اعلام آمادگی ۲۰۶ شهر برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

تهران-ایرنا- مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی و دبیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اظهار داشت : ۲۰۶ شهر کشور برنامه‌های خود را برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ وهنر ارسال کرده‌اند.

ابراهیم حیدری اعلام کرد: حوزه‌های موضوعی هنرهای تجسمی، هنرهای صناعی و سنتی، ادبیات، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، موسیقی و مدولباس بیشترین و سینما، چاپ و بسته بندی، رسانه و مطبوعات و بازی‌های رایانه ای کمترین درخواست را به خود اختصاص داده‌اند.

دبیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ وهنر تصریح کرد: با توجه به استقبال شهرهای مختلف کشور و درخواست مدیران شهرها تمدید مهلت ارسال فرم‌ها به دبیرخانه بنا به مصوبه شورای برنامه ریزی تا ۲۵ شهریور ماه تمدید شده است و انتظار می‌رود مشارکت شهرها افزایش داشته باشد.

حیدری هدف از اجرای شبکه شهرهای خلاق فرهنگ وهنر را کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، مشارکتی و مبتنی بر رویکرد آمایشی در شهرها و مناطق فرهنگی ایران خواند و افزود: کشف، جذب و پرورش فعالیت‌ها و حمایت از پیشنهادهای نو، خلاقانه، اثربخش و پایدار بومی، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، تبادل تجربه‌ها و دانش بومی در میان شهرهای مختلف ایران، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق از دیگر اهداف این شبکه است.

وی خاطر نشان کرد: در مرحله دوم، پس از ثبت درخواست اولیه از کارشناسان، فعالان، مدیران به نمایندگی از هر شهر دعوت خواهد شد که برای شرکت در دوره‌های کارگاهی تخصصی و بحث و تبادل نظر پیرامون اصول و شیوه‌های توسعه رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری شرکت کنند.

دبیر اجرایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ وهنر یادآور شد: در مرحله سوم، پس از بازگشت نیروهای آموزش دیده، هر شهر، برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را برای توسعه رشته اعلام شده، تدوین و به دبیرخانه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ارسال می‌کنند وهیئت داوران شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران، بر اساس شاخص‌های مشخص، از میان پرونده‌های رسیده، شبکه‌های شهرهای خلاق هر حوزه موضوعی را شناسایی و طی مراسمی معرفی می‌کند.

حیدری ادامه داد :شهری که به عنوان شهر خلاق در یک حوزه موضوعی معرفی شود، علاوه بر عنوانی که دریافت می‌کند، محور فعالیت‌های فرهنگی و هنری عمده ملی قرار خواهد گرفت و برای تصدی دوباره این عنوان باید برنامه‌های تازه‌ای را برای شرکت در رقابت‌های جدید ارائه دهد.

شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را با نگاه آینده محور و آمایشی در جهت توسعه عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی  اسلامی و تقویت و کاربردی سازی زیرساخت های فرهنگی و هنری موجود و حمایت از طرح های خلاقانه برآمده در بسترهای محلی و بومی به اجرا می گذارد. پرونده هر شهر در زمینه های حوزه فرهنگی و هنری که با همکاری دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضای شهردار و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن های فرهنگی و هنری شهر ارائه می شود، مبنای شرکت در این طرح است.

کمک به برنامه ریزی برای توسعه پایدار، مشارکتی و مبتنی بر رویکرد آمایشی در شهرها و مناطق فرهنگی ایران؛ کشف، جذب، و پرورش فعالیت ها و حمایت از پیشنهادهای نو، خلاقانه، اثربخش، و پایدار بومی؛ ساماندهی و بهره گیری از امکانات و ظرفیت های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی  اسلامی؛ تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت های مردمی در فرهنگ؛ تبادل تجربه ها و دانش بومی در میان شهرهای مختلف ایران؛ و توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق از اهداف اصلی این طرح برشمرده شده اند.

شیوه اجرایی این طرح از این قرار است: در مرحله نخست لازم است هر شهر حداکثرتا ۲۵ مردادماه ۱۳۹۸در یکی از حوزه های فرهنگی و هنری و بر اساس پیشینه، زیرساخت ها و ظرفیت های فنی و انسانی در دسترس، اعلام آمادگی می کند. برای این کار باید فرم های مربوطه را تکمیل و به امضاهای لازم رسانده و طی نامه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیرخانه مرکزی ارسال کند.

در مرحله دوم، پس از ثبت درخواست اولیه و از نیمه دوم تابستان۱۳۹۸ از کارشناسان، فعالان، مدیران به نمایندگی از هر شهر دعوت خواهد شد که برای شرکت در دوره های کارگاهی تخصصی و بحث و تبادل نظر پیرامون اصول و شیوه های توسعه رشته های مختلف فرهنگی و هنری شرکت کنند.

در مرحله سوم، پس از بازگشت نیروهای آموزش دیده، هر شهر، برنامه ها و فعالیت های خود را برای توسعه رشته اعلام شده، تدوین و به دبیرخانه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ارسال می کنند.

هیات داوران شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران، بر اساس شاخص های مشخص، از میان پرونده های رسیده، شبکه های شهرهای خلاق هر حوزه موضوعی را شناسایی و طی مراسمی معرفی می کند.

شهری که به عنوان شهر خلاق در یک حوزه موضوعی معرفی شود، علاوه بر عنوانی که دریافت می کند، محور فعالیت های فرهنگی و هنری عمده ملی قرار خواهد گرفت و برای تصدی دوباره این عنوان باید برنامه های تازه ای را برای شرکت در رقابت های جدید ارائه دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =