آغاز اجرای ۱۰ طرح مطالعاتی برای توسعه گردشگری استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اعلام کرد: برای توسعه بخش گردشگری در این استان طبق برنامه‌ریزی انجام شده اجرای ۱۰ طرح و اولویت مطالعاتی در استان اردبیل آغاز شده است.

نادر فلاحی روز چهارشنبه در مصاحبه با ایرنا گفت: با توجه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌هایی که در بخش گردشگری استان اردبیل وجود دارد و اجرای این طرح‌های مطالعاتی در استان در اولویت قرار گرفته است.

وی بیان کرد: این طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی تا پایان سال جاری به اجرا در آمده و تکمیل می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: تمامی تحقیقات و پژوهش‌های بر اساس مستندات تاریخی و کتابخانه‌ای خواهد بود.

وی اظهار داشت: مطالعه آمار گردشگران ورودی به استان از جمله اولویت‌های این طرح‌های مطالعاتی است و پس از تکمیل مطالعات، نتیجه به دست آمده برای برنامه‌ریزی لازم به منظور افزایش ماندگاری گردشگران در استان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فلاحی مطالعه الگوهای معماری برای طرح‌های بوم‌گردی در استان بر اساس معماری بومی هر منطقه را از جمله دیگر اولویت‌های این طرح‌های مطالعاتی برشمرد و گفت: تمامی واحدهای بوم‌گردی در استان با استفاده از مصالح بومی ساخته می‌شود و این واحدها تاثیر بسزایی در جذب گردشگران دارد.

وی شناسایی عوامل موثر در توسعه و موانع توسعه صنایع دستی استان و نیز اشتغال در این بخش را از جمله دیگر اولویت طرح مطالعاتی استان اردبیل ذکر کرد و افزود: بررسی نقش و اثرات صنایع دستی در اقتصاد خانوارهای روستایی و عشایر و ارتباط آن با مهاجرت نیز در دستور کار این طرح مطالعاتی قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، مطالعه در اثر باستانی شهر یئری، مستندنگاری بازی‌های بومی و محلی استان، امکان سنجی فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود با محوریت توسعه گردشگری با علایق ویژه و تنوع‌بخشی به خدمات گردشگری، گردشگری سلامت و نیز آبدرمانی‌های استان را از جمله اولویت‌های دیگر مطالعاتی استان در حوزه گردشگری اعلام کرد.

استان اردبیل با یک میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت با استان‌های گیلان، زنجان و آذربایجان‌شرقی همسایه بوده و گردشگری در کنار کشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر ۳۲ واحد هتل با بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ تخت، ۸۷ واحد هتل آپارتمان با بیش از پنج هزار و ۴۰۰ تخت، ۹۸ واحد مهمانپذیر با بیش از چهار هزار و ۶۰۰ تخت، سه واحد کمپینگ گردشگری با ۴۰ تخت، ۲ واحد مجتمع گردشگری با ۱۵۰ تخت و ۲ واحد اقامتگاه بوم‌گردی با ۵۰ تخت در خدمت گردشگران استان اردبیل است.

تعداد گردشگران ورودی به استان اردبیل در سال گذشته حدود ۶ میلیون نفر بوده و شهرستان سرعین به عنوان قطب مجتمع‌های آبدرمانی کشور نقش موثری در رونق گردشگری این استان دارد.

۱۹۰۵/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =