توسعه زراعت چوب از تخریب جنگل‌ها جلوگیری می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: توسعه زراعت چوب کشور می‌تواند علاوه بر تامین نیازهای داخلی صنایع و کارخانجات چوبی، از تخریب جنگل‌ها نیز به شدت جلوگیری کند.

خلیل آقایی در اولین جلسه ستاد ملی توسعه زراعت چوب خاطرنشان کرد: حفظ جنگل‌های شمال برای توسعه و گسترش زراعت چوب در کشور بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان جنگل‌ها خواستار افزایش تولید قلمه و نهال مورد نیاز با نظارت مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع شد و نتایج حاصل از مطالعات انجام گرفته در فرآیند طرح توسعه زراعت چوب را بسیار با اهمیت و راهگشا خواند.

در ادامه نماینده مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، مطالعات انجام شده در خصوص تولید قلمه از کلن‌های پرمحصول صنوبر، بررسی وضع موجود زراعت چوب و پروژه پتانسیل‌یابی و تعیین مناطق توسعه زراعت چوب در کشور را ارائه کرد و به بحث و بررسی گذاشت. 
بر اساس این گزارش، در اولین جلسه ستاد ملی توسعه زراعت چوب کشور که با حضور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد، معاونین رئیس سازمان، رئیس شورای عالی جنگل و مدیران کل منابع‌طبیعی استان‌های تهران، اردبیل، آذربایجان غربی، گیلان، گلستان و مازندران حضور داشتند. 

توسعه زراعت چوب به منظور افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، رویکرد جدی دولت تدبیر و امید است که بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه باید از ۱۵ هزار هکتار فعلی به ۷۵ هزار هکتار برسد و به همین دلیل با برنامه‌ریزی دولت امسال ۷ میلیون نهال تولید چوب در ۱۰ استان کشور کاشته می‌شود.

مجلس شورای اسلامی سال ۸۹ با تصویب قانونی، توسعه زراعت چوب را به منظور افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان یک تکلیف تعریف کرد که در سال ۹۲ برنامه ریزی برای این مصوبه قوت گرفت و برنامه‌ریزی‌های اجرایی بسیاری در خصوص آن در حال انجام است.

توسعه زراعت چوب به منظور افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، رویکرد جدی دولت تدبیر و امید است که بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه باید از ۱۵ هزار هکتار فعلی به ۷۵ هزار هکتار برسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =