرار خواهم داد تا در کنار آموزش‌وپرورش برای توسعه مهارت‌ها از پیش‌دبستانی تا پایان دوره متوسطه به صورت تخصصی اقدام صورت گیرد». حاجی‌میرزایی افزود: «بنیان‌های آموزشی ما آنچنان که باید باشد، نیست. آموزش‌های حافظه ‌محور و انواع مهارت‌ها از جمله مهارت زندگی مستقل، مهارت یادگیری، مهارت حل مسئله و مهارت انسان تراز تمدن اسلامی را به حاشیه برده است.»  او درباره وضعیت کسری بودجه در آموزش ‌و پرورش نیز گفت که مذاکراتی با رئیس‌جمهوری انجام داده است.

بعد از اینکه موافقان و مخالفان دیگر صحبت کردند، علی‌اصغر مونسان، وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، پشت تریبون مجلس رفت. او از اهمیت صنعت گردشگری در شرایط فعلی و آینده کشور صحبت کرد: «صادرات ۲۸۹ میلیون‌دلاری از مبادی گمرکی محقق شده و با توجه به تعداد گردشگران خارجی در کشور حدود ۳۰۰ میلیون دلار صادرات چمدانی داشته‌ایم. درواقع بیش از ۶۰۰ میلیون دلار از این طریق درآمد کسب شده است؛ همچنین با کسب رتبه نخست جهانی در سال گذشته، ثبت هشت شهر و دو روستا در فهرست جهانی برای نخستین بار کشور چین را پشت سر گذاشته و به رتبه اول ثبت شهرهای جهانی در حوزه شهرهای صنایع جهانی در دنیا رسیدیم ...»

پیام رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برای دولت

- «عبدالله ناصری» عضو شورای مشورتی اصلاحات در گفت‌وگو با همدلی و در پاسخ به این پرسش همدلی که دولت روحانی در نظر داشت سیدجواد حسینی را به عنوان گزینه اصلی به مجلس پیشنهاد کند، اما چندی نگذشت که بنا بر دلایل نامعلوم از معرفی او به مجلس صرف‌نظر کرد و محسن حاجی‌میرزایی را که سابقه چندانی در این حوزه ندارد، به عنوان گزینه دولت برای تصدی وزارت آموزش‌وپرورش به مجلس معرفی کرد. حاجی‌میرزایی توانست با ۲۰۰رای موافق، رای اعتماد نمایندگان را اخذ کند. رای اعتماد به این گزینه چه پیامی برای دولت دارد؟ گفت: معتقد هستم آقای حسن روحانی در معرفی سیدجواد حسینی، کمال کم‌ لطفی را انجام داد. کم‌لطفی حسن روحانی نسبت به عدم معرفی شخص مورد نظر خود در حالی صورت گرفت که این اتفاق برای بار چندم‌ است که به وقوع می‌پیوند و نشان می‌دهد که او از اصلاح‌طلبان و آرمان‌های اصلاح‌طلبی فاصله گرفته است. سیدجواد حسینی یک شخصیت کاملا اصلاح‌طلب بود که در راستای آرمان اصلاحات عمل می‌کرد و سابقه چشم‌گیر و اثرگذاری نیز در تحول امر آموزش و نهاد وزارت‌ آموزش‌وپرورش تاکنون از خود به‌جای گذاشته است.

نکته جالب ماجرای پیشنهاد وزیر آموزش‌وپرورش که می‌تواند نظر برخی از سیاست‌پیشگان و حامیان دولت اعتدال را به خود جلب کند، این است که رئیس جمهوری محترم در ارزیابی نهایی و معرفی آقای حاجی‌میرزایی به مجلس شورای اسلامی، کاملا تحت تاثیر آقای رحمانی‌فضلی، وزیر کشور قرار گرفت ...تن دادن دولت به این وزیر پیشنهادی، پیامی آشکار دارد، این‌که حمایت پارلمانی رئیس مجلس و فراکسیون ولایی، دستاویز امتیازگیری از دولت قرار خواهد گرفت. بر این مبنا، دولت از پاسخگویی به منتقدانش در درون مجلس و بیرون از مجلس ناتوان است.

رسانه های اصولگرا

به برخی از عبارت‌های به کار رفته درگزارش‌های رسانه‌های نزدیک به جریان اصولگرا اشاره می‌شود: روحانی از تریبون جلسه رأی اعتماد به دو وزیر بهره برد تا باز از مذاکره با امریکا بگوید؛  برخی نمایندگان مجلس از سیاسی بودن انتخاب حاجی میرزایی سخن می‌گویند و برخی دیگر آن را بهترین گزینه ممکن برای بزرگ‌ترین دستگاه دولت می‌دانند؛ احزاب و حلقه‌هایی که عمدتاً جنس سیاسی و لابی‌گری دارند و به‌دنبال منافع خود هستند، از وزیر آموزش‌وپرورش انتظار تأمین خواسته‌هایشان را دارند.

اظهارات رئیس جمهوری در جلسه رای اعتماد وزیران پیشنهادی

- روزنامه جوان نوشت: مهم‌ترین بخش جلسه دیروز مجلس برای بررسی رأی اعتماد به دو وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، موضع‌گیری رئیس جمهور در خصوص مذاکره با آمریکا بود.  شاید او که در روزهای اخیر در باب مذاکره با امریکا یکی به نعل می‌زند و یکی به میخ، و به دلیل مواضع متناقضش مورد انتقاد است، از تریبون جلسه رأی اعتماد به دو وزیر بهره برد تا باز از مذاکره با امریکا بگوید. حسن روحانی در این جلسه در آستانه سفر احتمالی به مقر سازمان ملل در نیویورک تأکید کرد که «هیچ تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با امریکا نداریم» تا فردا نتواند متناقض با آنچه امروز در تهران گفته، چون به نیویورک می‌رود، به فکر آن کار دیگر باشد.

البته در پایان جلسه و پس از سخنان موافقان و مخالفان وزرای پیشنهادی و سخنان خود آنان، هر دو آنان از مجلس رأی اعتماد گرفتند و از این پس علی اصغر مونسان به عنوان اولین وزیر وزارتخانه تازه تأسیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و محسن حاجی میرزایی به عنوان پانزدهمین وزیر آموزش‌ و پرورش مشغول به کار خواهند شد؛ موضوعی که تحت‌الشعاع فضاسازی‌های رئیس جمهور پیرامون مذاکره‌ای که قرار نیست برگزار شود، قرارگرفت تا نمادی باشد بر آنکه دولت روحانی، برای حل مشکلات کشور به جای توجه به ظرفیت‌های درونی، نگاه به بیرون دارد.

روحانی پس از نطق خود در جلسه مجلس برای رأی‌گیری برای دو وزیر پیشنهادی که محور آن مذاکرات برجامی بود، مجلس را بلافاصله ترک کرد و برای شنیدن نظرات نمایندگان پیرامون دو وزیری که به خانه ملت معرفی کرده بود، وقت نگذاشت و باعث شد یکی از نمایندگان حین نطقش در مخالفت با یکی از دو وزیر پیشنهادی، بگوید که «رئیس جمهور در رفت.»

شائبه سیاسی بودن انتخاب حاجی‌میرزایی

- روزنامه صبح نو در مطلبی با عنوان "روی دیگر انتخاب یک وزیر جدید" درباره «انتخاب حاجی‌میرزایی برای تصدی سمت وزارت آموزش ‌و ‌پرورش می نویسد: محسن حاجی‌میرزایی که از ۶ سال قبل به‌عنوان دبیر هیات دولت درکابینه روحانی حضور داشته، روزگذشته توانست با اکثریت آرا برکرسی وزارت آموزش‌ و پرورش تکیه بزند. برخی نمایندگان مجلس از سیاسی بودن این انتخاب سخن می‌گویند و برخی دیگر آن را بهترین گزینه ممکن برای بزرگ‌ترین دستگاه دولت می‌دانند؛ اما سوابق کاری او نشان می‌دهد ارتباطش با حزب حاکم بهتر از آن است که عنوان می‌کند. اگرچه حاجی‌میرزایی اعلام کرده وابسته به هیچ حزبی نیست اما گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد از سوی همان حزبی انتخاب شده که با فشار بطحایی، وزیر پیشین را مجبور به استعفا کرده است.

دلایل استعفای بطحایی

بخشی از گزارش صبح نو به دلایل استعفای «سیدمحمدبطحایی» وزیر پیشین آموزش ‌و ‌پرورش اختصاص داشت. صبح نو در این باره می نویسد: سه ماه از رفتن سیدمحمدبطحایی، وزیر پیشین آموزش‌وپرورش می‌گذرد و در این مدت ابعاد تازه‌ای از ماجرای استعفای او و روی کار آمدن حاجی‌میرزایی مشخص شده است. خرداد سال‌جاری بطحایی به بهانه شرکت در انتخابات مجلس استعفای خود را تسلیم رییس‌جمهوری کرد؛ موضوعی که روز گذشته نیز روحانی با کنایه از آن یاد کرد و در صحن مجلس خطاب به نمایندگان گفت: «بطحایی به عشق شما نمایندگان مجلس، علاقه‌مند شد که در کنار شماها باشد و برای همین از سمت خود استعفا داد و در نامه استعفای خود هم نوشت که می‌خواهد در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کند.»

برای صحت این سخن رییس‌جمهوری باید به چند ماه قبل و ایام استعفای بطحایی بازگشت. آن زمان اگرچه بطحایی روی کاغذ دلیل استعفایش را شرکت در انتخابات مجلس عنوان کرده بود اما طولی نکشید که این سناریو رنگ باخت و اطرافیان او از اختلاف دولت با این وزیر خبر دادند. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که اختلاف بطحایی با حلقه یاران نزدیک به روحانی بر سر چگونگی پیشبرد اهداف سیاسی برای انتخابات پیش رو در این وزارتخانه بوده است؛ ماجرایی که به انتظارات حلقه‌های سیاسی از این وزارتخانه بازمی‌گشت؛ موضوعی که بعدها بطحایی آن را دلیل اصلی استعفایش عنوان کرده بود.

 احزاب و حلقه‌هایی که عمدتاً جنس سیاسی و لابی‌گری دارند و به‌دنبال منافع خود هستند، از وزیر آموزش‌وپرورش انتظار تأمین خواسته‌هایشان را دارند. بطحایی اما ظاهراً زیر بار عمل به این انتظارات نرفته و آن را برآورده نکرد که همین موضوع در نهایت او را ناچار به استعفا کرد. آموزش‌وپرورش این سال‌ها دربرابر دو لبه قیچی، یعنی انتظارات بدنه آموزش‌وپرورش از یک‌سو و خواسته‌ها و انتظارات گروه‌های سیاسی از سوی دیگر قرار گرفته و همین مسائل سبب ناپایداری سکانداران آن شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =