طرح مشکلات در رسانه‌های محلی خراسان رضوی فراخوان‌های ضدانقلاب را ناکام گذاشت

مشهد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت:جریان‌های ضدانقلاب از فروردین تا پایان مرداد ماه امسال ۱۳۲ فراخوان برای بروز ناآرامی در استان صادر کردند که مردم از آنها تمکین نکردند و علت نیز انعکاس مسائل و مشکلات مردم توسط رسانه های محلی استان بود.

حسن جعفری روز چهارشنبه در نخستین نشست شورای اطلاع رسانی خراسان رضوی در مشهد افزود: اگر پیش از این در خصوص فراخوان‌های رسانه های خارجی فعالیتی وجود داشت علت این بود که غافلگیر می شدیم اما امروز مردم مطلع هستند و قبل از شبکه های ضدانقلاب، مشکلات آنها در رسانه‌های داخلی برجسته سازی شده و درد آنان التیام می یابد لذا مردم دیگر تمکینی از رسانه های برون مرزی ندارند.

وی ادامه داد: در مواجهه با مسائل مردم قبل از اینکه رسانه های معاند به دنبال صدور فراخوان خیابانی باشند رسانه‌های داخلی مطالب مردم را مطرح می کنند و استان با دارا بودن چندین رسانه مطرح ملی به ویژه در بخش مجازی در این زمینه پیشگام است. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی به تزریق نا امیدی در جامعه و القای شکاف بین مردم و مسئولان توسط هزار و ۳۲۰ رسانه معاند اشاره و بیان کرد: بر اساس گزارش‌های رسمی منتشر شده در ایالات متحده آمریکا، سازمان سیا در سراسر جهان ۱۵۰ هزار خبرنگار با تجربه و افراد فعال در حوزه رسانه را جذب کرده تا با تشکیل تیم، عملیات رسانه ای هدفمند انجام دهند.

جعفری افزود: از آنجایی که در اسناد ملی آمریکا ایران در کنار چین و روسیه و برخی دیگر کشورها به عنوان دشمنان آن کشور قلمداد می شود باید این نوع فعالیت رسانه ای دشمنان مورد توجه ما نیز قرار گیرد.

وی ادامه داد: پیش از این حذف اخبار و ایجاد اختلال در دریافت امواج مرسوم بود اما امروز فضا تغییر کرده است و با پیشرفت فناوری امکان مقابله با امواج وجود ندارد و هم اکنون به مدد فناوری و فضای مجازی اخبار طی چند ثانیه به سراسر جهان انتقال می یابد و تنها می توان انتشار آنها را مدیریت و رویکردها در مواجهه با آنها را تغییر داد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ اشاره کرد و گفت: پیروزی ترامپ با انتشار اخبار جعلی و استفاده از فناوری رسانه ای ممکن شد و اکنون همان سیاست‌های رسانه ای دوران انتخابات در دولت آمریکا و رفتار ترامپ ادامه دارد.

جعفری افزود: ترامپ شخصیت بی ثباتی ندارد بلکه سیاست تبلیعاتی و رسانه ای دولت وی این گونه است که او نظرات خود را مدام تغییر داده و تصمیمهای متعدد می گیرد و در عین حال سیاست کشور خود را پیش می برد.

وی ادامه داد: اگر نتوانیم از فرصتهای اطلاع رسانی نوین در رسانه استفاده کنیم دچار مشکل می شویم و حتی می توانیم با بهره گیری از این فضا دیدگاه خود را به آن سوی مرزها نیز  منتقل کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی به فعالیت شورای اطلاع رسانی خراسان رضوی در سه حوزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اشاره و بیان کرد: هدف شورا خنثی کردن تهدیدها و تبلیغات دشمنان در سه حوزه یاد شده است که کمیته ها و اعضای آن نیز در جلسه بعدی شورا تعیین می شوند.

جعفری طرح مثلث اقتصادی، فرهنگی استاندار خراسان رضوی را یکی از روش‌های تحقق اقتصاد مقاومتی و مورد تایید رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و گفت: باید در حوزه رسانه سیاست‌گذاری به گونه ای باشد که حتی در روستاهای استان نیز فرهنگ اقتصاد مقاومتی تبیین شود.

وی افزود: فعالیت رسانه ها باید به گونه ای باشد که سرمایه گذار به عنوان رزمنده جنگ اقتصادی شناخته شده و این افراد به عنوان فعالان جنگ اقتصادی مورد تکریم قرار گرفته و رفتار آنان تبلیغ شود.

او تبیین بیانیه رهبر معظم انقلاب در خصوص گام دوم انقلاب اسلامی را محور فعالیت فرهنگی کمیته رسانه ای شورای اطلاع رسانی خراسان رضوی عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه برخی فعالیت‌ها در این خصوص به صورت شعاری انجام شده است که لازم است کمیته رسانه ای شورا با تولید محتوا از این بیانیه به شکل کاربردی استفاده کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: مساله حاشیه شهر و آسیبهای آن نیز در کمیته اجتماعی شورای اطلاع رسانی مورد بررسی قرار می گیرد.

جعفری افزود: تا فرا رسیدن راهپیمایی با شکوه اربعین یکی از دغدغه ها این است که احتمال دارد رسانه های معاند دوباره موجی برپا کنند تا با انعکاس منفی روابط دو ملت ایران و عراق، این راهپیمایی میلیونی را خدشه دار کنند از این رو مساله اربعین باید به صورت ویژه مورد توجه رسانه های استان قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در پی تشکیل شورای عالی اطلاع رسانی کشور توسط معاون اول رئیس جمهوری، شوراهای استانی نیز تشکیل شد تا سیاست‌گذاری، برنامه ریزی، هدایت و نظارت بر اطلاع رسانی در حوزه های مختلف به ویژه در بخش اقتصاد و مقابله با هجمه همه جانبه دشمن در مسیر صحیح انجام شود.

جعفر مروارید افزود: در حال حاضر ۴۲۶ رسانه شامل ۲۳۵ نشریه مکتوب ، ۱۱۳ رسانه بر خط و ۷۸ رسانه الکترونیک غیر بر خط در استان فعال است.

سید حمید موسوی ، مدیر کل امور فرهنگی زائرین استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: اقدامات آفندی و پدافندی رسانه ای در استان توسط رسانه ها انجام خواهد شد و از طرفی مدیران اجرایی استان در حوزه رسانه صاحبنظر نیستند لذا باید نمایندگان آنها در شورای اطلاع رسانی در خصوص فعالیت‌های رسانه ای اظهار نظر کنند.

در این نشست، نمایندگان دستگاههای عضو و چند رسانه حاضر به بیان نظرات خود پرداختند.

۳۲۲۱/۱۹۲۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =