۱۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۷
کد خبرنگار: 1102
کد خبر: 83465047
۰ نفر

برچسب‌ها

 تعاونی‌ها ضد سوداگری و سوداندوزی هستند

کرج - ایرنا - رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی و دبیرکل خانه کارگر گفت: تعاونی‌ها، ضد سوداگری و سوداندوزی هستند و بهترین قالب اقتصادی متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی محسوب می‌شوند.

به گزارش ایرنا، علیرضا محجوب روز چهارشنبه در آیین تجلیل از تعاونی‌های برتر استان البرز با بیان اینکه تعاونی‌ها بنگاه اقتصادی نیستند اما می‌توانند در این نقش هم ظاهر شوند، افزود: پایش، استحکام و دوری از بی ‌اعتنایی خواسته فعالان این بخش است.

وی ادامه داد: تعاونی‌ها در اقتصاد بسیاری از کشورها از جمله سوئیس نقش تعیین‌کننده‌ای دارند و برای رسیدن به تراز ۲۵ درصدی سهم پیش‌بینی شده تعاونی‌ها در اقتصاد ملی ایران باید به آنها توجه بیشتری شود.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشورمان به تعاونی‌ها کم توجهی شده است، تصریح کرد: مجلس و دولت باید نسبت به این بخش حمایت و توجه بیشتری داشته باشند.

کمتر از پنج بنگاه‌ اقتصادی در البرز دولتی یا خصولتی است

همچنین معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز اظهار داشت: از مجموع سه هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی استان کمتر از پنج واحد به نوعی با حمایت دولت (دولتی یا خصولتی) فعالیت می کنند و بقیه توسط بخش خصوصی یا تعاونی اداره می‌شود.

جهانگیر شاهمرادی با بیان اینکه از بین واحدهای صنعتی استان ۱۵۳ نشان (برند) ملی و فراملی شناخته شده است، افزود: حفظ تولید و اشتغال مهمترین رسالت مسئولان دستگاه‌های مختلف استان در برهه کنونی است و در این راستا نشست کارگروه رفع موانع تولید هر هفته برگزار می‌شود.

وی با تبیین نتایج برگزاری مستمر نشست‌های کارگروه رفع موانع تولید در البرز تصریح کرد: در ۱۰ ما گذشته هیچیک از واحدهای تولیدی فعال استان توسط دستگاه‌هایی از جمله بانک‌ها تملک و یا فعالیت آنها متوقف نشده است.

معاون استانداری البرز با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی در شریط کنونی نیازمند سرمایه در گردش هستند، گفت: استان البرز در حالی به دلیل رصد فعالیت‌های تولیدی از نظر تسهیلات رونق تولید در رتبه نخست کشور قرار دارد که رتبه صنعتی آن هفتم است.

شاهمرادی افزود: استاندار البرز در نامه‌ای به رئیس جمهوری تفویض اختیار ساماندهی لکه‌های صنعتی به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان را خواستار شده که در صورت موافقت، مصوبه هیات دولت برای هر یک از واحدها مورد نیاز نیست.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی استان باید نسبت به موضوع اشتغال حساسیت داشته و به تعهد خود در این خصوص پایبند باشند ادامه داد: این مهم به زودی به عنوان یکی از رئوس فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی استان ابلاغ می‌شود.

وی تصریح کرد: استانداری البرز از هر فعالیتی که منجر به ایجاد یک شغل و یا خوداشتغالی شود حمایت می‌کند.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی نیز با یادآوری نقش مهم و اثرگذار تعاونی‌ها در اوایل انقلاب گفت: باید مشکلات تعاونی‌ها آسیب‌شناسی و به آنها در برهه کنونی توجه بیشتری شود.

عزیز اکبریان افزود: رفع اختلاف‌های داخلی و ارتقای فرهنگ مشاوره، گذشت، انصاف و مروت به برجسته‌شدن نقش تعاونی‌ها در اقتصاد کشور کمک شایانی می‌کند.

همچنین سرپرست اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز گفت: افزون بر یکهزار تعاونی با اشتغال‌زایی ۱۰ هزار نفر در حال خدمت‌رسانی به مردم استان هستند.

حسین فلاح‌نژاد تصریح کرد: ارائه شفاف کارکردها و فعالیت‌های حوزه تعاون به افزایش کارآمدی و جلب اعتماد مردم منجر می شود.

رئیس اتاق تعاون استان البرز نیز اظهار داشت: با تجمیع سرمایه‌های اندک مردم و قرارگرفتن آن در سبد سرمایه‌گذاری تعاونی‌ می‌توان طرح‌های عظیمی اجرا و به رفع بسیاری از مشکلات جامعه از جمله اشتغال کمک کرد.

محمد مختاری، تسریع در راه‌اندازی شرکت توسعه عمران استان با حضور بخش‌های مختلف را خواستار شد و افزود: البرز در بخش‌های مختلف دارای توانمندی زیادی است اما در حوزه بهره‌وری وضعیت مطلوبی ندارد.  

وی اضافه کرد: تعاونی‌ها در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی بسیاری از مشکلات مردم را رفع می‌کردند و این مهم اکنون نیز قابل تحقق است.

در این آیین با اهدای تندیس و لوح تقدیر از تعاونی‌های برتر استان البرز در حوزه‌های مختلف تجلیل شد.

۷۵۳۲/ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =